Zapowiedzi przekazania przez spółki energetyczne około miliarda złotych środków na Fundusz Efektywności Energetycznej i Rekompensat wywołały spadki akcji tych spółek. Na zamknięciu notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych najmocniej, bo ponad 4 procent traciła Polska Grupa Energetyczna (PGE).
Spółki energetyczne tracą
Resort oszacował, że możliwe oszczędności w spółkach energetycznych mogą wynieść około 1 mld zł. Środki mają trafić na specjalny fundusz związany z efektywnością i rekompensatami za wzrost cen energii.
W reakcji na te szacunki spadały kursy akcji spółek energetycznych. Na zamknięciu poniedziałkowych notowań najmocniej traciła Polska Grupa Energetyczna, której akcje zniżkowały o 4,03 procent. Choć około godziny 16.10 spadek był jeszcze mocniejszy i wynosił blisko 5 procent.
Tauron zniżkował o 3,86 procent, Energa straciła 1,23 procent, zaś Enea 0,46 procent.
Podczas konferencji przedstawiono też szacunki, z których wynika, że cena energii w taryfie G w 2019 roku może wynieść 302 zł/MWh (megawatogodzina) wobec 242,2 zł/MWh w 2018 roku, co oznaczałoby wzrost cen w 2019 roku o 24,7 procent rok do roku. Ministerstwo Energii szacuje, że koszt programu rekompensat wzrostu cen energii w całym 2019 roku wyniesie około 4-5 mld zł. Pierwsze wypłaty rekompensat planowane są na kwiecień 2019 roku. Źródłami finansowania funduszu, który będzie obsługiwał wypłaty rekompensat, mają być: środki ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, środki stanowiące zwroty rekompensat, środki z budżetu państwa, darowizny i dobrowolne wpłaty oraz wpływy od koncernów energetycznych.
Autor: mb//dap / Źródło: PAP