- W Katowicach spotykamy się po to, by zapewnić warunki do życia na ziemi naszym dzieciom i wnukom, które odczują skutki decyzji podejmowanych przez nas dzisiaj - mówił podczas szczytu klimatycznego w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że "Polska jest jednym z liderów działań dla powstrzymywania globalnego ocieplenia".
Zdaniem szefa rządu "świadczą o tym osiągnięte przez nas efekty w zakresie redukcji emisji, zwłaszcza zwiększanie lesistości kraju, a także wspieranie procesu międzynarodowych negocjacji klimatycznych".
Jak podkreślał Morawiecki podczas panelu Global Climate Action, "my, Europejczycy jesteśmy szczególnie zobowiązani do wytyczania innowacyjnych szlaków, dbałości o klimat". - Redukcja emisji dwutlenku węgla jest zobowiązaniem globalnym, szczególnie wobec tych największych. Inaczej starania mniejszych partnerów i mniejszych państw nie będą miały realnego znaczenia. To, że tylu nas tu zjechało, świadczy o randze problemu. To problem globalny, ale musimy go rozwiązywać również lokalnie - tłumaczył premier. Jak mówił, globalna gospodarka tworzy wyzwania, które wymagają globalnych rozwiązań. - Naszą latarnią w znalezieniu odpowiednich rozwiązań jest właśnie ekonomia - wskazał. Zdaniem premiera to państwa odgrywają kluczową rolę w kontekście rozwiązywania problemów dotyczących zmian klimatu. - To co jednak cieszy najbardziej, to fakt, iż na całym świecie burmistrzowie, organizacje pozarządowe i biznes równie mocno, coraz mocniej są zaangażowani w naszą polską inicjatywę elektromobilności. Zaangażowała się w nią blisko jedna trzecia populacji, (...) a także 1500 różnych organizacji, miast, organizacji pozarządowych. To rzeczywiście ogólnoświatowa inicjatywa - powiedział.
Elektromobilność
Premier powiedział, że aby osiągnąć założony cel zrównania emisji i ich pochłaniania w drugiej połowie XXI wieku, musimy podejmować działania we wszystkich sektorach. Według niego Polska jest tego doskonałym przykładem. - W Europie rozpoczęliśmy jedną z największych transformacji w zakresie wdrożenia elektromobilności w transporcie publicznym - poinformował. Zaznaczył, że Polska ogranicza zużycie energii, szczególnie w sektorze mieszkalnictwa, szukamy też możliwości wykorzystania wszelkich dostępnych źródeł energii. Dlatego, zdaniem Morawieckiego, "technologia" - to jest drugie hasło polskiej prezydencji. - Polska jest jednym z najszybciej transformujących się energetycznie krajów świata po 1989 roku. Również w zakresie efektywności energetycznej mamy tutaj ogromne osiągnięcia w ostatnich 25 latach - powiedział premier. - Innowacje muszą być głównym motorem transformacji energetycznej. Innowacje wymagają mądrej polityki podatkowej i regulacyjnej. Dbamy też o drugą stronę równania - Polska była i jest wiodącym orędownikiem pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy, czego dowodzi nasza propozycja przyjęcia "deklaracji leśnej" - dodał. Morawiecki podkreślił, że "natura" jest trzecim filarem polskiej prezydencji. - Czyli człowiek, technologia, natura - przypomniał. Dodał, że zaliczenie Polski do grona rozwiniętych państw nakłada na Polskę szczególny obowiązek troski o środowisko. - Ekologia jest dziś w modzie i mam przekonanie, że ta moda akurat nigdy nie przeminie. W znaczeniu ideowym ekologia opiera się na przezwyciężeniu egoizmu (...), troska o środowisko powinna łączyć nie tylko państwa, ale wszystkich ludzi. Ziemia to nasz wspólny dom - podkreślił.
Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach we wtorek zdominuje temat elektromobilności. Tego dnia zaprezentowana będzie polsko-brytyjska inicjatywa ws. promocji nisko- i bezemisyjnego transportu.
Autor: mb / Źródło: PAP