Zbyt długie siedzenie w toalecie może się odbić niekorzystnie na naszym zdrowiu. Lekarze przestrzegają, że prowadzi ono do powstawania hemoroidów i źle wpływa na mięśnie dna miednicy. Ile powinna trwać wizyta w WC?
Zła wiadomość dla osób, które lubią łączyć czas spędzany w toalecie z czytaniem lub scrolowaniem telefonu. Lekarze przestrzegają, że przeciągające się "posiedzenia" mogą prowadzić do problemów zdrowotnych. - Gdy pacjenci zgłaszają się do mnie z problemami, jednym z głównych obszarów, który musimy dogłębnie przeanalizować, jest czas, jaki spędzają w toalecie – potwierdza w CNN dr Lai Xue, lekarz specjalista z Uniwersytetu Teksańskiego zajmujący się leczeniem dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
Długie siedzenie w toalecie. Dlaczego to niezdrowe?
Doktor Xue mówi w CNN, dlaczego długie siedzenie na toalecie niekorzystnie działa na nasz organizm. Otwarta, owalna deska sedesowa ściska pośladki, a odbyt utrzymuje w położeniu niższym niż podczas normalnego siedzenia. Gdy grawitacja ciągnie wiadomą część naszego ciała w dół, ciśnienie wpływa na krążenie krwi. Jak tłumaczy lekarz, krew wpływa, ale nie ma jak wrócić. Dlatego naczynia krwionośne otaczające odbyt i dolną część odbytnicy wypełniają się krwią i powiększają, a to zwiększa ryzyko wystąpienia hemoroidów.
- Obserwujemy wzrost liczby osób spędzających dużo czasu w toalecie, a to jest bardzo niezdrowe - ostrzega dr Lai Xue.
ZOBACZ TEŻ: Gówniany temat? Może uratować ci życie
Ile czasu przebywać w toalecie?
Zdaniem dr Farah Monzur, dyrektorki Centrum Chorób Zapalnych Jelit w Stony Brook Medicine na Long Island, ludzie powinni spędzać w toalecie średnio od pięciu do dziesięciu minut. Co robić, by nie przesiadywać dłużej? - Spraw, by siedzenie na muszli klozetowej było dla ciebie jak najmniej interesujące. Nie idź z nastawieniem, że będziesz tam siedział długo, bo wtedy będziesz chciał zabrać coś, co zajmie umysł - radzi. Specjaliści proponują, by telefony, czasopisma i książki trzymać z dala od łazienki.
Co z osobami, które mają problemy z wypróżnianiem? Dr Xue zaleca, by po upływie 10 minut również one wstały i spróbowały trochę się przespacerować, ponieważ ruch może stymulować jelita i pomóc w wypróżnieniu. Ważne jest również spożywanie produktów bogatych w błonnik - jak owies i fasola oraz odpowiednie nawadnianie organizmu. National Academy of Medicine zaleca picie od 2,7 do 3,7 litrów wody dziennie.
Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock