Z kraju

Z kraju

Premia za szybkość w sprawie drugiego dziecka. "Analizujemy taką zachętę"

W styczniu 2018 roku urodziło się ponad 34 tysiące dzieci, podobnie jak rok temu - poinformowała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Podkreśliła, że dane są wstępne i opierają się na systemie PESEL. Jak dodała, ministerstwo analizuje wprowadzenie zachęty do przyspieszania decyzji w sprawie drugiego dziecka.

Liczba wysłanych dokumentów szybko rośnie. Nowy obowiązek wobec fiskusa

Do resortu finansów trafiło już ponad milion plików JPK_VAT za styczeń - poinformował w piątek wiceminister finansów Paweł Cybulski. Resort przypomina, że poniedziałek będzie ostatnim dniem, kiedy podatnicy VAT będą mogli złożyć pliki JPK_VAT za poprzedni miesiąc. Jeszcze na początku tygodnia informowaliśmy, że do ministerstwa trafiło 420 tys. plików.

Bezrobocie wciąż niskie

Stopa bezrobocia w styczniu wzrosła do 6,9 proc. z 6,6 proc. w grudniu ubiegłego roku - wynika z piątkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jest jednak znacznie niższa niż przed rokiem, kiedy wynosiła 8,5 proc.

Duża inwestycja w elektrowni Opole z większym opóźnieniem. Jest nowy termin

W efekcie negocjacji z generalnym wykonawcą i generalnym projektantem budowy bloków w Elektrowni Opole oraz analiz zespołu projektowego, oszacowane zostały nowe terminy oddania inwestycji - podała PGE w komunikacie. Przekazanie do eksploatacji bloku numer 5 miałoby nastąpić 31 maja 2019 roku, a bloku numer 6 - 30 września 2019 roku.

Zakaz robienia zdjęć cen w sklepach? UOKiK chce wyjaśnień

UOKiK wystąpił do przedstawicieli 25 dużych sieci handlowych o wyjaśnienia w związku ze skargami klientów, że sprzedawcy nie pozwalają im fotografować cen produktów i skanować kodów kreskowych - podał Urząd. Dodano, że można to uznać za nieuczciwą praktykę rynkową.

Trybunał UE: Polska złamała unijne przepisy dotyczące jakości powietrza

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że Polska naruszyła unijne prawo w dziedzinie jakości otaczającego powietrza. Trybunał uznał, że Polska nie przestrzegała dobowych i rocznych wartości dopuszczalnych dla stężenia PM10 w wielu miastach. Decyzja dotyczy lat 2007-2015. Na tym etapie nie zasądzono kar, ale Komisja Europejska może o nie wystąpić. "Polska konsekwentnie działa na rzecz poprawy jakości powietrza, wieloletnie zaniedbania w tym obszarze powodują jednak, że te działania wymagają czasu" - podkreślił w czwartkowym komunikacie resort środowiska.

Morawiecki zapowiada walkę ze smogiem. "To jest priorytet rządu"

Walka o czyste powietrze jest priorytetem rządu. Ruszamy z programem termomodernizacji, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. W czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że Polska naruszyła unijne prawo w dziedzinie jakości otaczającego powietrza.

Rewolucja na polskich torach nadjeżdża z Czech. Na wojnie cenowej mogą skorzystać klienci

Czesi wjeżdżają na polskie tory. Na początku będą wozić pasażerów na trasie z Krakowa przez Katowice do Pragi. Uruchomienie tego połączenia planowane jest na pierwszą połowę 2018 roku. To przełom, bo pierwszy prywatny i zagraniczny przewoźnik będzie konkurencją dla PKP Intercity. Czy zagrozi polskiej spółce? Polscy kolejarze uważają, że są gotowi, bo na rewolucję szykują się od dawna, kupując m.in. dziesiątki nowych pociągów i remontując stare składy. Czesi chcą polskich pasażerów kusić promocjami. Ceny mają zaczynać się od 19 złotych. - Prywatny przewoźnik spowoduje, że obniży się cena u państwowego przewoźnika - uważają eksperci. Więcej w programie "Polska i Świat" w TVN24.

Wycofano trzy serie leku stosowanego u pacjentek z rakiem

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu trzech serii leku Lynparza, stosowanego między innymi u pacjentek z rakiem jajnika. Stało się tak na wniosek producenta, firmy AstraZeneca. Jak wyjaśnia spółka, decyzja ma charakter prewencyjny i nie ma obaw o bezpieczeństwo stosowania leku.

Historyczny wyczyn gazowca. Arktyczne lody nie są straszne nawet zimą

Gazowiec LNG Eduard Toll przepłynął po raz pierwszy Północną Drogą Morską z Rosji do Francji w zimie. To pierwszy raz, kiedy statek pokonał trasę przez Arktykę bez wsparcia lodołamaczy. Dzięki jego wyczynowi trasa przewozu gazu skroplonego z Rosji do Europy Zachodniej skraca się o 40 procent. Właściciele gazowca już zapowiadają kolejne transporty. O szczegółach na antenie TVN24 BiS opowiadał Jan Niedziałek.

Przybywa "osób, których świadczenie trudno nazwać emeryturą"

- Rośnie liczba osób o krótkich karierach zawodowych lub zatrudnionych w ramach umów, od których nie są odprowadzane składki emerytalne lub odprowadza się je w minimalnej wysokości. Takich osób jest o wiele za dużo, najwięcej w Unii Europejskiej - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" prezes ZUS Gertruda Uścińska.