Z kraju

Z kraju

Czy nowe Prawo wodne podniesie ceny? Blajer tłumaczy

Po wejściu w życie nowego Prawa wodnego możemy obserwować wzrosty cen niektórych produktów - mówi Paweł Blajer, dziennikarz TVN24. Zauważa, jednak, że nie możemy powiedzieć, czy podwyżki nastąpią "gremialnie". - Wszystko zależy od tego, gdzie jest bardzo duża wrażliwość konsumentów na cenę - dodaje Blajer.

"Piąta strona świata", 22.07

Gośćmi księdza Kazimierza Sowy byli: doktor Anna Materska-Sosnowska, politolog z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Aleksandra Pawlicka z "Newsweeka", Magdalena Chrzczonowicz z OKO.press oraz Piotr Schramm z Kancelarii Gessel.

Więcej dzieci niż przed rokiem. Prognoza "na styk", ale Rafalska ją podtrzymuje

Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w pierwszym półroczu tego roku zarejestrowano około 200 tysięcy urodzeń, o ponad 14 tysięcy więcej niż przed rokiem. - To bardzo dobra wiadomość, widać trwały wzrost. Moja prognoza o 400 tysiącach urodzeń w tym roku wydaje się realna - oceniła Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Polska sieć energetyczna jest stara. Ale minister uspokaja

Polska infrastruktura przesyłu energii jest w "zaawansowanym" wieku. Wiele elementów przekroczyło 40 lat - napisał wiceminister energii Andrzej Piotrowski w odpowiedzi na poselską interpelację. Ale - jak przekonuje - system elektroenergetyczny jest bezpieczny, buduje się coraz więcej droższych, ale i bardziej niezawodnych linii kablowych.

Po wodę do Czech i Niemiec. System podwyżek uderzy w domowe budżety

- Po przyjęciu nowego prawa wodnego bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest to, że zaleje nas tania woda nie tylko z Czech, ale również z Niemiec, czy Słowacji - podkreśla Łukasz Czopik, prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Tymczasem, jak wskazuje Daria Kulczycka, dyrektor Departamentu Energii i Zmian Klimatu Lewiatan, "oprócz tego, że wrosną opłaty za wodę, wzrosną też koszty energii". - To się dodatkowo przełoży na odbiorców - wskazuje gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

Doinwestują drogi krajowe i ekspresówki w siedmiu regionach

Minister Infrastruktury i Budownictwa zatwierdził do realizacji 16 programów inwestycji dla zadań drogowych, których łączny koszt to ponad 99 milionów złotych. Zadania te będą realizowane w siedmiu województwach - poinformowało ministerstwo infrastruktury w czwartkowym komunikacie.

"Największy protest, jaki polska ochrona zdrowia widziała". Medycy chcą podwyżek

Obywatelskim projektem o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia zajmą się sejmowe komisje - zadecydowali w czwartek posłowie. Pracownicy medyczni zagrozili strajkiem głodowym od 2 października, jeśli projekt nie zostanie uchwalony. Tymczasem resort zdrowia ocenia propozycje jako zbyt kosztowne dla budżetu i wskazuje na rządową ustawę o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia, którą dziś podpisał prezydent.

Wniosek o odwołanie Jurgiela wycofany. Ale PSL zapowiada kolejny

Polskie Stronnictwo Ludowe złoży w najbliższych dniach kolejny wniosek o odwołanie Krzysztofa Jurgiela z funkcji ministra rolnictwa. Ludowcy mają deklaracje, że inne kluby opozycji się pod nim podpiszą - poinformował szef partii Władysław Kosiniak-Kamysz. - Krzysztof Jurgiel to najgorszy minister, to pewnik - dodał.

Przenosimy się do domów. Mieszka w nich więcej Polaków niż w blokach

Budownictwo mieszkalne zdominowały domy. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ciągu ostatnich lat wybudowano prawie 400 tysięcy domów, podczas gdy deweloperzy oddali do użytku o 1/5 mieszkań mniej. Stąd odsetek osób mieszkających w mieszkaniach maleje, a domy stają się coraz bardziej popularne.

Koniec darmowych foliówek coraz bliżej

Od nowego roku jednorazowe torby foliowe w sklepach nie będą już oferowane za darmo, ale maksymalnie mogą kosztować złotówkę - stanowi projekt noweli ustawy, który w środę został skierowany do dalszych prac w sejmowych komisjach. Nowe przepisy mają ograniczyć stosowanie takich toreb.

Firma nie umrze wraz z właścicielem. "Otwieramy drzwi, które były zamknięte"

Płynne kontynuowanie działalności firmy po śmierci przedsiębiorcy - taki ma być skutek ustawy o sukcesji firm jednoosobowych, której projekt Ministerstwo Rozwoju skierowało do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. - Ustawa zwiększa szanse na to, że polskie firmy będą budowane przez pokolenia, powiększając swą wartość i gospodarczy potencjał - powiedział Mateusz Morawiecki.

Coraz później przed ołtarz. Sprawdź, kim jest przeciętny polski singiel

Młodzi ludzie zawierają małżeństwa coraz później i coraz rzadziej. Zamiast tego wybierają na przykład konkubinat, życie w samotności lub komunie - wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej. Średnia wieku osoby pełnoletniej stanu wolnego wynosi 29 lat - o dwa lata więcej niż w poprzednim badaniu z 2005 roku.

Największy dostawca wody zapowiada drastyczne podwyżki. Przez nowe prawo

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów zapowiada, że podniesie w przyszłym roku hurtowe ceny wody o około 20 procent, jeśli nowe Prawo wodne wejdzie w życie w wersji przyjętej przez Sejm. Opłaty za pobór wody na Śląsku będą wyższe nawet o 266 proc. niż w innych częściach kraju - prognozuje firma. Tymczasem premier Beata Szydło zapewniała we wtorek w Sejmie, że po zmianie przepisów "ceny wody nie wzrosną".

Produkcja przemysłowa w górę

Produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o 4,5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,7 procent - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Produkcja wzrosła w 24 działach przemysłu z 34 - dodał GUS.

100 mln zł na podwyżki dla pracowników ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzyma dodatkowe środki na podwyżki dla zatrudnionych w nim urzędników – dowiedziała się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa w dwóch źródłach związanych z rządem. O środki zabiegała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w związku z trwającym w zakładzie sporem zbiorowym.

Prawo wodne przyjęte. 11 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Posłowie uchwalili nowe Prawo wodne. Rząd zapewnia, że przepisy nie spowodują wzrostu kosztów za pobór wody dla przeciętnego Kowalskiego. Według opozycji to nieprawda i za wodę zapłacą więcej wszyscy: rolnicy, przemysł i mieszkańcy. Oto najważniejsze założenia nowego prawa.

Będą podwyżki w ZUS-ie

150 złotych brutto podwyżki płac z wyrównaniem od 1 stycznia 2017 roku dla wszystkich pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Prezes Gertruda Uścińska porozumiała się w tej sprawie ze związkami zawodowymi.

Rząd wybrał dostawcę prądu. Wygrała firma ze Śląska

Od jesieni tego roku przez dwa lata grupa Tauron będzie dostarczać energię elektryczną do ponad stu jednostek administracji publicznej, m.in. ministerstw, urzędów wojewódzkich i prokuratury. Warta ponad 60,1 mln zł oferta Taurona zwyciężyła w przetargu, w którym uczestniczyło pięć firm.