Z kraju

Z kraju

Wzrost cen w sklepach, niezadowolenie społeczne. Tak ministerstwo ostrzegało przed nową opłatą

Podwyżki cen na stacjach paliw i w sklepach, wzrost szarej strefy oraz niższe wpływy do budżetu z podatków dochodowych CIT i PIT - przed takimi skutkami wprowadzenia opłaty emisyjnej doliczanej do cen paliw ostrzegało Ministerstwo Finansów. Nie zraziło to przedstawicieli pozostałych resortów, a rząd ostatecznie dał zielone światło nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.

Dużo znaków zapytania w sprawie niedzielnego zakazu handlu. Ministerstwo odpowiada

Mimo że za nami już dwie niedziele z zakazem handlu, to pytań dotyczących ustawy nie brakuje. Powodem są liczne wyjątki i wyłączenia spod nowych przepisów. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwowa Inspekcja Pracy zaktualizowały interpretację przepisów ustawy o ograniczeniu handlu m.in. o funkcjonowanie biur podróży, targowisk, punktów ksero czy kącików zabaw dla dzieci.

Potężna dziura na rynku pracy. Minister: migracja musi i będzie rosnąć

Do roku 2030 w Polsce będzie brakowało 1,5 mln osób na rynku pracy - ocenił w czwartek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dlatego, jak podkreślił, w kolejnych latach musi rosnąć migracja do naszego kraju. W ostatnich latach lukę w dużej mierze zasypywali pracownicy z Ukrainy. Tylko w 2017 roku pracę w Polsce znalazło od 1,2-1,5 mln osób z tego kraju.

Druga niedziela bez handlu. Inspekcja ujawnia wyniki kontroli

W drugą niedzielę objętą zakazem handlu, inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy skontrolowali około 2 tysiące sklepów - poinformował szef PIP Wiesław Łyszczek. Dodał, że na telefony dyżurne PIP wpłynęło 416 zgłoszeń dotyczących łamania zakazu handlu, jednak większość z nich nie była zasadna.

"W pełni zasłużyłem". Minister o swojej premii

"Swoją pracą na te nagrody w pełni zasłużyłem" - przekonuje minister Krzysztof Tchórzewski, który w ubiegłym roku otrzymał kilkadziesiąt tysięcy złotych premii. Szef resortu energii w ten sposób odpowiada na pytanie posła PO Krzysztofa Brejzy o to, czy członkowie rządu zwrócą swoje nagrody.

Długi frankowiczów szybko topnieją. Maleje kwota do spłaty

Niemal 110 miliardów złotych - tyle wynosiła według stanu na koniec 2017 roku kwota zobowiązań frankowiczów z tytułu kredytów mieszkaniowych zaciągniętych w szwajcarskiej walucie. Tak wynika ze środowego komunikatu Biura Informacji Kredytowej. W stosunku do grudnia 2016 roku oznacza to spadek o 27 miliardów złotych, czyli 19,8 procent.

Dwa lata z 500 plus. Miliardy wypłacone rodzicom, kontrowersje w sprawie rezygnacji z pracy

Program Rodzina 500 plus będzie w kolejnych latach stałą, kluczową częścią naszego programu społecznego - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami gminy Radymno. Z kolei minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreśliła, że program "likwiduje, zmniejsza ubóstwo wśród rodzin z dziećmi, szczególnie rodzin wielodzietnych".

Kolejni wiceministrowie odchodzą z rządu

Premier Mateusz Morawiecki odwołał Wiesława Janczyka ze stanowiska wiceministra finansów - poinformował w środę resort. Dymisję z zajmowanego stanowiska złożyła też wiceminister edukacji Marzenna Drab.

Ekonomista o negatywnym wpływie 500 plus. Proponuje zmiany

- Główny Urząd Statystyczny twierdzi, że cofnęliśmy się pod względem aktywności zawodowej kobiet do 1998 roku, kiedy było bardzo źle - mówi w TVN24 Marek Zuber, ekonomista. Jego zdaniem, wpływ na to ma po części program Rodzina 500 plus. Jak podkreśla, "to kwestia do przemyśleń, w jaki sposób zmodyfikować program, żeby tego typu rzeczy nie było", bo, jak dodaje, kobietom w wieku 40 czy 50 lat ciężko będzie wrócić na rynek pracy.

Nowy pomysł na emerytury. Minister ostrzega: może mieć wpływ na wynik wyborów

Nie zabezpiecza interesów oszczędzających, jest niedopracowany i niekoniecznie przełoży się na zwiększenie tempa wzrostu gospodarczego w Polsce - takie opinie płyną od instytucji państwowych i organizacji na temat nowego rządowego pomysłu na dodatkowe oszczędzanie na emeryturę. Pojawia się też argument polityczny. Minister energii uważa, że Pracownicze Plany Kapitałowe są zbyt kosztowne dla słabiej zarabiających, mogą zostać źle odebrane przez "szerokie kręgi społeczne" i odbić się na wynikach wyborów samorządowych.

Projekt nowego Kodeksu pracy. Duże zmiany dla kobiet w ciąży

Możliwość zwolnienia kobiety w ciąży będzie dotyczyła sytuacji, gdy państwo zabezpieczy jej środki do życia do momentu uzyskania prawa do urlopu macierzyńskiego - wyjaśnił w programie "Bilans" w TVN24 BiS profesor Arkadiusz Sobczyk, szef zespołu do spraw opracowania projektu nowego Kodeksu pracy.

LOT zmieni barwy, żeby uczcić niepodległość

Na każdym samolocie pasażerskim Polskich Linii Lotniczych LOT od przyszłego tygodnia będzie widniał napis "Niepodległa". Z kolei dwa najnowsze samoloty - Boeing 787-9 Dreamliner i Boeing 737 MAX 8, które przylecą do Polski latem, będą biało-czerwone.

Nowy pomysł w sprawie sygnalizacji świetlnej na ulicach. Ministerstwo odpowiada

Wprowadzenie migającego światła zielonego dla kierowców - takiej zmiany w systemie sygnalizacji świetlnej chciałby poseł Kukiz'15 Paweł Szramka. Jak tłumaczy, stosowane obecne rozwiązania mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Przeciwny pomysłowi jest jednak resort infrastruktury, który wskazuje na "trudne do przewidzenia reakcje kierujących pojazdami".

Raport: Polskę czeka autobusowa rewolucja

3,5 tysiąca nowych autobusów na paliwa alternatywne ma wyjechać na ulice polskich miast w perspektywie najbliższych 10 lat – wynika z raportu "Paliwa alternatywne w komunikacji miejskiej", który dzisiaj ma premierę podczas Polskiego Kongresu Paliw Alternatywnych. - Popyt na e-busy jest już dziś na bardzo wysokim poziomie - uważa Maciej Mazur, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Dobrze wypadamy w porównaniu z innymi europejskimi państwami.