Z kraju

Z kraju

Rząd ujawnia, ile ma samochodów i ile na nie wydał

Ponad 2,5 miliona złotych - tyle w latach 2016-2017 rząd Prawa i Sprawiedliwości wydał na zakup nowych pojazdów służbowych. Jak poinformowała szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa, koszt serwisowania wszystkich aut wyniósł łącznie ponad 12 tysięcy złotych.

Rozczarowujące dane z gospodarki. Wskaźniki poniżej oczekiwań

Sprzedaż detaliczna w kwietniu wzrosła o 8,1 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 1,2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To dane gorsze od prognoz. W piątek poznaliśmy również rozczarowujące dane dotyczące produkcji przemysłowej. Wicepremier Mateusz Morawiecki zapewnił jednak, że "nie ma powodu do zmartwień".

Zapłacą za zbieranie danych o abonamencie. Rząd chce poprawić jego ściągalność

Płatne telewizje zarobią przy przekazywaniu informacji Poczcie - wynika z najnowszej wersji projektu ustawy o opłatach abonamentowych, która prawdopodobnie w przyszłym tygodniu trafi pod obrady Rady Ministrów. Z uiszczaniem opłat abonamentowych zalegało na koniec ubiegłego roku ponad 2 mln gospodarstw domowych, w których były zarejestrowane odbiorniki radiowe lub telewizyjne.

Wysoki wzrost polskiej gospodarki. Jest jednak kilka wyzwań

Międzynarodowy Fundusz Walutowy oczekuje kontynuacji silnego przyspieszenia wzrostu gospodarczego w Polsce. W tym roku oczekuje "odbicia do 3,6 procent w wyniku silnej konsumpcji oraz wyższych inwestycji w sektorze publicznym". Ale wskazuje tez na konieczność szybkiego zmniejszania deficytu budżetowego.

Po dymisjach nowy zarząd. Zmiany kadrowe na kolei

Największa polska spółka kolejowa ma od dziś dwóch nowych członków zarządu. Dokonane zmiany kadrowe to pokłosie prokuratorskich zarzutów o niegospodarność i nieumyślne wyrządzenie szkody wielkiej wartości przez byłych menedżerów PKP.

Europejski bank inwestuje w dużą polską sieć sklepów

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zainwestuje do 25 mln euro w polską sieć spożywczą Żabka. Pieniądze mają pójść na "zielone innowacje", ale nie zdradzono szczegółów przedsięwzięcia. Europejski bank zainwestował już w Polsce ponad osiem miliardów euro w niespełna czterysta projektów.

Poważna awaria strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Sprawę bada ABW

"Niedostępna jest strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości oraz wszystkie serwisy. Trwają prace nad usunięciem problemu" - poinformował w czwartek resort. Po kilkunastu minutach otwierała się już strona główna, ale utrzymują się problemy z wejściem w poszczególne treści na niej zawarte. Sprawę bada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zasiłku pośmiertnego nie będzie. Senat odrzucił projekt

Senat zdecydował o odrzuceniu projektu ustawy różnicującej wysokość zasiłku pogrzebowego. Obecnie wynosi on 4 tysiące złotych i tak pozostanie. Odrzucony projekt zakładał ustanowienie tzw. zasiłku pośmiertnego i podwyższenie go do 6 tysięcy złotych dla pozostających ze zmarłym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Silniejsze Niemcy? Polacy podzieleni w opiniach

Polacy nie są pewni, czy wzmocnienie pozycji Niemiec w Europie byłoby korzystne dla Polski. O profitach jest przekonanych 31 proc. badanych, z kolei 35 proc. respondentów uważa, że nie byłoby to ani korzystne, ani niekorzystne dla Polski, zaś na straty wskazuje 21 proc. - wynika z najnowszej ankiety Instytutu Spraw Publicznych i Fundacji Konrada Adenauera. Badanie wskazuje jednocześnie na spadek ocen pozytywnych.

Biznesowy Oscar. "To była najważniejsza nagroda, jaką dostaliśmy"

Biznesowy świat czeka na decyzję, w czyje ręce trafią Nagrody Polskiej Rady Biznesu imienia Jana Wejcherta. W pierwszej edycji "Biznesowy Oskar" powędrował do firmy Adama Kicińskiego, która stworzyła "Wiedźmina". Rok później, zwycięzca dołączył do Kapituły konkursu. W rozmowie w programie "Bilans" TVN24 BiS, zdobywca nagrody opowiada o tym, jaki szczególny był moment, w którym jego biznes został wyróżniony, w jaki sposób jury dokonuje wyboru zwycięzcy oraz innych ciekawostkach związanych z wyścigiem.

Nie tylko VAT. Wpływy "muszą" rosnąć, na celowniku kolejny podatek

Uszczelnienie podatku VAT w 2018 r. musi dać dwadzieścia kilka, trzydzieści miliardów złotych - zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Wyjaśnił, że wartość transferów społecznych w przyszłym roku sięgnie 50-55 mld zł. W planach resortu finansów jest kilkanaście nowych akcji i ustaw, które mają za zadanie uszczelnienie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Podwyżki cen wody uderzą po kieszeni. Ekspert: minister szuka pieniędzy

- Przedsiębiorstwa wodnokanalizacyjne zostaną obciążone od 1 lipca opłatą stałą za pobór wody ze środowiska. Wzrosną również koszty działalności w zakresie wód opadowych i roztopowych - mówił Roman Wiertelak, ekspert Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie. To wtedy zacznie obowiązywać nowe Prawo wodne.