Z kraju

Z kraju

Jan Szyszko nie będzie przewodniczącym szczytu klimatycznego

Polskim kandydatem na przewodniczącego konferencji klimatycznej ONZ w Katowicach COP24 w grudniu będzie sekretarz stanu w Ministerstwie Energii. Według źródeł Polskiej Agencji Prasowej będzie to Michał Kurtyka. W ubiegłym roku nominowanym do tej funkcji przez kraje Europy Wschodniej był były minister środowiska Jan Szyszko.

W LOT szykują się do strajku generalnego. "Samoloty nie odlecą"

Bardzo możliwe, że w dniach strajku odwołane będą wszystkie loty z Warszawy - powiedziała w piątek Monika Żelazik, przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego w LOT. Zdaniem rzecznika polskiego przewoźnika Adriana Kubickiego akcja strajkowa jest akcją nielegalną. Jak powiedział, przedstawiciele linii lotniczej kontaktują się teraz z pracownikami, czy 1 maja stawią się w pracy. - Dopiero po zebraniu takich informacji będziemy mogli oszacować, w jakim stopniu akcja protestacyjna wpłynie na podróże pasażerów - wyjaśniał.

Jabłka dużo droższe niż przed rokiem

Ceny jabłek na rynku hurtowym w Broniszach z ubiegłorocznych zbiorów są wysokie, wahają się od 2 do 4,5 zł za kilogram. Oznacza to, że są one o 50-150 procent droższe niż rok temu. Sadownicy już czekają na nowe zbiory, które zapowiadają się dobrze.

Oszuści naciągają starszych, UOKiK chce z tym skończyć. "Specjalny rejestr"

Garnki, materace, kołdry, pakiety medyczne czy nawet wycieczki - takie rzeczy oferują na swoich pokazach nieuczciwe firmy. Jak wskazała w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS Małgorzata Cieloch z UOKiK-u, nie brakuje osób, które zawierają umowy z oszustami. Jej zdaniem potrzebne są zmiany w przepisach. - Proponujemy specjalny rejestr podmiotów gospodarczych, które prowadzą działalność polegającą na sprzedaży bezpośredniej - mówiła. Jak dodała Cieloch, jeżeli ktoś spoza rejestru zawarłby umowę z konsumentem byłaby ona nieważna. - Problemem są firmy, które chcą zarobić natychmiast i w sposób nieuczciwy - mówił Mirosław Luboń, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej, dodając, że "chodzi głównie o nieszczęsne pokazy komercyjne".

Koniec z prześwietlaniem kandydatów za ich plecami

Nadchodzą zmiany w procesie rekrutacyjnym. - Chodzi o to żeby ograniczyć swobodę po stronie pracodawców, która dzisiaj funkcjonuje tylko dlatego, że ten obszar nie został w systemie prawnym uregulowany - tłumaczył w programie "Bilans" w TVN24 BiS doktor Maciej Kawecki, koordynator krajowej reformy ochrony danych w Ministerstwie Cyfryzacji. Profesor Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP, zwracała uwagę, że projekt nowych przepisów budzi obawy kadrowych.

Jest specustawa ws. polskiego superlotniska. Trzy potencjalne lokalizacje

Rząd przyjął w czwartek projekt specustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Jak mówił pełnomocnik rządu Mikołaj Wild, w połowie maja mają zakończyć się badania lokalizacyjne, które pokażą, gdzie może powstać lotnisko. - Lokalizacje, które są najbardziej prawdopodobne, będą zlokalizowane również poza gminą Baranów. Mówimy też o gminie Wiskitki i Teresin - poinformował.

Pracownicy LOT-u zapowiadają strajk. Prezes odpowiada: będzie nielegalny

Szefowa największego związku zawodowego w LOT Monika Żelazik zapowiada strajk generalny pracowników spółki na 1 maja. Według prezesa linii lotniczych Rafała Milczarskiego, protest będzie nielegalny, ponieważ nie poparły go wszystkie związki zawodowe w LOT. Jeśli dojdzie do strajku, samoloty polskiego przewoźnika mogą nie startować bądź mieć duże opóźnienia.

Renta socjalna w górę. Rząd przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych do wysokości renty minimalnej - poinformowała w czwartek wicepremier, szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło.

Prezydent Andrzej Duda: skala wymiany handlowej z USA powinna być podwojona

W czwartek prezydent Andrzej Duda otworzył Polsko-Amerykański Szczyt Gospodarczy. - Stany Zjednoczone są jednym z najważniejszych partnerów biznesowych polskich firm w obszarze poza Unią Europejską - powiedział prezydent Duda. Jego zdaniem obecna skala wymiany handlowej między Polską a USA nie odpowiada naszym ambicjom i powinna być przynajmniej podwojona.

Przegląd prasy. Prześwietlanie pracowników zabronione

25 maja wejdzie w życie unijne rozporządzenie dotyczące ochrony danych osobowych. Nowe przepisy mogą utrudnić proces rekrutacyjny. Firmy nie będą mogły prześwietlać kandydatów do pracy. Utrudnione będzie pozyskiwanie referencji od byłych szefów.

Reforma Kodeksu karnego. Kary m.in. za cofanie licznika

Walka z nieuczciwymi pożyczkodawcami, surowsze kary za przestępstwa internetowe, łapówki i cofanie liczników samochodów oraz walka z aferzystami gospodarczymi - takie zmiany zakłada reforma Kodeksu karnego, które przedstawił w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz wiceminister Marcin Warchoł.

Roboty zabiorą nam pracę. Połowa zawodów zagrożona

Prawie połowa miejsc pracy w krajach OECD objęta jest ryzykiem automatyzacji - informuje tygodnik "Economist". W Polsce odsetek stanowisk zagrożonych automatyzacją wynosi nieco ponad 50 procent. Najwyższe ryzyko obejmuje miejsca pracy w przemyśle spożywczym.

Bezrobocie w dół. "Poprawa we wszystkich regionach"

Stopa bezrobocia w marcu 2018 roku wyniosła 6,6 procent wobec 6,8 procent w lutym - podał Główny Urząd Statystyczny. - Poprawa sytuacji na rynku pracy jest odczuwalna we wszystkich regionach - ocenia ekspert Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk.

Zwolniony wiceminister po dwóch miesiącach wraca do kancelarii premiera

Jarosław Pinkas był jednym z pierwszych wiceministrów odwołanych w ramach zapowiedzianej przez premiera Mateusza Morawieckiego redukcji liczby sekretarzy i podsekretarzy stanu. Teraz wraca jako pełnomocnik premiera do spraw organizacji struktur administracji publicznej odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności.

Powstaje "zaplecze intelektualne rządu". Premier powołał pełnomocnika

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie w sprawie powołania pełnomocnika do spraw utworzenia i kierowania Centrum Analiz Strategicznych. To nowa jednostka w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w której kierownictwo obejmie profesor Waldemar Paruch - powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Będą zmiany w płacy minimalnej? Ministerstwo liczy koszty

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje wstępne skutki ewentualnych zmian w zasadach wyliczania płacy minimalnej. Resort chce, żeby minimalna pensja była wyliczana bez uwzględniania dodatków, między innymi za staż pracy. Na zmianach skorzystaliby starsi i gorzej wykwalifikowani pracownicy.

Rekord w zwolnieniach lekarskich. "Nie wierzę w pogarszanie się stanu zdrowia Polaków"

10 procent zwolnień lekarskich wykorzystywanych jest na malowanie mieszkania, wyjazd z rodziną albo na pracę w ogródku - ocenił Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan komentując rekordową liczbę dni spędzonych przez Polaków na L4 w ubiegłym roku. Z kolei zdaniem dr Mateusza Warchała, eksperta NSZZ Solidarność, warunki pracy obecnie są gorsze niż kiedyś, a pracownicy coraz częściej skarżą się na stres w pracy.