Kultura i styl

Kultura i styl

Bisz: mamy organiczną niezdolność do współżycia bez podziałów

Celem naszego przekazu jest pozytywna zmiana, więc zamykanie się w bańce z ludźmi, którzy myślą podobnie do mnie, byłoby absurdem. Dlatego jasno wyrażam swoje poglądy na temat różnych postaw, ale nie chciałbym stawiać twardych granic - mówi Jarosław "Bisz" Jaruszewski w rozmowie z portalem tvn24.pl. - Kiedy ludzie widzą coś, co w jakiś sposób im nie pasuje i nie może zmieścić się w ich kategoriach poznawczych, to znaczy, że coś nie tak jest z tym zjawiskiem, a nie z ich percepcją - dodaje.

Mariusz Szczygieł laureatem Nagrody Nike

23. Nagroda Literacka Nike trafiła w niedzielę do Mariusza Szczygła za tom reportaży "Nie ma". - Ciężko to unieść. Wzruszyłem się - powiedział Szczygieł ze statuetką w rękach.

Pół wieku z "Latającym cyrkiem Monty Pythona"

Tłumy fanów legendarnego serialu komediowego "Latający cyrk Monty Pythona" zebrały się w sobotę w Londynie, by świętować jubileusz. Pierwszy odcinek programu pojawił się na antenie telewizji BBC 50 lat temu, 5 października 1969 roku.

"Pamięć jest fantastycznym oszustem"

Udało mi się wreszcie po latach zlokalizować mechanizm wywoływania nostalgii, wspomnień, które są pewnego rodzaju głodem - mówił w programie "Xięgarnia" w TVN24 finalista Nagrody Literackiej Nike, prozaik Juliusz Strachota. Według niego, "pamięć jest fantastycznym oszustem". Gościem drugiej części programu był Jan Młynarski. Kompozytor i wokalista opowiedział o swoich lekturach obowiązkowych.

Wznowiono dochodzenie w sprawie Luca Bessona

Paryski sędzia śledczy wznowił w piątek śledztwo w sprawie Luca Bessona. Znany francuski reżyser kina akcji oskarżany jest przez swoją byłą dziewczynę o wielokrotny gwałt. Tym razem sprawa będzie się toczyć z powództwa cywilnego.

Żałoba narodowa w Czechach w dniu pogrzebu Karela Gotta

Był jedną z największych gwiazd czechosłowackiej, a potem czeskiej sceny muzycznej, jego piosenki nuciła też Polska. Po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 80 lat zmarł Karel Gott. Dwa tygodnie temu artysta ujawnił, że cierpi na ostrą białaczkę. Czeski rząd zdecydował w środę, że piosenkarz będzie miał państwowy pogrzeb, a w dniu ostatniego pożegnania obowiązywać będzie żałoba narodowa.

Zaśpiewała na stacji metra, zachwyciła. Wiadomo, kim jest bezdomna artystka

Szczupła kobieta w średnim wieku, z blond włosami spiętymi w dwa kucyki, pchająca wypchany rupieciami wózek, mogła się wydawać jedną z wielu bezdomnych w Los Angeles. Pozostałaby niezauważona, gdyby nie to, że w pewnym momencie na stacji metra zaśpiewała arię "O mio babbino caro" z opery Giacomo Pucciniego. Nagranie występu obiegło internet. Dziś już wiadomo, kim jest tajemnicza śpiewaczka.

Tom Cruise w Kijowie. "Ta misja jest możliwa!"

Amerykański aktor Tom Cruise przyleciał w poniedziałek do Kijowa na zaproszenie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Obydwaj rozmawiali o kinie i możliwościach kręcenia filmów na Ukrainie - podała administracja ukraińskiego prezydenta.

Nie żyje legendarna sopranistka Jessye Norman

W wieku 74 lat zmarła legendarna sopranistka amerykańska, Jessye Norman. O jej śmierci poinformowała rzeczniczka rodziny, Gwendolyn Quinn. Bezpośrednią przyczyną zgonu artystki była sepsa wywołana komplikacjami po uszkodzeniu w 2015 rok rdzenia kręgowego.

Pomysł ministra Glińskiego wchodzi w życie. "Poczułam najpierw smutek, a potem gniew"

Instytucja powstała w wyniku połączenia studiów filmowych: "Kadr", "Tor", "Zebra", Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF) oraz Studia Miniatur Filmowych rozpoczyna działalność we wtorek pod szyldem WFDiF. Rozwiązanie to krytykuje wielu twórców kina. "Kuriozalnym pomysłem" nazwał je reżyser Robert Gliński, prywatnie brat ministra kultury Piotra Glińskiego. - To są zupełnie inne instytucje - tłumaczył.

Historyczny dom spławili barką

Rezydencja Galloway została zbudowana w 1764 roku w hrabstwie Talbot w Maryland w Stanach Zjednoczonych. Nowy właściciel kupił ją za 500 tysięcy dolarów, czyli ponad dwa miliony złotych, dla swoich rodziców i postanowił przenieść budynek do Queenstown w Maryland. Dom został przewieziony na specjalnej platformie do portu Easton gdzie załadowano go na barkę. Stamtąd przepłynął rzeką 50 mil.

Jan Komasa: Dotykam kijem gniazda os. Robię to z pełną świadomością

- Robię filmy po to, by ludzie, wychodząc z kin, rozmawiali z sobą dalej, nie przerywali tej rozmowy. Brak dialogu rodzi potworne napięcia społeczne. Największe konflikty biorą się z jego braku. Nie wolno nam przestać z sobą rozmawiać - mówi Jan Komasa, reżyser "Bożego Ciała", polskiego kandydata do przyszłorocznych Oscarów.

Odnaleźli starożytne butelki do mleka. Replikę przetestowali na niemowlęciu

Badając w Bawarii groby dzieci sprzed ponad trzech tysięcy lat, archeolodzy natrafili na trzy gliniane naczynia. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z prehistorycznymi butelkami na mleko. Naukowcy stworzyli ich replikę i przetestowali na niemowlęciu. - Najbardziej zaskoczyło nas, jak bardzo mu się to spodobało - stwierdziła jedna z badaczek.

Mały Archie poznał arcybiskupa Tutu

Mały Archie, syn księżnej Meghan i księcia Harry'ego, miał okazję poznać w środę arcybiskupa Desmonda Tutu. Chociaż to już trzeci dzień podróży księżnej i księcia Sussex po Republice Południowej Afryki, dopiero dziś rodzice pokazali swojego syna.

Arcydzieło warte miliony przez lata wisiało w kuchni

"Chrystus wyszydzany" XIII-wiecznego florenckiego mistrza przez dziesiątki lat uznawany był za zaginiony, aż do niedawna. Lecz nie to w tej historii jest najbardziej zaskakujące, lecz miejsce, gdzie obraz spędził ostatnie lata.

Placido Domingo nie pokaże się już w swojej nowojorskiej pracy

Światowej sławy tenor Placido Domingo zrezygnował z pracy w nowojorskiej Metropolitan Opera. Hiszpan jest oskarżany przez wiele kobiet o molestowanie seksualne. W środę miał on występować w sztuce "Makbet", jednak zarówno on, jak i opera potwierdzili zerwanie współpracy ze skutkiem natychmiastowym.

Rodziny ofiar strzelaniny na premierze "Batmana" przerażone nowym "Jokerem"

Rodziny ofiar jednej z najtragiczniejszych strzelanin w historii USA, w której napastnik zabił w kinie w czasie premiery kolejnego filmu o Batmanie 12 osób i ranił kilkadziesiąt, protestują przeciwko fimowi "Joker". Obwiniają twórców o propagowanie przemocy. Chcą, by wytwórnia Warner Bros. - producent filmu - zaangażowała się w walkę z dostępem do broni.

Wyznania ojca afrobeatu. "Ten rytm jest we mnie"

- Zacząłem szukać sposobu, by stać się wyjątkowym, oryginalnym. Zrozumiałem, że jeżeli mam grać na perkusji, nie mogę być przeciętny. Wtedy zamarzyłem, by znaleźć się w gronie najlepszych muzyków na świecie - wyznał w rozmowie z portalem tvn24.pl Tony Allen, wybitny perkusista, jeden z ojców afrobeatu. 79-letni Nigeryjczyk był największą gwiazdą 15. edycji warszawskiego Festiwalu Skrzyżowania Kultur.