Z kraju

Z kraju

Egzamin teoretyczny dla kierowców co roku? Ministerstwo wyjaśnia

Zamiast raz, egzamin teoretyczny na prawo jazdy byłby zdawany co roku. Takich zmian w prawie jazdy chce jeden z członków zasiadający w zespole doradczym przy Ministrze Infrastruktury i Budownictwa. Samo ministerstwo zaznacza, że "nie pracuje nad propozycją egzaminu teoretycznego zdawanego co roku" - poinformowało w odpowiedzi wysłanej tvn24bis.pl. Dodaje, że zgłaszane postulaty będą dyskutowane w ramach zespołu.

Potężny fundusz inwestuje w Grupę Pracuj

TCV, międzynarodowa firma inwestycyjna, obejmie mniejszościowy pakiet udziałów Grupy Pracuj i wesprze jej rozwój. Pakiet kontrolny pozostanie własnością dotychczasowych udziałowców firmy - poinformowała spółka w komunikacie.

Niespełna jedna trzecia firm planuje podwyżki

Wzrost wynagrodzeń planuje 32 procent przedsiębiorców, a 29 procent chce zwiększyć zatrudnienie w swoich firmach w ciągu najbliższego półrocza - wynika z najnowszego badania Busometr Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

LOT stawia na nowy kierunek. "Izrael od zawsze przyciągał Polaków"

Blisko 300 tysięcy turystów chce w ciągu roku przewieźć na pokładach swoich samolotów PLL LOT z pięciu miast w Polsce do Tel Awiwu - poinformował prezes spółki Rafał Milczarski. Minister turystyki Izraela Yariv Levin mówił, że jego kraj to jeden z najpopularniejszych kierunków podróży.

Ruszył przetarg na ostatni odcinek A1. Jej budowa potrwa lata

Liczący 81 km fragment autostrady A1 Tuszyn-Częstochowa został skierowany do przetargu - poinformował na środowej konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak podkreślał, trasa ma być gotowa w 2021 roku, a na jej budowę zabezpieczono 4 mld złotych.

Wielki cyberatak. "Sytuacja jest monitorowana"

- Po analizie sytuacji i przedstawieniu informacji przez służby oraz odpowiedzialnych ministrów nie zdecydowaliśmy się na podjęcie decyzji o podwyższeniu stopnia alarmowego - poinformowała premier Beata Szydło po zakończeniu posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęconego wtorkowemu globalnemu cyberatakowi.

Jak internauci próbowali uczyć matematyki głównego ekonomistę PO

Andrzej Rzońca wywołał w internecie burzę swoim wpisem na Twitterze. Główny ekonomista Platformy Obywatelskiej, chcąc zadrwić z rządu Prawa i Sprawiedliwości, próbował podeprzeć się matematyką. Internauci i publicyści niemal zgodnie go wyśmiali, twierdząc, że popełnił szkolny błąd. Sprawdziliśmy.

Budowa potrwa 10 lat i pochłonie gigantyczne pieniądze. Centralny port ma być "czymś więcej"

Centralny Port Komunikacyjny to przedsięwzięcie nastawione na zysk - poinformował pełnomocnik rządu ds. tej inwestycji Mikołaj Wild. Dodał, że budowa portu powinna zakończyć się do połowy 2027 roku, a szacowany koszt to blisko 30 mld zł. - W związku z gwałtownym wzrostem ruchu lotniczego nad Rzeczpospolitą, należało zintensyfikować proces decyzyjny i podjąć decyzje - wyjaśnił.

Praktiker ma zapłacić pracownikom zaległe pensje. Suma jest pokaźna

Państwowa Inspekcja Pracy wydała 10 decyzji w sprawie nakazu wypłacenia zaległych wynagrodzeń dla 512 pracowników Praktikera na kwotę około 1,5 miliona złotych. Prokuratura Okręgowa w Katowicach prowadzi śledztwo w sprawie spółki Praktiker Polska. Dotyczy ono między innymi naruszenia praw pracowniczych wobec niewypłacania wynagrodzenia.

Szybciej na Podhale. Chcą zlikwidować "wąskie gardło" dla kierowców

Do 2022 roku odcinek zakopianki między Rdzawką a Nowym Targiem ma być dwujezdniowy. Obecnie droga krajowa 47 między Rdzawką a Nowym Targiem jest w każdym kierunku jednojezdniowa. To "wąskie gardło" dla kierowców zmierzających na Podhale. Według pomiarów z 2015 r. średni ruch dobowy na tym odcinku "zakopianki" sięga 18 tys. pojazdów, a w weekendy, ferie i wakacje znacząco wzrasta.

Samolotem ze Śląska. Oferują więcej połączeń

Od poniedziałku Polskie Linie Lotnicze LOT zwiększyły częstotliwość lotów między Katowicami a Warszawą. Połączenie z Pyrzowic na Lotnisko Chopina obsługiwane jest nie - jak dotąd - dwa, a cztery razy dziennie. Daje to pasażerom większą możliwość przesiadek w Warszawie na inne rejsy.

Wzrost aż o 348 procent. Oto produkcyjne hity w Polsce

W pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku w Polsce wyprodukowano o 116 procent odkurzaczy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wynika z najnowszych badań Głównego Urzędu Statystycznego. Wśród innych produkcyjnych hitów znalazły się też liczniki energii elektrycznej, pługi czy spoiwa gipsowe. Ale zdecydowanie największy wzrost produkcji - aż o 348 procent - zanotowały lampy LED. Robert Stanilewicz tłumaczy jednak, dlaczego w tym przypadku statystyka jest mocno zawyżona.

Zmiany w banku z "żubrem"

Rebranding Banku Pekao SA powinien zakończyć się do końca 2017 roku - poinformował Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Dodał też, że wkrótce trzeba będzie uzupełnić funkcje w zarządzie banku w obszarze finansów i ryzyka.

Cukier tanieje. Bo jest go dużo

Na krajowym rynku tanieje cukier. Powodem spadku cen była duża jego podaż przy niewielkich zmianach popytu ze strony przemysłu przetwórczego oraz spadek cen tego surowca na świecie - informuje Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Efekt 500 plus hamuje? Rodzi się mniej dzieci

30 tysięcy - tyle dzieci urodziło się w kwietniu tego roku - podał na swojej stronie Główny Urząd Statystyczny. To o około 600 mniej niż w tym samym miesiącu przed rokiem i najmniej w tym roku. Minister Elżbieta Rafalska odnosząc się do najnowszych danych przyznała , że jest to mniej niż oczekiwała, ale widać wzrost w porównaniu z zeszłym rokiem.

Ile niedziel bez handlu? Rząd oddaje decyzję w ręce posłów

Do rozstrzygnięcia pozostaje jedynie wybór, czy wolne od handlu powinny być wszystkie niedziele, czy tylko niektóre - mówił szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk, odnosząc się do projektu w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę. Jak dodał, sprawa ta powinna być rozstrzygnięta w komisji sejmowej.