Z kraju

Z kraju

Kolejka chętnych do budowy ważnego odcinka A2

Na wybudowanie liczącego około dziewięć kilometrów fragmentu autostrady A2 od węzła Konik do początku obwodnicy Mińska Mazowieckiego złożono 13 ofert - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w komunikacie.

50 tysięcy złotych pensji w państwowej spółce? "Prawo tego nie zabrania"

- Nie wierzę w to wynagrodzenie, ale ono nie podlega pod ustawę kominową - mówi Andrzej Nartowski, emerytowany prezes Polskiego Instytutu Dyrektorów, pytany o doniesienia medialne dotyczące możliwych zarobków Bartłomieja Misiewicza na poziomie 50 tys. zł. Jak wskazał gość programu "Bilans" w TVN24 BiS, ustawa kominowa ogranicza wynagrodzenia członków zarządów i rady nadzorczej spółek z udziałem Skarbu Państwa, a nie pełnomocników.

Chcą odwrócić "antyreformy PiS". Opozycja przedstawia swojego głównego ekonomistę

Naprawa finansów publicznych poprzez odwrócenie "antyreform" Prawa i Sprawiedliwości, powstrzymanie zadłużanie się państwa i przyspieszenie wzrostu gospodarczego - to główne cele gospodarcze Platformy Obywatelskiej. - Zamiast na Grecji, jak to jest robione obecnie, trzeba wzorować finanse publiczne na takich krajach, jak Niemcy czy Szwajcaria - powiedział ekspert opozycji Andrzej Rzońca.

Media piszą o kolosalnych zarobkach Misiewicza. Minister: musi odejść z PGZ

Bartłomiej Misiewicz musi odejść z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, inaczej kancelaria premiera będzie interweniować - powiedział RMF FM szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Jak podały dziś dwa dzienniki, były rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej dostał w spółce stanowisko, na którym ma zarabiać 50 tys. zł, nie licząc dodatków. Sama spółka zaprzeczyła i zapowiedziała wydanie jeszcze dziś oświadczenia w sprawie zatrudnienia Misiewicza.

Dyplomata o sytuacji w Syrii: mamy trzech mocnych chłopaków, każdy chce wygrać

- W tej chwili mamy trzech mocnych chłopaków z jednej ulicy. Każdy z nich chce osiągnąć zwycięstwo w Syrii. Władimir Putin, bo ma wybory w 2018 roku. Donald Trump, bo ma problemy wewnętrzne w Stanach Zjednoczonych, a Recep Erdogan, bo ma referendum w Turcji. Syria stała się więc istotnym miejscem - powiedział w "Rozmowie Poranka" w TVN24 BiS dyplomata Andrzej Załucki, były ambasador Polski w Rosji.

Bez pensji na chorobowym? "To manifest bieda-przedsiębiorczości"

- To manifest bieda-przedsiębiorczości i pomysł na to, jak pracownika wycisnąć jak cytrynę - mówił w programie "Tak Jest" w TVN24 Maciej Konieczny z Partii Razem. Komentował w ten sposób propozycję pracodawców, którzy chcą, aby w zamian za niższe składki pracownicy nie dostawali żadnych pieniędzy przez pierwsze dni chorobowego. Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej uważa, że "trudno karać ludzi za to, że chorują", chociaż przypominał, że pięć procent skontrolowanych zwolnień lekarskich jest fałszywe.

Wielkanoc tuż tuż. Zobacz, ile wydasz na targu

Na rynku hurtowym w Broniszach są już wszystkie krajowe nowalijki. Przed Świętami Wielkanocnymi obserwuje się większy popyt na świeże warzywa. Zaopatrują się tam hurtownie owocowo-warzywne z Litwy, Ukrainy, Estonii i Łotwy - poinformowała rzecznik rynku Małgorzata Skoczewska.

Z Krzemowej Doliny do Polski. Kolejna inwestycja amerykańskiej firmy

Do końca 2019 roku w Pile w Wielkopolsce rozpocznie działalność nowy zakład amerykańskiego koncernu Flex. Firma działa w branży komputerowej i od lat jest obecna na polskim rynku. "Nasze 17-letnie doświadczenie w prowadzeniu biznesu w Polsce pokazało zarządowi korporacji, że jest to kraj, w którym chciałby rozwijać swoją działalność" - podała spółka w oświadczeniu.

Tysiące firm wykreślono z rejestru VAT. Ministerstwo chwali się wynikami

Od początku roku z rejestru podatników VAT wykreślono już ponad 39 tysięcy firm. Jak wynika z informacji resortu finansów, przeszło 25 tysięcy z nich nie prowadziło działalności. "Wykreślenie z rejestru podatnika uczciwego nie jest w praktyce możliwe" - zapewnił wiceminister finansów Mirosław Banaś w odpowiedzi na interpelację poselską dotyczącą skreśleń z rejestru firm w wyniku oszustw podatkowych.

Morawiecki "porównuje gruszki z jabłkami". Zobacz, jak udowadnia nieprawdziwe tezy

Miesza pojęcia, przedwcześnie ogłasza sukces podatkowy, przypisuje sobie dokonania poprzedników - tak punktuje wicepremiera Mateusza Morawieckiego w cyklu "3...2...1..." Robert Stanilewicz. Wyjaśnia, gdzie szef resortu finansów i rozwoju nagina rzeczywistość. - Zaczyna zdanie od deficytu budżetowego, a potem wplata dane dotyczące deficytu finansów publicznych. Dwa różne pojęcia. Świetny sposób, by używając prawdziwych liczb dowieść nieprawdziwej tezy - wskazuje.

Gorąco wokół płatnego chorobowego. "Coś trzeba zrobić ze zwolnieniami"

Pierwsze dwa lub trzy dni bez zasiłku chorobowego, a w zamian za to odpowiednio niższe składki płacone przez pracowników - ten koncept rozgrzał debatę o zwolnieniach chorobowych. - To jest pomysł dalszego "uśmieciowienia" polskiego rynku pracy - ocenił w TVN24 BiS Maciej Konieczny z Partii Razem. - To tylko jeden z elementów dyskusji - powiedział w programie "Biznes dla Ludzi" Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.

Atak na duży serwis pożyczkowy. Dotyczy tysięcy użytkowników z Polski

Dane blisko 300 tys. byłych i obecnych klientów firmy Wonga oferującej pożyczki online mogły wyciec do sieci. To efekt ataku na serwery serwisu - podaje "The Guardian". Ostrzeżenia otrzymują też użytkownicy z Polski. - Sprawca mógł mieć dostęp do danych ok. 22 tys. klientów Wonga w Polsce - wyjaśniła firma w korespondencji z tvn24bis.pl.