Z kraju

Z kraju

PZL Mielec został "zmuszony, aby przemówić". Kontrowersje dot. przetargu na śmigłowce dla armii

Mocna wymiana zdań pomiędzy Ministerstwem Obrony a zakładem PZL Mielec po decyzji o wyborze do dalszych testów śmigłowca Caracal, a odrzuceniu m. in. produktu mieleckich zakładów. "MON zawsze cenił i szanował władze PZL Mielec i zatrudnianych przez nią pracowników. (…) W sprawie decyzji o niezakwalifikowaniu do testów weryfikacyjnych maszyny oferowanej przez Mielec zawsze podnoszono jedynie kwestie merytoryczne. Nigdy nie starano się w sposób celowy i świadomy deprecjonować osiągnięć mieleckiego zakładu i jego załogi" - podkreśla resort.

Świetna wiosna dla TVN. Najchętniej oglądana telewizja w Polsce

Spośród wszystkich stacji telewizyjnych w Polsce TVN gromadził w kwietniu przed telewizorami najwięcej widzów z najbardziej poszukiwanej przez reklamodawców grupy docelowej - osób w wieku 16 – 49 lat i mieszkających w dużych miastach. Wiosenne propozycje programowe TVN, w tym debiutujące w tym sezonie nowości, cieszyły się ogromną popularnością, a wiele z nich zdobyło pozycję lidera w swoim paśmie emisji.

Halo Orange! UOKiK zmusza operatora do zmiany oferty

Usługa Halo Granie zostanie po bezpłatnym okresie wyłączona abonentom posiadającym telefony na kartę, chyba że klient będzie chciał z niej korzystać odpłatnie - poinformował UOKiK. Dotychczas, po okresie darmowych 30 dni usługa była automatycznie przedłużana, przez co konsument był narażony na ponoszenie dodatkowych kosztów.

Polski bieg po bogactwo

Trzy czwarte dystansu do unijnej zamożności w 2018 r. będzie za nami – donosi "Puls Biznesu".

Polska i Niemcy zgodnie o płacy minimalnej. "Czekamy na odpowiedź KE"

Warszawa i Berlin zgadzają się, że w sprawie sporu wokół płacy minimalnej w Niemczech decydująca będzie odpowiedź Komisji Europejskiej, choć dla Polski objęcie nią transportu międzynarodowego - zarówno z punktu widzenia prawa UE, jak i zasady swobody świadczenia usług - jest niedopuszczalne.

Nawoływał do podniesienia podatków, a sam unikał ich płacania. Soros ma oddać fiskusowi prawie 7 mld dol.

6,7 mld dolarów musi zapłacić budżetowi Stanów Zjednoczonych multi-miliarder i filantrop George Soros - informuje "Bloomberg". Wykorzystując lukę w prawie, która pozwalała na odroczenie podatków od opłat wnoszonych przez klientów i inwestowanie ich w jego funduszu, zgromadzić miał miliardy dolarów. Pikanterii dodaje fakt, że słynny inwestor dotychczas nawoływał do podwyższenia podatków.

"System" zakazany w Rosji. Sprawdź najnowsze propozycje kinowe

Do kina wchodzą kolejne nowości filmowe. Jedną z propozycji jest amerykański thriller "System", którego pokazy zostały zakazanane przez rosyjskie Ministerstwo Kultury. W rozmowie na temat nowości kinowych nie zabrakło także tematu Royal Baby. Jak mówił Marcin Cisowski z moviemag.pl, "kino spogląda na rodzinę królewską, ale nie tak często jak chcieliby Brytyjczycy". Ponadto, pojawił się także wątek "Gwiezdnych Wojen", których premiera zbliża się wielkimi krokami.

Rowery zmieniają miasta. To nie tylko moda, ale i niezły biznes

Rowerzyści są dla miasta tym, czym raki dla jeziora. Drugie wskazują jakość wody, ci pierwsi - jakość miasta. Ścieżek rowerowych w polskich miastach przybywa, choć w przypadku niektórych miast, długo trwało przekonywanie ich włodarzy o konieczności stworzenia odpowiedniej infrastruktury. Jak powiedział Michał Kalida z warszawskiej Masy Krytycznej, "rowery są modne". Ile może kosztować takie hobby oraz kto okazał się lepszy w wyścigu z Anną Dec, prezenterką pogody z TVN24 Biznes i Świat, wyjaśniła Katarzyna Karpa-Świderek.

Twiplomacy, czyli dyplomacja w sieci. Najpopularniejsi przywódcy w mediach społecznościowych

Coraz częściej przekonujemy się, że politykę międzynarodową napędzają media społecznościowe, które są pierwszym źródłem informacji. Tak było m.in. w przypadku reakcji polskiego MSZ na słowa szefa FBI, czy zapowiedzi startu w wyborach w 2016 roku przez Hilary Clinton. Mamy do czynienia z twiplomacy - dyplomacją w sieci, a nie na salonach czy w kuluarach. Wśród profili największych światowych przywódców, prym wiedzie Barack Obama, którego profil zyskał najwięcej obserwujących. Jego profil w mediach społecznościowych śledzi bowiem ponad 56 mln użytkowników. W Unii Europejskiej najpopularniejszym liderem pod względem obecności w sieci jest premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Tymczasem, w 2014 roku najszybciej rosła popularność prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

"Polska potrzebuje odbudowy przemysłu"

Zdaniem kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudy Polska potrzebuje odbudowy przemysłu i to jest jedno z najważniejszych zadań władzy - mówił w sobotę w Strachocinie na Podkarpaciu. Zaapelował do mieszkańców o poparcie w najbliższych wyborach.

Prezydencki program ma pomóc młodym. Na razie powstanie specjalny zespół

Prezydencka minister Irena Wóycicka powiedziała, że w Kancelarii Prezydenta zostanie powołany zespół do prac nad programem "Dobry Start dla Młodych". Jak mówiła, prezydent chciałby, aby partnerami w realizacji programu był rząd, samorządy, przedsiębiorcy i pracodawcy, uczelnie i organizacje pozarządowe.

Tanie kredyty kuszą, ale to bomba z opóźnionym zapłonem? Oto kilka rad, jak uniknąć kłopotów

Skoro miesięczna rata za kawalerkę może być średnio dwa razy niższa niż rynkowy czynsz za wynajem podobnego mieszkania, to odpowiedź na pytanie: kupować czy wynajmować narzuca się sama. Oczywiście, jeśli masz zdolność kredytową - być może taka myśl towarzyszy niejednej osobie, która zastanawia nad kupnem wymarzonego "M". Choć to duże uproszczenie, tym razem statystyki nie kłamią: od maja 2012 roku stopy procentowe systematycznie spadają, a wraz z nimi oprocentowanie kredytów i miesięczne raty milionów Polaków. Często o kilkadziesiąt, ale w niektórych wypadkach nawet o kilkaset złotych. Problem pojawi się wtedy, kiedy stopy zaczną rosnąć - a to raczej perspektywa nieunikniona. Czy wraz z tym urośnie "bańka złotowa"?