Konkurs EY Przedsiębiorca Roku. Poznaj finalistów 13. edycji

Konkurs EY Przedsiębiorca Roku. Poznaj finalistów 13. edycji
Konkurs EY Przedsiębiorca Roku. Poznaj finalistów 13. edycji
TVN24 Biznes i Świat
Konkurs EY Przedsiębiorca Roku. Poznaj finalistów 13. edycjiTVN24 Biznes i Świat

Do finału tegorocznej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku zakwalifikowało się 13 przedsiębiorców reprezentujących trzy konkursowe kategorie: Produkcję i Usługi, Nowe Technologie/Innowacyjność oraz Nowy Biznes. Jak co roku Gala Przedsiębiorcy Roku transmitowana będzie przez TVN24 Biznes i Świat, która jest jednym z partnerów konkursu.

EY Przedsiębiorca Roku to jedyna tej skali międzynarodowa inicjatywa promująca najlepszych przedsiębiorców na świecie. Od 13 lat również w Polsce konkurs wspiera rozwój najbardziej wartościowych polskich firm prywatnych.

Wizja, pasja, zysk

- Przychody tegorocznych finalistów to w sumie prawie 9,5 mld zł. Przedsiębiorcy zatrudniają łącznie ponad 32 tysiące osób, czyli nieco więcej niż wynosi liczba mieszkańców Łowicza. W tej edycji konkursu mamy bardzo wielu naukowców, którzy z sukcesem łączą obszar badawczy z biznesem - mówi Bartłomiej Smolarek, Partner w dziale Doradztwa Transakcyjnego EY, Audytor Konkursu EY Przedsiębiorca Roku.

Jego zdaniem coraz większym wyzwaniem stojącym przed polskimi firmami rodzinnymi jest udana sukcesja, co także znalazło silne odzwierciedlenie w wielu tegorocznych kandydaturach. - Wszystkich tegorocznych finalistów wyróżnia wizja, pasja a także imponujący wynik finansowy, zatem wybór najlepszego przedsiębiorcy jest dla jury naprawdę trudnym zadaniem - zaznaczył Smolarek.

Do finału 13. edycji konkursu zakwalifikowali się: 1. Piotr Bieliński , Action Bieliński jest współzałożyciel i prezesem Action S.A., spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych. Kierowana przez niego firma zajmuje się handlem i dystrybucją urządzeń IT, RTV/AGD, telekomunikacyjnych, artykułów dziecięcych. Action jest też producentem sprzętu biurowego oraz materiałów eksploatacyjnych. Spółka prowadzi działalność w Europie, a także sprzedaż do krajów Azji, Afryki, USA oraz na Bliski Wschód.

2. Paweł Buszman - American Heart od Poland Buszman jest założycielem sieci klinik kompleksowo leczących schorzenia sercowo-naczyniowe. Profesor doktor habilitowany nauk medycznych, kardiolog, który pierwsze kroki zawodowe stawiał w Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu, kierowanym wówczas przez prof. Stanisława Pasyka i prof. Zbigniewa Religę. Jest pionierem w inwazyjnym leczeniu choroby wieńcowej u pacjentów ze zwężeniem pnia lewej tętnicy wieńcowej przy użyciu stentów oraz współtwórcą pierwszego programu interwencyjnego leczenia zawału serca w Polsce. Kierowaną przez niego firmę tworzy ponad 30 placówek ratujących zdrowie i życie ponad 55 tysięcy pacjentów rocznie, a także Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz Uzdrowisko Ustroń.

Piotr Bieliński

3. Piotr Szewczyk - APS Energia Szewczyk jest współzałożycielem i prezesem zarządu firmy, która produkuje urządzenia zasilające m.in. dla energetyki, nafty i gazu, energetyki atomowej, wojska, ciepłownictwa, telekomunikacji oraz ochrony zdrowia. Zapewniają one nawet 90 proc. zasilania w niektórych branżach. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, a jej urządzenia są eksportowane do 20 krajów na świecie.

Paweł Buszman
Piotr Szewczyk

4. Piotr Prajsnar - Cloud Technologies Firmę założył w 2011 roku. Rok później spółka zadebiutowała na NewConnect. Po czterech latach spółka staje się liderem rynku w technologiach służących przetwarzaniu i monetyzacji Big Data w chmurze obliczeniowej oraz największą platformą Big Data w tej części Europy. Dane są przetwarzane głównie na potrzeby reklamy internetowej oraz marketingu e-mailowego. Jednym z innowacyjnych produktów jest tzw. silnik behawioralny, który dziennie gromadzi i przetwarza ponad 5 TB danych, monitorując ponad pół miliona witryn internetowych.

Piotr Prajsnar

5. Grzegorz Brona - Creotech Instruments Założyciel i współwłaściciel firmy działającej w branży kosmicznej oraz produkującej zaawansowaną elektronikę i instrumenty pomiarowe na potrzeby ośrodków badawczych i przemysłu. Spółka powstała w 2012 roku i jest liderem polskiego sektora kosmicznego. Głównymi klientami są Europejska Agencja Kosmiczna i wielkie firmy z sektora lotniczego i zbrojeniowego, będące podwykonawcami agencji. Creotech chce do 2019 roku stać się integratorem polskich satelitów, czyli samodzielnie budować oraz tworzyć oprogramowanie do satelitów komercyjnych.

6. Maciej Formanowicz - FORTE Formanowicz jest prezesem zarządu i założycielem fabryk mebli FORTE. Spółka rozpoczęła działalność produkcyjną w 1992 roku, a od 1996 roku jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. FORTE jest czołowym polskim producentem i eksporterem mebli, posiadającym cztery zakłady produkcyjne w Polsce oraz szereg spółek o profilu handlowym w kraju i za granicą. Eksport stanowi 82 proc. produkcji spółki.

Grzegorz Brona

7. Rafał Ohme - Neurohm Założyciel firmy działającej na rynku usług badawczych opartych o neuronaukę konsumencką i badanie czasów reakcji. Jest profesorem Uniwersytetu SWPS, prowadzi aktywną działalność akademicką w Polsce, Chinach i RPA. Jest twórcą stosowanych przez Neurohm unikatowych metod badawczych, które poza Polską są licencjonowane firmom badawczym z USA, Wielkiej Brytanii, Japonii oraz globalnej firmie IPSOS. W ubiegłym roku opracował narzędzie, które mierzy reakcje emocjonalne klientów i pracowników za pomocą smartfonów, obecnie kończy pracę nad mobilną aplikacją dla konsumentów indywidualnych, pomagającą np. w podejmowaniu decyzji zakupowych w sklepie.

Maciej Formanowicz

8. Daniel Mzyk - Paged Mzyk jest prezesem zarządu notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych spółki Paged, podmiotu dominującego w grupie Paged. Grupa działa w kilku obszarach, z których główne to produkcja sklejki, branża meblowa, logistyka wewnętrzna, zarządzanie wierzytelnościami oraz zagospodarowanie nieruchomości.

Rafał Ohme

9. Izabella Wałkowska - Plastwil Wałkowska jest prezesem zarządu i właścicielką firmy założonej w 1983 roku przez rodziców: Irenę i Leona Wałkowskich. Spółka jest liderem w produkcji systemów mocowania szyn kolejowych i tramwajowych w Polsce. Zdobywa kolejne międzynarodowe zamówienia, a celem jest wejście do światowej czołówki producentów w branży infrastruktury kolejowej. To jedna z niewielu firm rodzinnych w kraju, która z sukcesem przeprowadziła sukcesję. Izabella Wałkowska opracowała nową misję przedsiębiorstwa, przeprowadziła reorganizację, zdywersyfikowała produkcję, zdobyła nowych klientów, podwoiła park maszynowy, potroiła obroty oraz podniosła rentowność o 10 pkt. procentowych.

Daniel Mzyk

10. Paweł Przewięźlikowski - Selvita Współzałożyciel, największy akcjonariusz i prezes zarządu największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej innowacyjnej firmy biotechnologicznej, notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych. Selvita powstała w 2007 roku w Krakowie. Obecnie posiada również trzy biura w największych ośrodkach biotechnologicznych na świecie, w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Firma ponad 80 proc. przychodów realizuje za granicą. Współpracuje z największymi koncernami farmaceutycznymi na świecie. Jej działalność dzieli się na dwa segmenty: innowacyjny i usługowy. Innowacyjność to poszukiwanie nowych leków – szczególnie onkologicznych. Usługi natomiast, to kompleksowe rozwiązania z zakresu chemii, biotechnologii oraz analityki chemicznej.

Izabella Wałkowska

11. Tomasz Hanczarek, 12. Tomasz Misiak - Work Service Tomasz Hanczarek oraz Tomasz Misiak są założycielami największej w Polsce firmy HR świadczącej innowacyjne rozwiązania z zakresu zasobów ludzkich. Usługi obejmują doradztwo personalne, restrukturyzacje w obszarze HR, rekrutację i outsourcing pracowniczy oraz transgraniczną wymianę pracowników. Średnio każdego dnia zatrudniają dla swoich klientów 50 tysięcy pracowników. Work Service jest pierwszą spółką z sektora usług personalnych notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma ma około 100 biur w Polsce oraz w Europie.

Paweł Przewięźlikowski

13. Rafał Tomasiak - Zortrax Firmę założył w 2013 roku. Zortrax jest wiodącym producentem rozwiązań do druku 3D dla biznesu, w tym głównie dla projektantów, architektów oraz inżynierów. Firma znajduje się w pierwszej dziesiątce światowych liderów w produkcji drukarek 3D. Sprzedaje swoje produkty w Polsce oraz prawie 60 krajach świata. Obecnie aż 80% przychodów pochodzi ze sprzedaży eksportowej. W przyszłym roku spółka chce zadebiutować na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Tomasz Hanczarek i Tomasz Misiak
Rafał Tomasiak

Kryteria wyboru

Jury pod przewodnictwem Jerzego Koźmińskiego, Prezesa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności podejmie decyzję o wyborze najlepszego przedsiębiorcy, biorąc pod uwagę takie aspekty jak: przedsiębiorczość, strategia, działalność międzynarodowa, innowacyjność oraz relacje z pracownikami i otoczeniem.

Oprócz Jerzego Koźmińskiego w skład Jury wchodzą: Leszek Czarnecki, przewodniczący rady nadzorczej Getin Holding, Andrzej Dębowski, prezes DIE Inwestycje, Ryszard Florek, prezes zarządu FAKRO, Przedsiębiorca Roku 2010, Marcin Iwiński, wiceprezes zarządu CD Projekt, Przedsiębiorca Roku 2008, Adam Krzanowski, prezes grupy Nowy Styl, Przedsiębiorca Roku 2014, Krzysztof Pawiński, prezes grupy Maspex Wadowice, Przedsiębiorca Roku 2011, Ewald Raben - prezes grupy Raben, Przedsiębiorca Roku 2012, Jacek Siwicki, prezes Enterprise Investors, Andrzej Wiśniowski, twórca i właściciel firmy WIŚNIOWSKI, Przedsiębiorca Roku 2013. Zwycięzca polskiej edycji konkursu staje się członkiem Jury konkursu, a także reprezentantem naszego kraju w czasie światowego finału, gdzie zmierzy się z laureatami lokalnych edycji konkursu z ponad 50 krajów. Gala World Entrepreneur of the Year odbędzie się w czerwcu 2016 roku, w Monako.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: EY

Pozostałe wiadomości

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm zaakceptował ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Posłowie uchwalili przygotowane przez rząd zmiany do ustawy powodziowej i część zgłoszonych w drugim czytaniu poprawek.

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek restrykcje na 118 osób i podmiotów z sektora finansowego Rosji, w tym pełne sankcje na Gazprombank, ostatni duży rosyjski bank, który dotąd nie został objęty pełną blokadą - ogłosił w czwartek Biały Dom.

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Źródło:
PAP

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych zostaną obcięte - poprawka w tej sprawie do budżetu państwa na 2025 rok została przyjęta w czwartek przez Komisję Finansów Publicznych. Do formularza poprawki już w środę dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Łącznie chodzi o kwotę 335,5 miliona złotych, która na mocy tej poprawki zostanie przesunięta na inne cele.

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Źródło:
tvn24.pl

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Polska, Litwa, Łotwa, a także Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólne pismo dotyczące wprowadzenia ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy - podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Źródło:
PAP

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie budową domowych instalacji OZE resort klimatu podjął decyzję o podwojeniu planowanego dofinansowania z programu FEnIKS do kwoty 1,7 miliarda złotych - przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób, które zdecydują się na zakup fotowoltaiki oraz magazynów energii.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Źródło:
PAP

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w październiku 2024 roku na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 9,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wyższa o 1,9 procent w stosunku do września 2024 roku.

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Źródło:
GUS, tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

"W związku z wątpliwościami UOKiK zwracamy środki, które są równowartością pobranych opłat za utrzymanie numeru w sieci" - poinformowało Orange w mediach społecznościowych. Chodzi o byłych klientów operatora. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do 18 grudnia.

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk i były kandydat na prezydenta Vivek Ramaswamy zapowiedzieli w tekście na łamach "Wall Street Journal", że kierowany przez nich zespół DOGE zamierza przedstawić Donaldowi Trumpowi listę tysięcy bezprawnych, ich zdaniem, regulacji i zaproponować masowe zwolnienia urzędników federalnych.

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Źródło:
PAP

Luka płacowa pozostaje bez zmian, czyli przewaga zarobków mężczyzn nad tym, ile zarabiają kobiety - pisze w czwartek "Gazeta Wyborcza". - Tylko w 26 z 380 powiatów w Polsce to kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni - zauważa ekspert cytowany przez dziennik.

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

"Komediant", czyli dzieło sztuki w postaci banana przyklejonego taśmą do ściany, został sprzedany za ponad sześć milionów dolarów. Kontrowersyjne dzieło tym samym zyskuje na wartości niczym najlepsza inwestycja - odkąd pięć lat temu sprzedano je po raz pierwszy, podrożało już ponad pięćdziesięciokrotnie.

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Źródło:
CNN, PAP

Uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie Gautam Adani, prezes korporacji Adani Group, której spółki notowane są między innymi na nowojorskiej giełdzie, został oskarżony przez sąd w USA o korupcję. Zarzuca mu się proponowanie indyjskim urzędnikom łapówek na kwotę 265 milionów dolarów.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Źródło:
PAP, BBC