Kultura i styl

Kultura i styl

"Często się zastanawiam, czy jest granica". Owsiak o hejcie w internecie

Kiedy się w Polsce coś dzieje, zobacz, jaki jest ruch w internecie. Są głosy za, są głosy przeciw. Jest to nieokiełznane, treści są często szalone, dyskredytujące nas. Często sam się zastanawiam, czy jest jakaś granica - podkreślał w "Faktach po Faktach" TVN24 Jerzy Owsiak. Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mówił o przygotowaniach do 27. Finału WOŚP, w tym także o pracy pod presją internetowego hejtu.

Supermodelka w tarapatach. Miała ukryć miliony dolarów dochodu

Izraelska supermodelka Bar Refaeli znowu znalazła się pod lupą prokuratury. Jest podejrzewana o dopuszczenie się przestępstw finansowych, w tym oszustw podatkowych. Gwiazdą znaną m.in. ze współpracy z marką Victoria’s Secret izraelscy śledczy interesują się od dawna. Jest oskarżana o ukrywanie dochodów i podawanie władzom fałszywego miejsca zamieszkania. Teraz ma usłyszeć zarzuty.

Grzegorz Kajdanowicz i Dorota Gardias nominowani do Telekamery

W tym roku o nagrody za osiągnięcia telewizyjne przyznawane przez magazyn "Tele Tydzień" walczą między innymi prowadzący "Fakty" TVN Grzegorz Kajdanowicz i prezenterka pogody TVN i TVN24 Dorota Gardias. W pozostałych kategoriach o statuetki walczą trzy produkcje oraz dwie osobowości stacji TVN. Na swoje ulubione osobistości telewizyjne można głosować do 7 lutego 2019 roku.

Rzeczywistość wyprzedziła film? Wizje 2019 roku

Jeszcze niedawno 2019 był rokiem, w którym twórcy filmów science fiction umieszczali swoje wizje przyszłości. Czy ich wyobrażenia stały się faktem, a może rzeczywistość prześcignęła filmowe wyobrażenia? Materiał "Faktów" TVN.

Zanussi: Reżyserzy będą jakoś próbowali pracować w nowych warunkach. Ale będą one gorsze

Polskie kino ma się w tej chwili świetnie i spełnia swoją społeczną, kulturalną, rozrywkową, komercyjną rolę. Reformowanie w momencie, kiedy wszystko idzie dobrze, to jest zagadkowa decyzja, niepojęta. Reformuje się wtedy, jak rzeczy idą źle - mówił w "Kropce nad i" reżyser filmowy i dyrektor studia filmowego "Tor" Krzysztof Zanussi, komentując pomysł ministra kultury dotyczący stworzenia scentralizowanego publicznego ośrodka produkcji filmowej.

Ostatnia droga biskupa Tadeusza Pieronka

W kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie odbył się pogrzeb biskupa Tadeusza Pieronka. Mszy świętej przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski, a homilię wygłosił metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś. Materiał o biskupie w dzisiejszym programie "Czarno na Białym".

Komasa zakończył zdjęcia do "Sali samobójców. Hejter"

Jan Komasa wraca i ma dla widzów kontynuację głośnej "Sali samobójców". Film - jak zapowiadają dystrybutorzy - trafi do kin w 2019 roku. To "historia, która pokazuje z perspektywy psychologicznej, jak człowiek może się stoczyć moralnie, tak naprawdę w imię miłości. Przy okazji pokazujemy widzom, jak wygląda proces hejtu na zlecenie - mówi w rozmowie z tvn24.pl reżyser.

"Przed nami fascynujący rok w kulturze"

O ile rok temu wydawało się, że 2018 rok będzie ekscytującym dla polskiej kultury, tak 2019 zapowiada się jeszcze lepiej - mówił we "Wstajesz i wiesz" TVN24 Tomasz-Marcin Wrona, dziennikarz i redaktor tvn24.pl. - Tylko w Polsce wracają z nowymi filmami uznani twórcy. Jan Komasa pokaże dwa, Borys Lankosz wraca z "Ciemno, prawie noc", a Jacek Borcuch walczy z "Słodkim końcem dnia" na festiwalu Sundance - dodał.

Izrael pożegnał Amosa Oza. "Pisał o nas wszystkich"

W poniedziałek w Izraelu pożegnano Amosa Oza. Trumnę ze zwłokami pisarza wystawiono w centrum kultury Zawta w Tel Awiwie. Prezydent Izraela Reuwen Riwlin w przemówieniu podkreślił między innymi, że Oz "pisał o nas wszystkich", a jego książki są zarówno osobiste, jak i uniwersalne.

Zygmunt rozbrzmiał na cześć biskupa Pieronka

Nie żyje biskup Tadeusz Pieronek. Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych i zasłużonych kościelnych hierarchów. Zawsze otwarcie mówił o tym, co myśli. Słów krytyki nie szczędził nawet duchowieństwu. "Kościół stracił głos odwagi" - mówią ci, którzy z uwagą wsłuchiwali się w jego słowa. Ksiądz biskup zmarł w Krakowie, miał 84 lata. By uczcić jego pamięć dziś w samo południe zabił dzwon Zygmunt.

Zmarł Amos Oz

Amos Oz, uznawany za najwybitniejszego pisarza współczesnego Izraela, nie żyje. Oz zmarł w wyniku choroby nowotworowej w wieku 79 lat.

"Ty śląski pieronie, jużeś poszoł, a nom ostoł ino żal"

Kazimierz Kutz był zawsze autentyczny w tym, co robił, i zawsze twórczy – powiedział w piątek w Katowicach podczas uroczystości pożegnania zmarłego 18 grudnia reżysera wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Urnę z prochami zmarłego w asyście straży miejskiej wystawiono w instytucji kultury Katowice Miasto Ogrodów. Przy dźwiękach muzyki z filmów Kutza wiele osób wpisywało się do księgi kondolencyjnej.

Spacey ma kolejne kłopoty. CNN: jest obciążające go nagranie

Osiemnastolatek, który oskarżył Kevina Spacey'ego o molestowanie, nagrał zajście i śledczy dysponują tym nagraniem - podaje CNN, powołując się na doniesienie o przestępstwie złożone w sądzie. Aktor został oskarżony o niestosowne zachowania, w tym molestowanie, już przez blisko 30 mężczyzn.

Kościół wspomina dziś swojego pierwszego męczennika

Dziś drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Jest on poświęcony świętemu Szczepanowi, pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską. Święty katolicki oraz apostoł Kościoła prawosławnego zginął około 36 roku, ukamienowany przez miejscową społeczność żydowską w Jerozolimie.

Zmarł Ryszard Marek Groński

W wieku 79 lat zmarł Ryszard Marek Groński - pisarz, dziennikarz i satyryk. Współpracował z warszawskim Teatrem Syrena oraz kabaretami Szpak, Wagabunda i Pod Egidą. Był felietonistą tygodnika "Polityka".

Kevin Spacey z kolejnymi zarzutami. Przerywa milczenie i prowokuje

Sąd rejonowy w Nantucket w stanie Massachusetts wyznaczył w poniedziałek datę rozprawy z udziałem aktora Kevina Spacey. Został oskarżony o to, że w 2016 roku upił i napastował seksualnie nastolatka w nocnym barze. Tymczasem aktor przerwał milczenie i opublikował w internecie krótkie, prowokacyjne nagranie.

"To był świetny rok dla polskiej kultury. Doskonały"

- Mieliśmy z czego się cieszyć - mówił w "Faktach po Faktach" Michał Walkiewicz, redaktor naczelny portalu filmweb.pl. Goście wigilijnego wydania programu podsumowali mijający rok w kulturze. Poruszyli też temat filmu "Kler". - Sztuka powinna dotykać istotnych problemów społecznych, politycznych i nie powinna ich omijać. "Kler" jest tego rodzaju dziełem. Dotyka istoty rzeczy - podkreślał Grzegorz Gauden, były dyrektor Instytutu Książki.

Czesław Mozil: muzykanci zawsze muszą grać, grajek zawsze musi być

Muzyka nie może być elitarna, ona musi być dla każdego. Wierzę też, że dziecko, które ma do czynienia z instrumentem, choćby tylko przez rok czy dwa, uczy się innej formy wrażliwości - mówi Czesław Mozil w rozmowie z tvn24.pl. Właśnie miała premierę płyta jego nowego projektu "Grajkowie Przyszłości", pod tytułem "Kiedyś to były święta". - Mam nadzieję, że ten projekt stanie się inspiracją, bo na pewno jest w nim misja edukacyjna - dodaje.

Nie żyje Zuzanna Łapicka. Miała 64 lata

W wieku 64 lat zmarła Zuzanna Łapicka - dziennikarka, autorka scenariuszy widowisk telewizyjnych, przez wiele lat związana z Telewizją Polską. - Minuta z nią spędzona jest jak wielka terapia i długie konsultacje u wszelkich nauczycieli życia - mówiła o niej jej przyjaciółka, aktorka Krystyna Janda.