Kultura i styl

Kultura i styl

Ciemna strona Alberta Einsteina

Albert Einstein pod koniec swojego życia uznawany był nie tylko za genialnego fizyka, ale również za wielki autorytet moralny ruchu praw obywatelskich. Opublikowana w tym tygodniu anglojęzyczna wersja "Dziennika podróży" z lat 1922-23 ukazuje jego "ciemną stronę" - ksenofobię i rasizm.

Słynna szkoła stanęła w płomieniach

Budynek słynnej szkoły artystycznej w Glasgow - Glasgow School of Art - stanął w płomieniach w nocy z piątku na sobotę. Chętnie odwiedzany przez turystów jeden z symboli szkockiego miasta był w trakcie renowacji po pożarze z 2014 roku.

Laureatka Nagrody imienia Szymborskiej w "Xięgarni"

Czasami mówię, że starałam się odnaleźć coś takiego jak głęboko materialny, cielesny charakter modlitwy w sensie areligijnym. Mówię tu o pewnego rodzaju duchowości - powiedziała Julia Fiedorczuk. Laureatka tegorocznej Nagrody imienia Wisławy Szymborskiej była gościem specjalnego wydania "Xięgarni" z Krakowa.

Robbie Williams pokazał środkowy palec

Robbie Williams zaśpiewał na ceremonii otwarcia mundialu w Rosji i pokazał przy okazji pazur. W czasie występu podszedł do kamery i wystawił środkowy palec. W internecie zawrzało.

"Blisko miłości, blisko aniołów". Artyści wspominają Roberta Brylewskiego

- Dzielenie wspólnego łóżka, śniadania, marnej kasy - wspomina Tymon Tymański zapytany o Roberta Brylewskiego. - Pierwsza myśl, kiedy myślę o Robercie: był człowiekiem wesołym - dodaje Tomasz Budzyński. - Dla mnie, jak dla wielu znajomych muzyków z mojego pokolenia i nie tylko, Robert był mistrzem - przyznaje Andrzej Smolik. - Myślę, że jego śmierć jest klamrą, która zamknęła pewną epokę muzyki - kontynuuje Dariusz Malejonek. - Ludzie nie uświadamiają sobie, jaka to jest strata dla polskiej kultury, dla muzyki. Zostało jego dziedzictwo i tym się trzeba cieszyć - mówi Muniek Staszczyk.

"Dla Grosickiego śpiewanie nie stanowi problemu. Wyskakuje na scenę"

- Ze zespołem byliśmy w Juracie, kiedy drużyna miała więcej luzu. Byli z żonami, z dzieciakami. Śpiewali trochę z nami - opowiadał we "Wstajesz i wiesz" TVN24 Janusz Panasewicz, lider zespołu Lady Pank o zgrupowaniu kadry przez wyjazdem na mistrzostwa świata w Rosji. - Główną gwiazdą jest Kamil Grosicki. On jest wyrywny. Dla niego śpiewanie nie stanowi problemu, wyskakuje na scenę - relacjonował.

List Kolumba wrócił do Watykanu

Stany Zjednoczone oddały Watykanowi jedną z rzadkich kopii listu Krzysztofa Kolumba, który po powrocie z wyprawy do Ameryki napisał do króla Ferdynanda Aragońskiego i królowej Izabeli. Wartość dokumentu z 1493 r., skradzionego z Biblioteki Watykańskiej, to 1,2 miliona dolarów.

Ich selfie wywołało burzę. Miss Iraku i Miss Izraela znowu razem

Sześć miesięcy temu z pozoru niewinne selfie dwóch uczestniczek konkursu Miss Universe wywołało prawdziwą burzę. Sarah Idan reprezentowała Irak, Adar Gandelsman - Izrael. Nie wszyscy wzięli sobie do serca umieszczone przy zdjęciu wezwanie do "pokoju i miłości". Idan twierdzi, że otrzymywała pogróżki, a jej rodzina musiała opuścić Irak. Teraz kobiety spotkały się ponownie.

Platynowe Lwy dla Jerzego Skolimowskiego

Jerzy Skolimowski – wybitny reżyser, scenarzysta i aktor filmowy, a także poeta i malarz - odbierze statuetkę Platynowych Lwów podczas gali finałowej 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 22 września. Platynowe Lwy to nagroda przyznawana corocznie za całokształt twórczości wybitnym artystom kina. Dotychczas otrzymali ją m.in. Andrzej Wajda, Jerzy Antczak, Tadeusz Konwicki, Janusz Majewski, Roman Polański, Witold Sobociński, Jerzy Wójcik.

Sally Potter gościem specjalnym Transatlantyk Festival

Legendarna brytyjska reżyserka Sally Potter w lipcu przyjedzie do Polski. Jedna z najważniejszych kobiet europejskiego kina będzie gościem specjalnym tegorocznej edycji Transatlantyk Festival w Łodzi, gdzie otrzyma nagrodę specjalną Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI 93.

Russell Crowe znów będzie obserwował Polaków na mistrzostwach

Aktor Russell Crowe kolejny raz będzie bacznie śledził poczynania piłkarskiej reprezentacji Polski. Biało-Czerwoni znaleźli się wśród drużyn, którym będzie kibicował w czasie mistrzostw świata w Rosji. "Nie przewiduję, kto wygra" - napisał na Twitterze, dodając jednocześnie, że "Niemcy są silni". Wcześniej australijski aktor wspierał naszą drużynę w czasie Euro 2016.

Wodecki Twist Festiwal. Gwiazdy zaśpiewały dla Zbigniewa Wodeckiego

Wodecki Twist Festiwal, hołd dla zmarłego rok temu muzyka, odbył się w weekend w Krakowie. Na jednej scenie w ramach specjalnego koncertu dla Zbigniewa Wodeckiego wystąpili między innymi Kayah, Edyta Górniak, Grzegorz Turnau, Leszek Możdżer i Alicja Majewska. Widzowie TVN mogli obejrzeć retransmisję z tego wydarzenia we wtorek wieczorem.

Nauczyciel z Kansas laureatem Nagrody imienia Sendlerowej

Amerykański nauczyciel Norman Conard został laureatem Nagrody imienia Ireny Sendlerowej za pracę na rzecz umocnienia relacji polsko-żydowskich - ogłoszono w poniedziałek podczas gali przyznania nagrody na warszawskim Zamku Królewskim.

Polka odznaczona przez królową Elżbietę II

Małgorzata Goddard, Polka opiekująca się archiwami polskich weteranów drugiej wojny światowej, które są w posiadaniu brytyjskiego ministerstwa obrony, znalazła się w sobotę na liście osób odznaczonych z okazji urodzin królowej Elżbiety II.

"Kraków kocha komiks od samego początku"

- Myślę, że Kraków kocha komiks od samego początku - mówił w "Xięgarni" Robert Piaskowski, zastępca dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego do spraw programowych. Przypomniał, że na "naszych wielkich festiwalach, na przykład na Festiwalu Conrada, pokazujemy również w dużej mierze komiksy i powieści graficzne". - To jest pełnoprawny język sztuki i literackiej, i wizualnej - dodał.

W rok ubyło 400 tysięcy Japończyków

Populacja Japonii maleje. Tylko w zeszłym roku zmniejszyła się o 400 tysięcy osób. Według raportu japońskiego ministerstwa zdrowia w 2017 roku urodziło się 946 tysięcy dzieci, najmniej od 1899 roku. Jednocześnie zmarło ponad 1,3 miliona Japończyków. Jeśli ten stan się nie zmieni, do 2050 roku populacja Kraju Kwitnącej Wiśni może zmniejszyć się nawet o 27 milionów.

Chrzest szwedzkiej księżniczki. Jest dziesiąta w kolejce do tronu

Szwedzka rodzina królewska i zaproszeni goście zebrali się w kaplicy przy Pałacu Drottningholm na przedmieściach Sztokholmu, by powitać najmłodszą członkinię rodziny. Księżniczka Adrianna Józefina Alicja została w piątek ochrzczona. To wnuczka króla Karola XVI Gustawa i królowej Sylwii i trzecie dziecko ich córki, księżnej Magdaleny Bernadotte oraz Christophera O'Neilla. Dziewczynka urodziła się 9 marca i jest dziesiąta w kolejce do szwedzkiego tronu.

Nie żyje siostra królowej Niderlandów. Miała 33 lata

33-letnia Ines Zorreguieta, młodsza siostra królowej Niderlandów Maksymy, została znaleziona martwa w swoim mieszkaniu w Buenos Aires. Jak podają argentyńskie media, najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci było samobójstwo.

Rewolucja w konkursie. "Miss America" bez bikini

Prestiżowy konkurs piękności "Miss America" rezygnuje z prezentacji kandydatek w strojach bikini - to decyzja zarządu podyktowana m.in. wpływem ruchu "#MeToo" sprzeciwiającego się seksualnemu molestowaniu i wykorzystywaniu ludzi także w show-biznesie. Przedstawicielka zarządu "Miss America" tłumaczy, że celem konkursu ma być coraz bardziej pokazywanie "piękna esencji kobiecych osobowości".

W Holandii wydrukują domy z betonu

W pełni funkcjonalne, mieszkalne, wydrukowane w technologii 3D betonowe domy powstaną w Eindhoven w Holandii. To pierwsze na świecie tego typu przedsięwzięcie, bo budynki nie są jedynie artystycznym projektem. Budowa pierwszego z pięciu domów rozpocznie się jeszcze w tym roku.