Z kraju

Z kraju

Prezydent podpisze zakaz handlu w niedziele? "Może to jest rozsądne rozwiązanie"

- Jest to ciekawa wersja wobec wszystkich sporów, które były - mówi prezydent Andrzej Duda o przyjętym przez Sejm projekcie ustawy w sprawie zakazu handlu w niedziele. Gość "Kawy na ławę" w TVN24 zauważa, że "proces będzie rozciągnięty w czasie, więc będzie można obserwować jak to działa na gospodarkę, na sytuację przedsiębiorców, konsumentów". - Kto wie, może to rzeczywiście jest rozsądne rozwiązanie - dodaje.

Kopalnie sypną pieniędzmi dla górników

Nawet 25 tysięcy złotych premii zażądała część związków zawodowych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Spółka określiła to żądanie jako absurdalne i je odrzuciła. Nie ulega jednak wątpliwości, że w górnictwie dzieje się coraz lepiej, czego najlepszym dowodem jest fakt, że w Polskiej Grupie Górniczej wracają częściowo czternastki.

Wzrost sprzedaży w polski czarny piątek

Czarny piątek, powoli przebija się na polski rynek. Z roku na rok obserwujemy wyższą sprzedaż w tym czasie, nawet o około 5 procent - powiedziała prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz. Jednak, jak podał instytut GfK, niemal 2/3 polskich konsumentów twierdzi, że nie spotkało się wcześniej z określeniem Black Friday czy czarny piątek.

Duże kontrowersje po decyzji Sejmu. "Upominamy się o najgorzej traktowanych pracowników"

Upominamy się o tych pracowników, którzy dziś są najgorzej traktowani, którzy przez 28 lat byli wykorzystywani przez korporacje - komentował w programie "Tak jest" przyjęcie przez Sejm ustawy ograniczającej handel w niedziele Alfred Bujara z NSZZ "Solidarność". - Nie chodzi o pracowników. To jest ustawa robiona na polityczne zamówienie - przekonywał Adam Szłapka z Nowoczesnej.

Piotr Krupa: byliśmy pionierami, wcześniej nikt tego nie wymyślił

Zaczynałem mając 1600 złotych, to były pieniądze z wesela, które nam z żoną zostały - opowiadał w programie "Biznes dla Ludzi" o pierwszych krokach w biznesie Piotr Krupa, założyciel firmy windykacyjnej KRUK S.A. i zwycięzca konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2017. O swoim biznesie mówi: wcześniej nikt tego nie wymyślił, byliśmy pionierami.

Większa ulga dla przedsiębiorców. Nowa ustawa z podpisem prezydenta

Wierzę głęboko, że druga ustawa o innowacyjności przyczyni się do budowy strefy badawczo-rozwojowej w naszym kraju, a w efekcie do rozwoju innowacyjnej i nowoczesnej gospodarki, czyli takiej, o jakiej wszyscy marzymy - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Ustawa, którą podpisał w piątek prezydent, zwiększa między innymi ulgę podatkową dla przedsiębiorców na działalność badawczo-rozwojową do 100 procent i umożliwia tworzenie przez uczelnie spółek do zarządzania infrastrukturą badawczą.

Niedziele bez handlu. "Nie będzie dramatu, załamania, armagedonu"

Ta ustawa to początek zmian dla pracowników handlu. To jest dla nich Czarny Piątek, ale dobry piątek. Cieszymy się, bo następuje zmiana, jeżeli chodzi o warunki pracy - powiedział o ustawie ograniczającej handel w niedziele Alfred Bujara z Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność". Zdaniem ekonomisty Marka Zubera "nie będzie dramatu, załamania, armagedonu".

"500 plus dla emerytów" przepadło w sejmowym głosowaniu

Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt ustawy, która zakładała wypłatę w grudniu każdego roku emerytom i rencistom dodatku w wysokości od 200 do 500 złotych. Zgodnie z propozycją PSL pierwsze środki miały trafić do seniorów już w przyszłym miesiącu.

Rzecznik Episkopatu: ustawa o ograniczeniu handlu nie jest satysfakcjonująca

Uchwalona przez Sejm ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę nie jest satysfakcjonująca, choć jest krokiem w kierunku odzyskania niedziel wolnych od pracy- głosi piątkowy komunikat rzecznika Konferencji Episkopatu Polski księdza Pawła Rytel-Andrianika. Biskupi od jej złożenia na ręce marszałka popierali pierwotną wersję projektu ustawy, która przewidywała wszystkie niedziele miesiąca wolne od handlu.

W nocy alkoholu możesz nie kupić. Nowe przepisy

Możliwość ograniczenia przez samorządy nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach oraz wprowadzenie nowych przepisów regulujących picie alkoholu w miejscach publicznych - to główne założenia ustawy, którą w piątek uchwalił Sejm.

Narodowy Bank Polski: nie popieramy kryptowalut

Narodowy Bank Polski nie popiera rozwoju kryptowalut, bo odpowiada za wartość polskiego pieniądza, a kryptowaluty nim nie są - mówił w czwartek podczas posiedzenia komisji sejmowej i zastępca prezesa NBP Piotr Wiesiołek.

Balcerowicz: 600 tysięcy osób przejdzie na wcześniejszą emeryturę w tym roku

- Finanse państwa są psute przez ogromne przyrosty wydatków, kosztem narastającego długu publicznego - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Leszek Balcerowicz oceniając politykę gospodarczą rządu. Dodał, że z wyliczeń Forum Obywatelskiego Rozwoju wynika, iż w tym roku wskutek obniżenia wieku emerytalnego z rynku pracy ubędzie ponad 600 tysięcy osób.

Piotr Krupa zwycięzcą konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Założyciel jednej z największych firm zarządzających wierzytelnościami na świecie, Piotr Krupa, został zwycięzcą 15., jubileuszowej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Wygrał także w kategorii Produkcja i Usługi. W kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność zwyciężył Tomasz Bochenek z firmy Orbitvu. Natomiast w kategorii Nowy Biznes statuetka trafiła do rąk Anny Skórzyńskiej i Marcina Gawrońskiego twórców firmy Szumisie. W trakcie Gali, która odbyła się 23 listopada na warszawskim Służewcu, przyznano także nagrody specjalne, które otrzymali: Tomasz Domogała z TDJ i Jacek Furman z Aflofarmu. W głosowaniu publiczności tytuł Przedsiębiorcy 15-lecia zdobyli Marcin Iwiński oraz Michał Kiciński - twórcy CD Projekt.

Te same produkty droższe w Polsce niż w Niemczech. Lidl tłumaczy

O blisko 60 złotych więcej trzeba zapłacić w polskim Lidlu za koszyk 86 identycznych towarów jak w niemieckim - wynika z audytu przeprowadzonego przez firmę TakeTask. Jak podano, w Polsce aż 70 procent z artykułów wziętych pod uwagę jest droższych niż u naszych zachodnich sąsiadów. "Na cenę wielu z wymienionych w zestawieniu produktów wpływają koszty transportu i magazynowania" - tłumaczy w oświadczeniu przesłanym tvn24bis.pl Aleksandra Robaszkiewicz, PR Manager Lidl Polska.

500 plus winduje pozycję Polski w rankingu. Duże wsparcie na dzieci

Średnia kwota pomocy państwa w zakresie ulg na dzieci i świadczeń rodzinnych wynosi w Polsce 8 225 zł - podaje firma konsultingowa PwC. W porównaniu do średniego wynagrodzenia plasuje to Polskę na 4. miejscu w Unii Europejskiej. Przed wprowadzeniem programu Rodzina 500 plus (2015 r. ) Polska zajmowała 9. pozycję od końca.