Nowy obowiązek dla właścicieli dronów? Ma powstać specjalny rejestr

[object Object]
Szymański o obowiązku rejestracji dronówTVN24 BiS
wideo 2/2

Bruksela chce uregulować cały rynek lotnictwa bezzałogowego, w tym wprowadzić obowiązkową rejestrację użytkowników dronów. - Projekt przepisów unijnych jest dosyć restrykcyjny - przyznał w programie "Bilans" Paweł Szymański z Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Jak wyjaśniał w TVN24 BiS dyrektor departamentu bezzałogowych statków powietrznych w ULC, wszystko wskazuje na to, że decyzje w sprawie przyjęcia regulacji obejmujących całą Unię Europejską, w tym przewidujące obowiązkową rejestrację użytkowników dronów, zapadną jeszcze w lutym.

- Niewykluczone, że nawet w ciągu roku taki obowiązek (rejestracji - red.) pojawi się na terenie Unii Europejskiej, aczkolwiek jest szansa, że zostanie zastosowane dłuższe vacatio legis, które może zostać przeciągnięte nawet do trzech lat - dodał.

Restrykcyjne przepisy

Jak ocenił Paweł Szymański, projekt przepisów unijnych jest "restrykcyjny".

- Mówi o tym, że będziemy rejestrować użytkownika dronów ważących więcej niż 250 gramów lub takich dronów, które będą zagrażać prywatności. Nie jest to do końca bardzo szczegółowo określone, ale wygląda na to, że jeżeli dron ma bardzo dobrą kamerę, to już tej rejestracji będzie podlegał - tłumaczył.

Jak wyjaśniał w TVN24 BiS Szymański, odpowiedzialność za wprowadzenie rejestru spadnie prawdopodobnie na Urząd Lotnictwa Cywilnego.

- To będzie rejestr cyfrowy, czyli nie trzeba będzie przyjeżdżać z dronem do urzędu. Będzie można wejść na odpowiednią stronę i tam dokonać rejestracji - wyjaśniał Szymański. - Jest też brana pod uwagę inna metoda rejestracji, którą znamy dzisiaj z rejestracji kart SIM, czyli w momencie kupna drona będziemy podawać swoje dane sprzedawcy i on zarejestruje nas w bazie, która należy do ULC - mówił gość programu "Bilans".

Jak podkreślił, rejestr ma być "prosty w obsłudze i przyjazny dla użytkownika".

Liberalizacja przepisów

Jednocześnie 31 stycznia bieżącego roku weszło w życie rozporządzenie dotyczące ruchu bezzałogowych statków powietrznych, które liberalizuje przepisy w tym zakresie na polskim rynku.

Nowe regulacje ułatwiają m.in. profesjonalnym operatorom statków bezzałogowych wykonywanie lotów poza zasięgiem wzroku. Chodzi o loty w pobliżu lub nad rurociągami paliwowymi, liniami energetycznymi i telekomunikacyjnymi, zaporami wodnymi i śluzami oraz innymi urządzeniami znajdującymi się na otwartym terenie. Taki lot będzie można zgłosić z 7-dniowym wyprzedzeniem, a nie jak to było dotychczas 90-dniowym. Zgoda będzie wydawana na 12 miesięcy.

Prezes ULC Piotr Samson mówił jednak w tym tygodniu, że w wyjątkowych sytuacjach "lotach na ratunek" zgodę będzie można otrzymać w ciągu jednego dnia. Samson wyjaśniał też, że rozporządzenie wprowadza zasady prowadzenia lotów automatycznych. Chodzi o operacje, w której dron w sposób automatyczny startuje i ląduje w wyznaczonym miejscu lecąc po zaprogramowanej trasie. Operator pełni jedynie nadzór nad operacją, ma możliwości niezwłocznego przejęcia sterowania nad statkiem powietrznym.

Resort infrastruktury dodał, że loty automatyczne umożliwią wykonywanie m.in. rutynowych inspekcji o zaplanowanych godzinach, na wyznaczonym obszarze, bez ingerencji człowieka, np. przy dostarczaniu przesyłek. Zliberalizowane zostały ponadto przepisy dotyczące wykonywania lotów małymi dronami (do 5 kg) w zasięgu wzroku. Do tej pory, aby otrzymać certyfikat należało przedstawić odpowiednie badania lekarskie i mieć ukończone 18 lat. Teraz wystarczy oświadczenie, że operator jest zdrowy i może operować dronem. Nie trzeba będzie być też pełnoletnim.

Prezes ULC poinformował ponadto, że urząd zdecydował, by certyfikaty "na loty z widocznością" mogły być też wydawane przez ośrodki certyfikowane przez ULC. - Nie chcemy być wąskim gardłem - zaznaczył.

Potężny wzrost

Rynek dronów w Polsce cały czas się rozwija. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego za 10 lat będzie warty ponad 3 mld zł. Obecnie jest to ok. 140 mln zł.

Dane ULC pokazują, że w Polsce obecnie "lata" ponad 100 tys. dronów, a specjalne uprawnienia do operowania takimi pojazdami posiada ok. 10 tys. osób.

Autor: tol / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rząd szykuje się do przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć według wstępnej propozycji o 6,78 procent. Sprawdzamy, jak się to przełoży na wysokość emerytur.

Emerytury w górę. Wyliczenia

Emerytury w górę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Niemal dwie dekady temu "Wyrocznia z Omaha" zszokowała świat. Warren Buffett w 2006 roku zobowiązał się do oddania niemal całej fortuny i od tego czasu przekazał znaczną część majątku na cele charytatywne. Gdyby nie to, byłby najbogatszym człowiekiem świata - wskazał "Forbes".

Jedna decyzja sprawiła, że nie jest najbogatszy na świecie

Jedna decyzja sprawiła, że nie jest najbogatszy na świecie

Źródło:
"Forbes"

Ministerstwo klimatu krytycznie wypowiada się o projekcie resortu finansów dotyczącym podatku od nieruchomości. "W projekcie pojawiły się niejasności, które mogą dotyczyć zarówno małoskalowej, jak i wielkoskalowej fotowoltaiki" - komentuje resort dla "Rzeczpospolitej". Ministerstwo Finansów uspokaja, że celem projektu nie jest opodatkowanie fotowoltaiki.

Podatek od fotowoltaiki? Ministerstwo zabiera głos

Podatek od fotowoltaiki? Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl/Rzeczpospolita

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zapowiedział otwarcie bramek na autostradzie A1 na odcinku Toruń - Gdańsk w każdy weekend. Jest jeden warunek - czas oczekiwania na bramkach zbliży się do 25 minut.

Minister zapowiada otwarcie bramek. Jest jeden warunek

Minister zapowiada otwarcie bramek. Jest jeden warunek

Źródło:
PAP

W Polsce rośnie skala nielegalnie pracujących cudzoziemców - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Dodaje, że spośród objętych kontrolą imigrantów, 71 procent stanowili obywatele Ukrainy.

"Na ogromną skalę rośnie czarny rynek". Niepokojące dane

"Na ogromną skalę rośnie czarny rynek". Niepokojące dane

Źródło:
PAP

Wenecja nie wyklucza wprowadzenia w przyszłym roku wyższej opłaty za wstęp do miasta - zapowiedział szef wydziału do spraw turystyki w zarządzie miasta Simone Venturini. Podsumowując zakończony 14 lipca eksperyment, podkreślał, że "wprowadzenie odpłatnego wstępu do Wenecji było spektakularnym sukcesem". Dotąd kosztował on 5 euro.

Finał turystycznego eksperymentu. "Spektakularny sukces"

Finał turystycznego eksperymentu. "Spektakularny sukces"

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 roku wyniosło 8144,83 złotego, co oznacza wzrost o 11,0 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny.

Pensje w górę. Najnowsze dane

Pensje w górę. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ponad połowa obywateli Serbii nie chce uruchomienia w kraju kopalni litu - wynika z sondażu Nowej Serbskiej Myśli Politycznej. W piątek do Belgradu przyjedzie kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a jednym z głównych tematów rozmów będzie właśnie wydobycie tego surowca. Geolodzy oceniają, że w Dolinie Jadar w Serbii mogą znajdować się największe w Europie złoża litu, określanego też jako "białe złoto".

Wielkie złoża "białego złota" i potężne kontrowersje. "Niesłychanie dochodowe"

Wielkie złoża "białego złota" i potężne kontrowersje. "Niesłychanie dochodowe"

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w czerwcu 2024 roku wzrosła o 0,3 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

"Pozytywne zaskoczenie" w przemyśle

"Pozytywne zaskoczenie" w przemyśle

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Chorwacki operator systemu przesyłowego energii (HOPS ) poinformował w środę, że dzień wcześniej, we wtorek o godzinie 20.00, odnotowano nowy rekord zużycia energii elektrycznej - podała telewizja N1. Wszystko przez coraz bardziej intensywny sezon turystyczny i coraz większe wykorzystanie urządzeń klimatyzacyjnych.

Nowy rekord w Chorwacji

Nowy rekord w Chorwacji

Źródło:
PAP

Polska należy do czołówki producentów rowerów w krajach Unii Europejskiej - donosi czwartkowy "Puls Biznesu". Dodaje, że w kolejnych latach polski rynek w tym segmencie będzie rósł, pomimo prognozowanych spadków jego wartości w tym roku.

Milion sztuk rocznie. Polska w unijnej wielkiej piątce

Milion sztuk rocznie. Polska w unijnej wielkiej piątce

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo "w sprawie dotyczącej wyrządzenia TVP S.A. w likwidacji szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w latach 2018–2024 przez osoby zajmujące się jej sprawami majątkowymi". Spółka mogła stracić około 7 milionów złotych – poinformowała w środę TVP.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości finansowych w TVP

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości finansowych w TVP

Źródło:
PAP

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamyka swój multimedialny program MeduM. - Projekt na samą platformę i na materiały historyczne wygrała firma, która zupełnie przypadkowo jest powiązana z fundacją wspólnika kuzyna Jarosława Kaczyńskiego - przekazała podczas konferencji Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji. - Jako naukowca bolało mnie, że taka perełka jak NCBR jest wykorzystywana do szeregu działań o charakterze dewiacyjnym - skomentował dla biznesowej redakcji tvn24.pl Jerzy Małachowski, szef NCBR.

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Źródło:
tvn24.pl

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniósł 2,9 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie inflacja liczona według HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,6 procent.

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Spółka PKP Cargo nie ma prawa upaść i nie upadnie, jest zbyt ważna - zapewnił w środę dziennikarzy minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Firma ta może tylko wchodzić na dobre tory i każdy krok idzie w tym kierunku - dodał.

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

Źródło:
PAP

Na austriackich lotniskach panuje chaos. Tylko w ostatnim tygodniu ponad 1000 lotów było opóźnionych, a blisko 100 zostało odwołanych.

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Źródło:
PAP

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

PKP Intercity podpisało umowę z firmą H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych o wartości ponad 4,2 miliarda złotych. W ramach kontraktu ma zostać zbudowanych 300 nowych wagonów.

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 miliona osób na koniec 2023 roku wykonywało pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, to jest umów zlecenie czy umów o dzieło - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę na decyzję Komisji Europejskiej uznającą TikToka za tak zwanego strażnika dostępu, czyli przedsiębiorstwo dominujące na rynku. W związku z tym właściciel aplikacji nadal podlegać będzie surowszym przepisom o rynkach cyfrowych (DMA).

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Źródło:
PAP