Z kraju

Z kraju

"Krok po kroku zmierzamy do socjalizmu". Rząd szykuje reformę podatkową

Najpierw rząd zniechęca do aktywności gospodarczej za pomocą programu 500 plus, a teraz zniechęci osoby lepiej zarabiające do aktywności na rynku pracy za pomocą jednolitego podatku - mówił w TVN24 BiS dr Przemysław Kwiecień z DM XTB. Prof. Andrzej Bień z SGH oceniał, że celem nowej reformy podatkowej jest to, aby "osoby, które więcej zarabiają, są aktywniejsze zawodowo, mają więcej niż jedną posadę i krócej śpią, po prostu więcej płaciły"

Fiasko rozmów o Caracalach. Oto trzy możliwe scenariusze

Kolejne przetargi na śmigłowce do różnych zadań, niewielki zakup z wolnej ręki, przedłużenie resursów posiadanych maszyn - to możliwe scenariusze, jakie przewidują komentatorzy po fiasku rozmów offsetowych ws. śmigłowców Caracal.

Przegląd prasy. Maszynistę zatrudnię. Dwa tys. wakatów

Ponad połowa maszynistów kolejowych w Polsce zbliża się do wieku emerytalnego. Przewoźnicy zgłaszają, że brak im około 2 tys. osób do kierowania pociągami. Bywa więc, że maszynistami muszą się dzielić - pisze "Gazeta Wyborcza".

25-lecie GPW. Prezydent Duda: to symbol polskiego sukcesu przemian

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest symbolem polskiego sukcesu przemian - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda na uroczystej gali z okazji 25-lecia GPW. Warszawska giełda jest sercem polskiej gospodarki - podkreślała prezes GPW Małgorzata Zaleska.

Wędliny, pieczywo, warzywa. Tony jedzenia lądują w koszu

Niemal co trzeci Polak przyznaje się, że zdarza mu się wyrzucać jedzenie, głównie z powodu przegapienia daty przydatności do spożycia lub zbyt dużych zakupów - wynika z najnowszego raportu "Nie marnuj jedzenia 2016" opracowanego przez Federację Polskich Banków Żywności.

Polacy w walce o lepszy klimat. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę upoważniającą głowę państwa do ratyfikacji porozumienia klimatycznego ONZ. Umowa klimatyczna zobowiązuje państwa m.in. do ograniczania emisji CO2, walki ze zmianami klimatycznymi i globalnym ociepleniem.

Jakie są koszty pomocy dla frankowiczów? KNF policzyła

Wyliczenia Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie prezydenckiego projektu, zakładającego zwrot spreadów frankowiczom zostały już dokonane i w najbliższym czasie zostaną przekazane do Sejmu - poinformował rzecznik KNF Łukasz Dajnowicz. Ocena komisji poprzedniego projektu przygotowanego przez prezydenta była druzgocąca.

Sejm za porozumieniem klimatycznym. Gonimy Chiny i Indie

Sejm wyraził zgodę na ratyfikację przez prezydenta RP porozumienia klimatycznego ONZ. Umowa zobowiązuje wszystkie państwa m.in. do zmniejszenia emisji CO2, co w konsekwencji ma przyczynić się do ograniczenia globalnego ocieplenia.

Gotujemy spaghetti all'Amatriciana, czyli jak pomagać ze smakiem

Klienci na całym świecie zamawiają w restauracjach spaghetti all'Amatriciana, wspierając w ten sposób poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi, które w sierpniu nawiedziło środkowe Włochy. To efekt apelu znanego włoskiego blogera kulinarnego Paolo Company, który wezwał restauratorów we Włoszech, aby 2 euro z każdego sprzedanego talerza spaghetti all'Amatriciana przeznaczyli na rzecz pomocy ofiarom kataklizmu. Na apel odpowiedziało ponad tysiąc restauracji z całego świata, także te z Polski. To właśnie w Amatrice, miasteczku najbardziej poszkodowanym przez trzęsienie ziemi, powstał przepis na słynny sos do makaronu, na bazie podsmażonego, drobno pokrojonego mięsa, pomidorów i sera pecorino. Jak go przyrządzić pokazywali dziennikarz TVN24 BiS Jacek Pałasiński oraz słynny szef kuchni Marco Ghia.

Sejm pracuje nad ograniczeniem handlu w niedziele

Obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele trafi do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny - zdecydowali w czwartek posłowie. Wcześniej izba nie poprała wniosku Nowoczesnej o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Odwołany członek Rady Polityki Pieniężnej

Senat odwołał Marka Chrzanowskiego z Rady Polityki Pieniężnej. Chrzanowski, który był w RPP kandydatem popartym przez PiS, sam zrezygnował z zasiadania w radzie. Powołał się na "przyczyny osobiste".

Młodzi nie chcą się uczyć ani pracować. Niepokojący trend

NEET (ang. not in employment, education or training) to określenie coraz liczniejszej grupy młodych osób, nieuczestniczących w życiu gospodarczym. W Polsce ich odsetek 15 proc. w swojej grupie wiekowej. Utrzymują się oni dzięki rodzicom, nie poszukując żadnych możliwości rozwoju. O przyczynach niepokojącego trendu mówili Andrzej Kubisiak z Work Service oraz psycholog Daria Abramowicz.

Na emeryturę niezależnie od stażu pracy. Rząd jest nieugięty

Rząd nie poparł postulatu związkowej "Solidarności", by wiek emerytalny powiązać ze stażem pracy. - Tego warunku akurat jeszcze dodatkowo przyjąć nie możemy - podkreślił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk w rozmowie "Jeden na jeden". Rząd przygotowuje się na wprowadzenie niższego wieku emerytalnego od 1 października 2017 roku - dodał.

Spór o internet. Bruksela zaskakuje "podatkiem od linków"

Komisja Europejska przedstawiła projekt zmiany ochrony praw autorskich i wywołała tym samym gorącą dyskusję. Eksperci mają zastrzeżenia do proponowanych przepisów ws. publikowania linków internetowych. Projekt zakłada zakaz umieszczania w linkach odsyłających, np. do artykułów w sieci, zdjęć, a nawet wyrazów pochodzących z tekstu, by chronić prawa autorskie. - Zostanie zachwiana podstawa funkcjonowania internetu, którą jest linkowanie - alarmuje platforma Startup Poland.

Rachunki w górę? Ministrowie tłumaczą wzrost opłat za media

- Nie przewidujemy żadnych znaczących podwyżek cen energii - zapewnił w środę w Sejmie wiceminister energii Andrzej J. Piotrowski. Na naszych rachunkach już wkrótce może pojawić się jednak nowa pozycja - opłata mocowa. Od nowego roku wzrosnąć mają także ceny za wodę. Według Ministerstwa Środowiska czteroosobowa rodzina zapłaci miesięcznie 2,5 zł więcej, choć wodociągi zapowiadały wyższe podwyżki.

Gigantyczna inwestycja w motoryzacji. Ale nie od Daimlera

- Negocjacje dotyczące budowy fabryki silników koncernu Daimler AG w Jaworze są w końcowej fazie - powiedział w środę wicepremier Mateusz Morawiecki. Inwestycja, której szacowany koszt to 500 mln euro, ma powstać na obszarach Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tymczasem w Polsce blisko 1,3 mld zł inwestuje koreański LG. Jego fabryka baterii do samochodów elektrycznych da pracę ok. 700 osobom.

Długo poczekamy na podwyżki oprocentowania

W najbliższych miesiącach skala deflacji będzie nadal stopniowo maleć, w kolejnych kwartałach wzrosnąć powinna dynamika inwestycji - uznała RPP w komunikacie uzasadniającym pozostawienie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Prezes NBP Adam Glapiński nie wykluczył podwyżek stóp, ale dopiero w 2018 roku.

Zbliża się rewolucja w nadzorowaniu banków

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział w środę, że "umocnił się" w przekonaniu o konieczności podporządkowania nadzoru bankowego bankowi centralnemu. Dodał, że do rozstrzygnięcia pozostaje "formuła prawna" nowego podporządkowania.

Weto dla CETA? "Unia nigdy nie była w takiej sytuacji"

Warunkiem ratyfikowania umowy o wolnym handlu z Kanadą (CETA) jest obecność Polaka w międzynarodowym sądzie arbitrażowym, respektowanie przez stronę kanadyjską kwot sprzedażowych na produkty rolne i dodatni bilans handlowy Polski po okresie próbnym - wskazał w Sejmie Dominik Tarczyński (PiS). Co się stanie jeżeli polski rząd nie wyrazi zgody na umowę? Sprawdzamy możliwe scenariusze.

"Ich używanie jest ryzykowne". Gen. Skrzypczak ostrzega ws. śmigłowców

- Nie jest to dobra decyzja. Wojsko oczekuje od dawna śmigłowców wielozadaniowych - mówi o przerwanych negocjacjach ws. Caracali gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca sił lądowych. - Te, którymi dysponujemy, zużyły się w Afganistanie (...) używanie ich jest ryzykowne - dodaje gość TVN24 BiS. Jego zdaniem, sytuację mógłby zmienić natychmiastowy zakup nowych śmigłowców z wolnej ręki.

Kary ws. Caracali? Morawiecki: byliśmy fair

- Nie sądzę, by groziły nam kary w związku z zakończeniem negocjacji umowy offsetowej z Airbus Helicopters ws. kontraktu na zakup śmigłowców Caracal – powiedział w środę wicepremier, minister rozwoju i minister finansów Mateusz Morawiecki.

Sito dla przyszłych szefów państwowych spółek. W radzie nawet 12 ekspertów

Kilkanaście osób ma wchodzić w skład grupy, która będzie decydować o wyborze przyszłych zarządów w państwowych spółkach. Minister Henryk Kowalczyk mówił w TVN24 BiS, że decyzje mają być związane tylko z kompetencjami kandydatów, niezależnie od ich poglądów politycznych. Osobami decyzyjnymi mają być "specjaliści i autorytety naukowe".