Kraków

Afera mu nie zaszkodziła. Marek Kuchciński z największym poparciem na Podkarpaciu

Kraków

Marek Kuchciński z największym poparciem na Podkarpaciu
Marek Kuchciński z największym poparciem na Podkarpaciutvn24
wideo 2/23

"Afera samolotowa" nie zaszkodziła byłemu marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu. Polityk Prawa i Sprawiedliwości zwyciężył na Podkarpaciu, zyskując 61 262 głosy. To dane ze wszystkich komisji obwodowych. Cztery lata temu zdobył 34 558 głosów.

Kuchciński startował z pierwszego miejsca na liście PiS w Krośnie (okręg nr 22). Według opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą wyników były marszałek Sejmu uzyskał najwięcej głosów na Podkarpaciu – 15,68 proc.

Dane PKW wskazują, że nieco chętniej na Kuchcińskiego głosowali mieszkańcy wsi (17,28 proc.) niż miasta (12,92 proc.). Najwięcej głosów Kuchciński zdobył w powiecie przemyskim – prawie 32 proc. jego poparcia pochodzi stamtąd. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że Kuchciński właśnie w Przemyślu urodził się i tam rozpoczynał swoją karierę polityczną.

W okręgu rzeszowskim wysokie wyniki uzyskali również członkowie PiS – Krzysztof Sobolewski (38 912 głosów) i Ewa Leniart (36 305 głosów).

Dość skromny wynik uzyskał natomiast startujący z tej samej listy co Kuchciński Stanisław Piotrowicz, który zebrał 10 293 głosy, co przekłada się na 2,64 proc. poparcia. Daje mu to dopiero dziewiąte miejsce wśród kandydatów PiS.

W okręgu krośnieńskim do podziału jest 11 mandatów. Z danych podanych przez PKW wynika, że PiS zdobył w tym okręgu osiem mandatów. Oznacza to, że Piotrowicz najprawdopodobniej nie wejdzie do Sejmu.

SPRAWDŹ WYNIKI WYBORÓW PARLAMENTARNYCH W INNYCH OKRĘGACH

"Air Kuchciński"

Podczas VIII kadencji Sejmu Kuchciński pełnił funkcję marszałka Sejmu. W lipcu Koalicja Obywatelska złożyła wniosek o odwołanie go z tej funkcji w związku z ujawnioną tzw. "aferą samolotową". Wyszło na jaw, że Kuchciński korzystał z rządowych samolotów, by odbywać prywatne podróże. CZYTAJ WIĘCEJ

Według wydanego przez Marka Kuchcińskiego oświadczenia odbył on w sumie 23 takie loty, każdy z nich miał status HEAD. Okoliczności lotów wzbudziły spore kontrowersje, szczególnie kiedy wyszło na jaw, że Marek Kuchciński odbywał te podróże m.in w celu uczestnictwa w Dożynkach Archidiecezji Przemyskiej i uczczenia 125-lecia lokalnego oddziału OSP.

7 sierpnia prokuratura wszczęła postępowanie wyjaśniające w związku z tymi lotami, a dwa dni później Marek Kuchciński złożył rezygnację z funkcji marszałka Sejmu. Zastąpiła go Elżbieta Witek.

W mediach "afera samolotowa" zyskała nazwę "Air Kuchciński".

Autor: wini/gp / Źródło: TVN24 Kraków / PAP

Pozostałe wiadomości