Z kraju

Z kraju

"Spóźniona sprawiedliwość" kontra "zbójeckie ustawy". Sejmowy spór o składki ZUS

Klub Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział w środę w Sejmie, że poprze rządowy projekt ustawy o zniesieniu górnego limitu składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przeciwko będą głosowali posłowie Platformy Obywatelskiej, Kukiz'15, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Nowoczesnej. Zmiany spowodują, że wzrosną koszty pracy oraz zmniejszą się wynagrodzenia - argumentowała opozycja.

Skróci się czas przejazdu pociągów. Dwa miliardy złotych na inwestycje

Pięć inwestycji kolejowych we wschodniej części kraju zyska dofinansowanie z Programu Polska Wschodnia. Umowy w tej sprawie podpisano w środę w Olsztynie. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, łączna wartość inwestycji przekracza 2 miliardy złotych, w tym blisko miliard złotych będzie stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

340 tys. wniosków o emeryturę

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w związku z przepisami obniżającymi wiek emerytalny, wpłynęło do tej pory 340 tysięcy wniosków, wydano już ponad 80 proc. decyzji – poinformowała w środę prezes Zakładu profesor Gertruda Uścińska. - Liczba wniosków jest taka, jaką zakładaliśmy – dodała.

Usunięto awarię w dużej sieci komórkowej. Klienci mieli kłopoty z internetem

Klienci T-Mobile ze Śląska i Małopolski w środę mieli problemy w korzystaniu z internetu. Powodem była awaria łączy światłowodowych dzierżawionych od dostawców zewnętrznych. Około godziny 15:00 T-Mobile na jednym z portali społecznościowych poinformowało, że "służby techniczne nadal pracują, ale usługi powinny już działać poprawnie".

Zwrot w sprawie zakazu handlu w niedziele. Nowy pomysł PiS

Od 1 marca 2018 roku będą dwie niedziele handlowe w miesiącu, w 2019 roku - jedna, a od 2020 roku ma obowiązywać zakaz handlu w niedziele - to propozycje poprawek Prawa i Sprawiedliwości do projektu ustawy - poinformował Janusz Śniadek (PiS). Dodał, że ustawa miałaby obowiązywać od 1 marca 2018 roku, a nie od 1 stycznia 2018 roku.

ZUS ostrzega przed oszustami. "Nie dzwonimy i nie chodzimy po domach"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników ZUS, oferujących płatne doradztwo w sprawie dziedziczenia składek. - Tego typu doradztwo jest darmowe. Każdy, kto przyjdzie i zechce się dowiedzieć, na jakiej zasadzie dziedziczone są środki w OFE czy na subkoncie, uzyska odpowiedź na salach obsługi klienta - podkreślił w środę w TVN24 Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.

Państwo chce przejąć pobór opłat za autostrady

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zakładający przeniesienie zadań związanych z poborem opłaty za przejazd po drogach krajowych do Głównego Inspektora Transportu Drogowego od Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad - poinformowano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Szybciej do autostrady A6. Wybrano wykonawcę obwodnicy

Firma Energopol Szczecin została wybrana w przetargu na wykonawcę budowy obwodnicy Przecławia i Warzymic o długości 6,5 kilometra - podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Szczecinie. Nowa trasa wyprowadzi ruch z podszczecińskich miejscowości na autostradę.

Wyłudzają pieniądze "na pracownika ZUS". Ostrzeżenie przed oszustami

Osoby podające się za pracowników ZUS i oferujące płatne doradztwo w sprawie dziedziczenia składek, to oszuści - ostrzega Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie przypomniano, że jedyna sytuacja, w której pracownik zakładu może odwiedzić ubezpieczonego, to kontrola w sprawie zwolnienia lekarskiego.

Lotnisko Chopina liderem wzrostu w UE. W swojej grupie nie ma sobie równych

Lotnisko Chopina w Warszawie jest w swojej kategorii najszybciej rozwijającym się portem pod względem liczby obsłużonych pasażerów w całej Unii Europejskiej - wynika z najnowszego raportu międzynarodowego stowarzyszenia europejskich lotnisk, ACI Europe. Wśród największych lotnisk liderem jest port lotniczy Moskwa-Szeremietiewo.

Morawiecki: głęboko wierzę w strategię kosmiczną

- Bardzo głęboko wierzę w strategię kosmiczną - powiedział we wtorek wicepremier Mateusz Morawiecki podczas konferencji "5 lat Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej". Zapowiedział, że rząd będzie przeznaczać więcej pieniędzy na przemysł kosmiczny.

Duże kontrowersje w sprawie zakazu handlu. "Pracujemy za dużo, zarabiamy zbyt mało"

Ograniczenie handlu w niedziele "to nie jest nic innego, jak powrót do normalności" - stwierdził w programie "Bilans" w TVN24 BiS Alfred Bujara z NSZZ Solidarność. - Pracujemy za dużo, zarabiamy zbyt mało. To, że mamy teraz małe bezrobocie, to, że gospodarka jest w formie, to jest czas, żeby te zaniedbania naprawić - wtóruje Maciej Konieczny z Partii Razem. Tymczasem, zdaniem posła Nowoczesnej Mieczysława Suchonia, zmiany uderzą w małych i średnich przedsiębiorców.

MON kupi tysiąc dronów. Pierwsze dostawy jeszcze w tym roku

Tysiąc bezzałogowych aparatów latających Warmate mogących przenosić głowice bojowe kupi MON od firmy WB Electronics - przewiduje kontrakt podpisany w poniedziałek w Ożarowie Mazowieckim. Pierwszych kilkadziesiąt zestawów ma trafić do wojska jeszcze w tym roku.

Polacy kupują na potęgę. "Siła konsumpcji, daleko od wyczerpania potencjału"

Sprzedaż detaliczna, liczona w cenach stałych (czyli bez uwzględnienia inflacji), w październiku wzrosła o 7,1 proc. rok do roku, wobec wzrostu o 7,5 proc. przed miesiącem - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Zaskoczyła z kolei produkcja przemysłowa, która urosła zdecydowanie szybciej, niż spodziewali się analitycy.

Solidarność krytykuje kolejny pomysł rządu. "Groźna ustawa"

Już od stycznia ma być zniesiony limit, powyżej którego najlepiej zarabiający nie płacą składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Pracę nad projektem ostro krytykuje NSZZ Solidarność, stając w tym przypadku ramię w ramię z pracodawcami. Zdaniem związkowców to "groźna ustawa", a tryb prac "jest naruszeniem elementarnych zasad dotyczących właściwego procesu legislacyjnego".