Z kraju

Z kraju

"Zła zmiana". Chcą zatrzymać letni czas, raport czeka u premier

Na zmianie czasu traci transport publiczny i prywatny, sektor bankowy, a nawet inwestorzy giełdowi. Spada wydajność pracy, a na dodatek podupadamy na zdrowiu - przekonywał w programie "Bilans" Tomasz Pułrół ze Stowarzyszenia KoLiber. Raport na ten temat trafił do rąk premier Beaty Szydło, ale na razie bez odpowiedzi.

Zbudują oprotestowaną obwodnicę. Poprowadzi do autostrady A1

Do końca października 2018 roku ma powstać czterokilometrowa obwodnica miejscowości Woźniki w województwie śląskim. Inwestycja wiąże się z budowanym obecnie fragmentem autostrady A1 Częstochowa-Pyrzowice. Nowa droga będzie prowadziła m.in. do autostradowego węzła.

Banki nie chcą płacić na upadające SKOK-i. Morawiecki wypomina grzechy branży

Związek Banków Polskich chciałby, aby proces restrukturyzacji i upadłości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych był finansowany z innych środków zamiast z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Do tego postulatu odniósł się wicepremier Mateusz Morawiecki, który wskazał, że "również w przypadku Związku Banków Polskich pewne grzechy istniały w dalszej przeszłości, dotyczące chociażby portfeli kredytów we frankach szwajcarskich".

W budżecie wciąż nadwyżka. Wyższe wpływy, mniejsze wydatki

Nadwyżka budżetu po sierpniu tego roku wyniosła 4,9 mld zł - podało w środę Ministerstwo Finansów w komunikacie na temat szacunkowego wykonania budżetu państwa w okresie styczeń - sierpień 2017 roku. To zasługa wyższych wpływów podatkowych, ale też rekordowo niskich wydatków z budżetu.

Zarobić na superlotnisku. Państwo nie chce przepłacać

W miejscowości Stanisławów w gminie Baranów międzykontynentalny ruch lotniczy zostanie w pełni zintegrowany z krajowym systemem transportu kolejowego - uważa pełnomocnik do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild. Dodaje, że to przeważyło przy wyznaczaniu miejsca dla inwestycji. Wkrótce przyjęta ma być specustawa. Co znajdzie się w niej? Między innymi mechanizmy, które mają zapobiegać spekulacjom dotyczącym cen ziemi w Baranowie.

Gigantyczne zainteresowanie papierami polskiej spółki

Polski Koncern Naftowy Orlen przydzielił 2 miliony obligacji 1188 inwestorom w ramach swego nowego programu emisji papierów dłużnych. Obligacje detaliczne były obejmowane po cenie emisyjnej 100 złotych za jedną obligację. Wartość emisji wyniosła 200 milionów złotych - podał płocki koncern.

Artykuł sponsorowany. Cztery najciekawsze usługi, które zmienią Twój biznes

Temat outsourcingu przeżywał już swój boom. Wszyscy doskonale wiemy, jak duże niesie korzyści i zdążyliśmy oswoić się z ich efektami. Może się wydawać, że w tej materii zrobione i powiedziane było już wszystko. Po przeczytaniu setek artykułów o firmach outsourcingowych byłem pewien, że nic nie jest już w stanie mnie zaskoczyć.

Bank pożyczy rodzinie na trzy pokoje. Ale jest jeden problem

466 tysięcy złotych - tyle może pożyczyć na mieszkanie trzyosobowa rodzina. Jak wynika z najnowszej analizy Open Finance, aż trzy instytucje chciałyby familii dać przynajmniej pół miliona złotych na zakup "czterech kątów". Problem w tym, że aby zadłużyć się na taką kwotę należy posiadać gotówkę na wkład własny w wysokości około 100-150 tysięcy złotych.

Popularna sieć z zabawkami na zakręcie. Ale sklepy w Polsce nadal będą działać

Firma Toys "R" Us złożyła wniosek o upadłość w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Amerykańska sieć posiada około 1600 sklepów w 36 krajach na świecie, w tym kilkanaście w Polsce. Oddziały w Europie nie są na razie zagrożone. "Pracujemy tak samo, jak do tej pory skupiając się na przygotowaniach do zbliżającego się sezonu gwiazdkowego." - podkreśla dyrektor polskiego Toys "R" Us.

Nowe mieszkania zalewają rynek. Najnowsze dane GUS

Od początku tego roku do końca sierpnia oddano do użytku 108 tys. 902 mieszkania, czyli o 9,6 proc. więcej niż rok temu, kiedy odnotowano wzrost o 12,8 proc. - poinformował we wtorek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

Wyższe opłaty za wodę "wymusi życie". Premier zapowiadała: ceny nie wzrosną

Analizy ekonomiczne wskazują, że opłaty za wodę, żeby rozwijać gospodarkę wodną, żeby zabezpieczyć ludzi, powinny być jednak wyższe. Te opłaty będą stopniowo wzrastały - wskazał wiceszef ministerstwa środowiska Mariusz Gajda we wtorek w Gliwicach. W lipcu, w Sejmie szefowa rządu Beata Szydło mówiła, że "podwyżek wody nie będzie, reforma sądownictwa będzie".

Jest lokalizacja superlotniska. Powstanie "w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów"

- Rekomendujemy, aby inwestycja miała miejsce w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów - poinformował we wtorek Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Jesteśmy w dialogu z jednostkami samorządu terytorialnego, ponieważ zależy nam na tym, aby ta inwestycja była wzorcowym przykładem pogodzenia interesu ogólnego i interesu mieszkańców okolicznych miejscowości - podkreślił.

Ryanair odwołał ponad 100 lotów z i do Polski

Irlandzkie linie lotnicze Ryanair odwołały w ciągu kolejnych sześciu tygodni ponad 100 lotów z i do lotnisk w Polsce, co może wpłynąć na utrudnienia dla ponad 19 tysięcy pasażerów. Firma twierdzi, że przyczyną jest błędne zaplanowanie urlopów pilotów.

Wykształcenie po nowemu. Gowin przedstawia "Konstytucję dla nauki"

Mniej przepisów, większa autonomia uczelni, więcej pieniędzy na naukę, nowy model kształcenia doktorantów i powrót wstępnych egzaminów na studia - to główne założenia projektu ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, który przedstawił wicepremier, minister edukacji i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.