Obradujący w środę w Warszawie Sztab Protestacyjno-Strajkowy NSZZ Solidarność stwierdził, że żaden z głównych postulatów związku nie został przez rząd uwzględniony. Do 28 marca sztab czeka na konkretne propozycje i terminy ich realizacji.
W przeciwnym razie zapowiada, że 4 kwietnia zorganizuje manifestacje przed wszystkimi urzędami wojewódzkimi.
Rzecznik przewodniczącego KK NSZZ Solidarność Marek Lewandowski przypomina w komunikacie zatytułowanym "Sztab Solidarności: Rząd nie pozostawia nam wyboru", że związek domaga się między innymi podwyżek w budżetówce, wprowadzenia kryterium stażowego uprawniającego do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, rozwiązań zabezpieczających przed wzrostem cen energii, a także niewliczania do minimalnego wynagrodzenia dodatków za wysługę lat.
Postulaty NSZZ Solidarność
Pełna lista postulatów obejmuje między innymi wzrost wynagrodzeń zatrudnionych w jednostkach finansów publicznych proporcjonalnie do wzrostu wynagrodzeń funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, więziennictwa, krajowej administracji skarbowej, celników, pielęgniarek i położnych oraz lekarzy rezydentów, przewidzianych na 2019 rok dla pozostałych zatrudnionych w jednostkach finansów publicznych. Solidarność domaga się też "zaniechania, komplikujących system, niekończących się zmian w ustawach podatkowych, przyjmowanych bez konsultacji społecznych".
Związek upomina się też o urealnienie kwoty wolnej od podatku tak, aby służyła osobom najsłabszym ekonomicznie, chroniąc je przed zagrożeniem ubóstwem. Postulaty dotyczą też waloryzacji: progu podatkowego (obecnie 85 528 zł) i wysokości kosztów uzyskania przychodu osób fizycznych (111,25 zł w przypadku umowy o pracę), a także między innymi modernizacji systemu ubezpieczeń społecznych tak, aby pracownicy o długoletnich okresach składkowych nabywali uprawnienia emerytalne bez względu na wiek życia oraz objęcia wszystkich wykonujących i świadczących pracę bez względu na formę umowy, w oparciu o którą ją wykonują, w tym prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, proporcjonalnymi składkami emerytalno-rentowymi od osiąganych dochodów z każdego tytułu ubezpieczenia, z zachowaniem zasady 30-krotności.
"Prawie osiągnięto porozumienie"
W styczniu Konwent Przewodniczących Zarządów Regionów i Krajowych Sekretariatów Branżowych NSZZ Solidarność przekształcił się w sztab protestacyjno-strajkowy. Pod koniec lutego przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda po spotkaniu między innymi z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim oceniał, że "w wielu kwestiach prawie osiągnięto porozumienie". Nie precyzował jednak, czego dotyczyły rozmowy, ani w jakich obszarach zbliżono stanowiska.
Rzecznik PiS Beata Mazurek informowała wówczas, że efektem rozmów jest powołanie zespołu rządowo-związkowego, który "będzie pracował nad rozwiązaniem problemów istotnych dla obu stron".
Autor: mb / Źródło: PAP