Z kraju

Z kraju

Ministrowie oddadzą nagrody, ale zyskają na podatku

Nagrody mają oddać, ale zupełnie stratni nie będą. Wszystko za sprawą szczególnych przepisów podatkowych umożliwiających odliczenie od podstawy opodatkowania darowizny na "kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą", czyli np. Caritas. Rozliczając się z fiskusem członkowie rządu mogą zyskać nawet kilkanaście tysięcy złotych.

"Solidarność" o rządowej reformie emerytur. "Może dojść do kuriozalnej sytuacji"

W obecnej formie projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) jest nie do zaakceptowania - powiedział w czwartek szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Jak podkreślono w stanowisku związku, za sprawą zmian może dojść do "kuriozalnej sytuacji", gdy państwo dopłaca do emerytur bogatszym, a gorzej zarabiający szukają sposobów, jak się z nowego systemu wypisać.

Rewolucyjne zmiany w prawie pracy? Wicemarszałek Sejmu zabrała głos

Jeżeli rząd chciałby forsować ten projekt, to nasz kierunek jest jeden, ulica - w ten sposób przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda wyraził stanowisko związku na temat propozycji nowego Kodeksu pracy. Beata Mazurek już zapowiedziała, że Prawo i Sprawiedliwość nie poprze propozycji przygotowanych przez Komisję Kodyfikacyjną. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej wciąż je analizuje.

Indeks aplikacji zakazanych. Ministerstwo ma pomysł, jak uregulować rynek przewozu osób

Ministerstwo Infrastruktury chce prowadzić rejestr domen i aplikacji na telefon wykorzystywanych przez pośredników przewozu osób. Aplikacje trafią do rejestru, jeśli będą wykorzystywane niezgodnie z prawem. Nowe przepisy mają zapewnić większe bezpieczeństwo pasażerów korzystających z takich przewozów, ale zdaniem części ekspertów proponowane zmiany są nieuzasadnione i trudne do zastosowania.

Właściciel Biedronki wchodzi w e-handel

Grupa Jeronimo Martins, właściciel polskiej sieci Biedronka, wszedł w projekt handlu internetowego w Portugalii. Inwestycja e-commerce rozwijana jest na razie na terenie czterech miast tego kraju.

Radom zamiast Modlina. Ale lotnisko trzeba będzie zbudować niemal od nowa

- Lotnisko w Radomiu będzie trzeba zbudować od nowa - mówił w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze". To właśnie lotnisko położone na południu Mazowsza ma być portem komplementarnym dla Lotniska Chopina w Warszawie. Pierwsze loty z odnowionego radomskiego lotniska będą możliwe w sezonie zimowym 2019/2020.

W 92 centrach handlowych będzie można rozliczyć PIT

W najbliższy piątek i sobotę w 92 galeriach handlowych na terenie całego kraju pracownicy urzędów skarbowych pomogą wypełnić PIT i wysłać go elektronicznie - poinformował we wtorek resort finansów. Deklaracje będzie można rozliczyć w godzinach 12-20.

Reforma emerytur zbiera cięgi od ministrów. Kolejny resort zgłasza uwagi

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma wątpliwość, czy Pracownicze Plany Kapitałowe są dobrowolne, tak jak deklaruje to resort finansów - wynika z opinii do projektu reformy emerytur. To kolejne zastrzeżenia dotyczące kluczowych elementów nowego systemu zgłaszane przez członków rządu. Wcześniej swoje uwagi zgłosiły resorty energii i infrastruktury, po czym częściowo się z nich wycofały.

Podwyżki dla nauczycieli od kwietnia. "W zderzeniu z nagrodami to brzmi obrazoburczo"

Od 123 do 168 złotych brutto wzrosły od 1 kwietnia minimalne pensje nauczycieli. Jak informowała pod koniec marca minister edukacji narodowej Anna Zalewska, wzrost wynagrodzeń dla tej grupy jest rozłożony na trzy lata. - To nie są żadne podwyżki, to jest co najwyżej waloryzacja płacy nauczycieli - ocenia dla TVN24 Krystyna Szumilas, posłanka Platformy Obywatelskiej, minister edukacji w rządzie Donalda Tuska. - W zderzeniu z nagrodami to brzmi obrazoburczo - dodaje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Nagrody od premier Szydło także w 2016 roku. Podano ich wysokość

Od 8 000 do 33 000 złotych brutto - nagrody takiej wysokości dostali w 2016 roku ministrowie w rządzie Beaty Szydło. Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów na interpelację posła Platformy Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy. Ówczesna premier Beata Szydło otrzymała 15 000 złotych brutto.

Deficyt najniższy w historii. Dług też w dół

Dobre informacje o stanie publicznych finansów. Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 roku wyniósł 50,6 procent produktu krajowego brutto - podał we wstępnym szacunku Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to spory spadek w porównaniu do roku wcześniej, kiedy było to 54,2 procent. Deficyt sektora finansów publicznych także spadł i wyniósł 1,5 procent PKB.

Krytyka rządowego pomysłu na mieszkania. "Groźny i nieprzemyślany"

"Ignorujący interesy narodowe w dłuższej perspektywie" - tak o rządowym projekcie specustawy, która ma przyspieszyć budowę mieszkań, pisze Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk. Jak wskazano w opinii, nowe przepisy mogą "zachęcić do większej korupcji". Komitet, w stanowisku przesłanym do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, zaapelował o wycofanie się z proponowanych rozwiązań.

Po świętach nauczyciele dostaną podwyżki

Od kwietnia nauczyciele mają zarabiać więcej. W ubiegłym tygodniu minister edukacji Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie minimalnych stawek ich wynagrodzenia zasadniczego. Zasadnicze pensje nauczycieli wzrosną od 123 do 168 złotych brutto. Kolejną podwyżkę pensji nauczyciele mają dostać w styczniu 2019 roku.

Ostatni miesiąc na rozliczenie z fiskusem

Osoby, które jeszcze nie złożyły zeznania podatkowego, mają jeszcze miesiąc na to, aby rozliczyć PIT. Z fiskusem możemy rozliczyć się na kilka sposobów: przez internet, wysyłając zeznanie pocztą lub składając je osobiście w urzędzie skarbowym. Przespanie terminu na złożenie deklaracji może wiązać się z karą finansową.