Inga Beale, biseksualna szefowa londyńskiego oddziału Lloyd znalazła się na szczycie rankingu obejmującego 100 nazwisk najbardziej wpływowych prezesów ze środowisk osób homo-, bi- i transseksualnych. Po raz pierwszy to właśnie kobieta objęła czołową pozycję rankingu, który tworzony jest przez organizację OUTstanding we współpracy z „Financial Times”. Z kolei na „liście sojuszników” znalazł się szef Facebooka Mark Zuckerberg.
Na kolejnych miejscach umieszczono Alana Joyce z australijskich linii lotniczych Qantas, a jako trzeciego Antonio Simoesa z brytyjskiej placówki HSBC.
Celem rankingu jest pokazanie pozytywnych wzorców w środowisku biznesowym i walka z dyskryminacją w miejscy pracy ze względu na orientację seksualną.
Zdaniem Suki Sandhu z OUTstanding, każde nazwisko na tej liście pomaga walczyć z krzywdzącym twierdzeniem, że nie można odnosić sukcesów, będąc równocześnie oficjalnie zadeklarowanym członkiem społeczności LGBT.
Bankowcy przodują
- Wyróżnieni są inspiracją dla każdego, kto czuje obawy przed ujawnieniem się w swoim miejscu pracy oraz próbuje walczyć z własnym wnętrzem – mówi Sandhu.
W tym roku w całym zestawieniu pojawiły się 42 nowe firmy. Wyraźnie w czołówce wybija się branża bankowa, zgarniając więcej niż 15 miejsc. Natomiast takie dziedziny jak nieruchomości czy inżynieria są wciąż, zdaniem Sandhu, zdominowane przez białą, zmaskulinizowaną, heteroseksualną kulturę.
Beale, która objęła stanowisko prezes firmy ubezpieczeniowej Lloyd przyznaje, że czuje się zachwycona oraz zaszczycona takim wyróżnieniem.
- Jestem dumna z udziału firmy Lloyd, a także całego rynku ubezpieczeń w Wielkiej Brytanii w uznaniu dla różnorodności oraz potwierdzeniu, że jesteśmy atrakcyjnym oraz istotnym globalnie sektorem – dziękowała Beale.
Podejście się zmienia
Simoes, który znalazł się w czołówce tej klasyfikacji twierdzi, że firmy potrzebują personelu, który będzie odzwierciedlał nowoczesne społeczeństwo.
- Wciąż mamy wiele do zrobienia, zanim każdy poczuje się na tyle pewnie, by wyrazić siebie w pracy w sposób autentyczny. Inicjatywy podobne do tej pokazują, że postawy się zmieniają i czynimy prawdziwy postęp – mówi prezes HSBC.
Każdy z top-listy 100 nazwisk był nominowany przez swoich współpracowników. Typy były analizowane z kolei przez komisję ze stowarzyszenia „OUTstanding”, w której zasiadał m.in. były prezes BP Lord Browne oraz Dawn Airey, a także były szef Channel 5, który teraz przejął kierownictwo nad Getty Images.
Kandydatów punktowano za staż pracy oraz wpływ na środowisko LGBT zarówno w miejscu pracy, jak i na zewnątrz, a także za ich osiągnięcia biznesowe.
Wszystkie osoby wyraziły zgodę na umieszczenia na liście. Nie pojawił się na niej jednak szef Apple’a Tim Cook, mimo, że otrzymał wiele nominacji. Magazyn OUTstanding nie zdołał uzyskać jego zgody na uwzględnienie w rankingu, stąd też zdecydowano się pominąć to nazwisko.
W zeszłym roku Tim Cook wyznał w Bloombergu: „Jeśli wieść o tym, że prezes Apple’a jest gejem pomoże komuś, kto usiłuje pogodzić się z tym, kim jest… kompromis z moją własną prywatnością opłaci się”.
OUTstanding opracowało także inną klasyfikację - tzw. „listę sojuszników” z twórcą Facebooke’a Markiem Zuckerbergiem na czele za jego usilne starania na rzecz społeczności LGBT oraz różnorodności – tak wewnątrz firmy, jak i globalnie. Wśród sojuszników znalazł się też założyciel Virgin Group Richard Branson.
Lista 10 najbardziej wpływowych prezesów i wiceprezesów LGBT:
Autor: ag / Źródło: BBC, independent.co.uk, tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe