Z kraju

Z kraju

Rekompensaty dla klientów operatora telekomunikacyjnego

Zwrot abonamentu za dwa miesiące, 50 darmowych minut rozmów albo 5 gigabajtów internetu - takie rekompensaty przysługują części klientów operatora telekomunikacyjnego Multimedia Polska. To następstwo decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zakaz handlu w niedziele. "Zastosowano pułapkę na przedsiębiorców i pracowników"

Od dziś obowiązują przepisy ograniczające handel w niedziele. - Zastosowano pułapkę na przedsiębiorców i ich pracowników, bo ustawa pozwala na karanie osób, które powierzają pracę, a więc nie musi to być właściciel firmy, ale np. kierownik zmiany - uważa Marek Tatała, wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju. Za złamanie zakazu grozi nawet 100 tysięcy złotych.

Co trzecia firma zapowiada podwyżki

Niemal dwie trzecie pracowników oczekuje w nadchodzących miesiącach podniesienia wynagrodzenia. Wielu spotka rozczarowanie, bo wzrost płac zapowiada jedynie co trzeci pracodawca - wynika z dziewiątej edycji "Barometru Rynku Pracy" Work Service.

Padł rekord zapotrzebowania na prąd. Winne mrozy

Padł rekord zapotrzebowania na moc elektryczną zimą - poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). We wtorek wieczorem krajowe zapotrzebowanie wyniosło 26 316 MW. Jak powiedziała rzeczniczka PSE Beata Jarosz, ze względu na utrzymujące się mrozy niewykluczone są kolejne rekordy, ale system jest bezpieczny.

Raport: zakaz handlu w niedziele może wywołać efekt domina

Około 30 procent umów najmu w centrach handlowych może być renegocjowane w związku z wejściem w życie ustawy o zakazie handlu w niedziele i święta – szacują eksperci PwC. Ich zdaniem próby obchodzenia ustawy przez handlowców mogą spowodować jej szybką nowelizację.

Próby omijania zakazu handlu? "Ustawodawca będzie mógł korygować przepisy"

Nie widzę zagrożenia, aby wprowadzenie ograniczenia handlu w niedzielę negatywnie wpłynęło na rynek pracy - ocenił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Zwrócił uwagę, że obecnie w handlu brakuje około 150 tysięcy pracowników. Wiceminister zaznaczył, że jeśli będzie dochodzić do nagminnego obchodzenia przepisów ustawy, będzie ona nowelizowana.

Gowin żalił się na niską pensję. Sprawdzamy, ile zarabiał jako minister sprawiedliwości

Jarosław Gowin, obecnie wicepremier i minister szkolnictwa wyższego, żalił się na niskie zarobki członków rządu. - Kiedy byłem jeszcze ministrem sprawiedliwości, to czasami nie starczało mi do pierwszego - powiedział w Radiu Zet. Za te słowa później przepraszał w mediach społecznościowych. Sprawdzamy, ile Jarosław Gowin zarabiał jako szef resortu sprawiedliwości.

Oszuści obiecują "darmowe bilety". LOT ostrzega

Polskie Linie Lotnicze LOT ostrzegają przed oszustami podszywającymi się pod przewoźnika. "Krążący po internecie link, który rzekomo gwarantuje wygranie biletów, jest fałszywy i nie jest ofertą LOT-u. Prosimy o niepodawanie danych personalnych i nierozsyłanie fałszywego linku dalej" - apeluje w komunikacie przesłanym tvn24bis.pl biuro prasowe spółki.

Zamieszanie z niedzielnym zakazem handlu. "Zafundowaliśmy sobie trzęsienie ziemi"

Dłuższe godziny otwarcia, sklepy działające nawet do północy - to odpowiedź niektórych sieci handlowych na zakaz handlu w niedziele. Z drugiej strony część sprzedawców detalicznych nie planuje żadnych zmian lub nowe przepisy wciąż "analizuje". W połączeniu z koniecznością pilnowania, które niedziele są handlowe, a w które obowiązuje zakaz, można spodziewać się zamieszania w pierwszych tygodniach obowiązywania prawa. - Zafundowaliśmy sobie trzęsienie ziemi w handlu - mówi Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

Sklep zakazuje fotografowania produktów? "Mogą być kary"

Klienci mają prawo porównywać ceny, zabranianie im tego można uznać za nieuczciwą praktykę rynkową – poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, odnosząc się do kwestii fotografowania produktów w sklepach. W tej sprawie ruszyło właśnie postępowanie wyjaśniające. Co powinien zrobić klient, gdy obsługa marketu zakaże nam robienia zdjęć towarów i cen? - Klient może powołać się na prowadzone postępowanie i zapytać obsługę, czy jest świadoma, że sygnał o nieprawidłowościach trafi do naszego urzędu. Sprawa może zakończyć się wówczas karą - powiedział w programie "Biznes dla Ludzi" prezes UOKiK Marek Niechciał.

Celnicy zakwestionowali blisko 700 tysięcy zabawek dla dzieci

Blisko 700 tysięcy zakwestionowanych i 30 tysięcy zniszczonych zabawek. To efekt wspólnej akcji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Krajowej Administracji Skarbowej. Podczas kontroli polscy celnicy sprawdzili łącznie około 1,5 miliona zabawek sprowadzanych spoza Unii Europejskiej.

Uważaj na swoje pieniądze. Największy polski bank ostrzega przed oszustami

PKO BP ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod operatorów telefonii komórkowej. W SMS-ach informują oni odbiorców o konieczności spłaty rzekomego zadłużenia. "Podanie na fałszywej stronie poufnych informacji skutkuje przejęciem ich przez oszustów, którzy uzyskują możliwość zalogowania się w serwisie internetowym banku oraz zlecenia transakcji z rachunku klienta" - ostrzegają przedstawiciele banku.

Zgłoszenie narodzin dziecka przez internet. Posłowie są na tak

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych pozytywnie zaopiniowała projekty nowych przepisów, dzięki którym rodzice będą mieli możliwość zgłoszenia narodzin dziecka za pośrednictwem internetu. Nowelę przepisów przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji. Nowe prawo ma wejść w życie już w połowie bieżącego roku.

Z Rzeszowa do Nowego Jorku. Są pieniądze na dodatkowe inwestycje na lotnisku

W trakcie poniedziałkowej sesji sejmiku województwa podkarpackiego radni zgodzili się przeznaczyć 6 milionów złotych na zakup 60 tysięcy udziałów w spółce Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, która zarządza podrzeszowskim lotniskiem. Pieniądze mają być przeznaczone na inwestycje między innymi dostosowujące port do wymogów związanych z uruchomieniem połączenia do Nowego Jorku.