TVN24 | Kultura i styl

Trudny wybór przed jury. 12 pianistów w finale 18. Konkursu Chopinowskiego

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
asty,
mjz
Źródło:
PAP, TVN24
Rzecznik prasowy Konkursu Chopinowskiego: dziś w nocy poznamy zwycięzcę
Rzecznik prasowy Konkursu Chopinowskiego: dziś w nocy poznamy zwycięzcęTVN24
wideo 2/3
TVN24Rzecznik prasowy Konkursu Chopinowskiego: dziś w nocy poznamy zwycięzcę

12 pianistów, w tym dwóch Polaków, w finale 18. Konkursu Chopinowskiego. We wtorkowym koncercie udział wzięło czworo finalistów, natomiast dziś w nocy wyłoniony zostanie ostateczny zwycięzca konkursu. - To jest kwestia tego, kto najbardziej przekona do siebie jurorów, kto wyda się tym jurorom najpiękniejszym człowiekiem, który najlepiej wypowiada się poprzez muzykę - mówił w TVN24 Aleksander Laskowski z Narodowego Instytut Fryderyka Chopina.

Środa to ostatni dzień finałowych zmagań pianistów. Wystąpią Aimi Kobayashi z Japonii, Polak Jakub Kuszlik i Bruce Liu z Kanady, którzy zagrają Koncert Fortepianowy e-moll op.11. Hyuk Lee z Korei Południowej wykona Koncert fortepianowy f-moll op. 21. W nocy ze środy na czwartek jury wyda werdykt, w którym ogłosi laureatów konkursu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Decyzją jury pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń do finału 18. Konkursu Chopinowskiego zakwalifikowało się 12 pianistów. Wśród nich jest dwóch reprezentantów Polski: Jakub Kuszlik i Kamil Pacholec.

Pozostali laureaci to: Leonora Armellini z Włoch, JJ Jun Li Bui reprezentujący Kanadę, Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię, Martin Garcia Garcia z Hiszpanii, Eva Gevorgyan reprezentująca Rosję i Armenię, Japonka Aimi Kobayashi, Hyuk Lee z Korei Południowej, Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady, Chińczyk Hao Rao i Kyohei Sorita z Japonii.

- Wszyscy są wspaniali, tak wybitni, świetni, są profesjonalistami, że to są fantastyczne koncerty - mówili zgodnie zgromadzeni we wtorek w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Przed jury stoi trudny wybór. - W tegorocznym konkursie miałbym ogromny problem z identyfikacją, kto mógłby wygrać - dodał jeden z widzów.

Zwycięzcą "osoba, która najlepiej wypowiada się poprzez muzykę"

Rzecznik konkursu, Aleksander Laskowski z Narodowego Instytut Fryderyka Chopina mówił, że w finałowych zmaganiach znalazło się "12 bardzo wybitnych artystów". - To jest kwestia tego, kto najbardziej przekona do siebie jurorów, kto wyda się tym jurorom najpiękniejszym człowiekiem, który najlepiej wypowiada się poprzez muzykę - mówił dalej Laskowski.

Nagrody dla finalistów

Zwycięzca otrzyma 40 tysięcy euro od Prezydenta RP. Dostanie również 500 tysięcy jenów (około 17 tysięcy złotych) od Prezydenta Miasta Hamamatsu w Japonii. Ponadto Filharmonia Narodowa gwarantuje nagrodę 5 tysięcy euro za najlepsze wykonanie koncertu.

Fundatorem nagrody za drugie miejsce w wysokości 30 tysięcy euro jest marszałek Sejmu, zaś kwota 20 tysięcy euro za trzecie miejsce pochodzi od premiera. Laureatom pierwszych trzech miejsc na podium przysługują również medale: złoty, srebrny i brązowy.

Laureaci czwartego, piątego i szóstego miejsca otrzymają odpowiednio nagrody: 15 tysięcy euro (ufundowane przez ministra kultury, dziedzictwa Narodowego i sportu), 10 tysięcy euro (ufundowane przez ministra spraw zagranicznych) i 7 tysięcy euro wyznaczone przez prezydenta Warszawy. Pozostałym finalistom zostaną przyznane wyróżnienia po 4 tysiące euro.

Gala przyznania nagród odbędzie się 21 października. Zwieńczeniem 18. edycji będą koncerty laureatów (21-23 października).

Autor:asty, mjz

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości