Konkurs EY Przedsiębiorca Roku. Poznaj finalistów 13. edycji

Konkurs EY Przedsiębiorca Roku. Poznaj finalistów 13. edycji
Konkurs EY Przedsiębiorca Roku. Poznaj finalistów 13. edycji
TVN24 Biznes i Świat
Konkurs EY Przedsiębiorca Roku. Poznaj finalistów 13. edycjiTVN24 Biznes i Świat

Do finału tegorocznej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku zakwalifikowało się 13 przedsiębiorców reprezentujących trzy konkursowe kategorie: Produkcję i Usługi, Nowe Technologie/Innowacyjność oraz Nowy Biznes. Jak co roku Gala Przedsiębiorcy Roku transmitowana będzie przez TVN24 Biznes i Świat, która jest jednym z partnerów konkursu.

EY Przedsiębiorca Roku to jedyna tej skali międzynarodowa inicjatywa promująca najlepszych przedsiębiorców na świecie. Od 13 lat również w Polsce konkurs wspiera rozwój najbardziej wartościowych polskich firm prywatnych.

Wizja, pasja, zysk

- Przychody tegorocznych finalistów to w sumie prawie 9,5 mld zł. Przedsiębiorcy zatrudniają łącznie ponad 32 tysiące osób, czyli nieco więcej niż wynosi liczba mieszkańców Łowicza. W tej edycji konkursu mamy bardzo wielu naukowców, którzy z sukcesem łączą obszar badawczy z biznesem - mówi Bartłomiej Smolarek, Partner w dziale Doradztwa Transakcyjnego EY, Audytor Konkursu EY Przedsiębiorca Roku.

Jego zdaniem coraz większym wyzwaniem stojącym przed polskimi firmami rodzinnymi jest udana sukcesja, co także znalazło silne odzwierciedlenie w wielu tegorocznych kandydaturach. - Wszystkich tegorocznych finalistów wyróżnia wizja, pasja a także imponujący wynik finansowy, zatem wybór najlepszego przedsiębiorcy jest dla jury naprawdę trudnym zadaniem - zaznaczył Smolarek.

Do finału 13. edycji konkursu zakwalifikowali się: 1. Piotr Bieliński , Action Bieliński jest współzałożyciel i prezesem Action S.A., spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych. Kierowana przez niego firma zajmuje się handlem i dystrybucją urządzeń IT, RTV/AGD, telekomunikacyjnych, artykułów dziecięcych. Action jest też producentem sprzętu biurowego oraz materiałów eksploatacyjnych. Spółka prowadzi działalność w Europie, a także sprzedaż do krajów Azji, Afryki, USA oraz na Bliski Wschód.

2. Paweł Buszman - American Heart od Poland Buszman jest założycielem sieci klinik kompleksowo leczących schorzenia sercowo-naczyniowe. Profesor doktor habilitowany nauk medycznych, kardiolog, który pierwsze kroki zawodowe stawiał w Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu, kierowanym wówczas przez prof. Stanisława Pasyka i prof. Zbigniewa Religę. Jest pionierem w inwazyjnym leczeniu choroby wieńcowej u pacjentów ze zwężeniem pnia lewej tętnicy wieńcowej przy użyciu stentów oraz współtwórcą pierwszego programu interwencyjnego leczenia zawału serca w Polsce. Kierowaną przez niego firmę tworzy ponad 30 placówek ratujących zdrowie i życie ponad 55 tysięcy pacjentów rocznie, a także Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz Uzdrowisko Ustroń.

Piotr Bieliński

3. Piotr Szewczyk - APS Energia Szewczyk jest współzałożycielem i prezesem zarządu firmy, która produkuje urządzenia zasilające m.in. dla energetyki, nafty i gazu, energetyki atomowej, wojska, ciepłownictwa, telekomunikacji oraz ochrony zdrowia. Zapewniają one nawet 90 proc. zasilania w niektórych branżach. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, a jej urządzenia są eksportowane do 20 krajów na świecie.

Paweł Buszman
Piotr Szewczyk

4. Piotr Prajsnar - Cloud Technologies Firmę założył w 2011 roku. Rok później spółka zadebiutowała na NewConnect. Po czterech latach spółka staje się liderem rynku w technologiach służących przetwarzaniu i monetyzacji Big Data w chmurze obliczeniowej oraz największą platformą Big Data w tej części Europy. Dane są przetwarzane głównie na potrzeby reklamy internetowej oraz marketingu e-mailowego. Jednym z innowacyjnych produktów jest tzw. silnik behawioralny, który dziennie gromadzi i przetwarza ponad 5 TB danych, monitorując ponad pół miliona witryn internetowych.

Piotr Prajsnar

5. Grzegorz Brona - Creotech Instruments Założyciel i współwłaściciel firmy działającej w branży kosmicznej oraz produkującej zaawansowaną elektronikę i instrumenty pomiarowe na potrzeby ośrodków badawczych i przemysłu. Spółka powstała w 2012 roku i jest liderem polskiego sektora kosmicznego. Głównymi klientami są Europejska Agencja Kosmiczna i wielkie firmy z sektora lotniczego i zbrojeniowego, będące podwykonawcami agencji. Creotech chce do 2019 roku stać się integratorem polskich satelitów, czyli samodzielnie budować oraz tworzyć oprogramowanie do satelitów komercyjnych.

6. Maciej Formanowicz - FORTE Formanowicz jest prezesem zarządu i założycielem fabryk mebli FORTE. Spółka rozpoczęła działalność produkcyjną w 1992 roku, a od 1996 roku jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. FORTE jest czołowym polskim producentem i eksporterem mebli, posiadającym cztery zakłady produkcyjne w Polsce oraz szereg spółek o profilu handlowym w kraju i za granicą. Eksport stanowi 82 proc. produkcji spółki.

Grzegorz Brona

7. Rafał Ohme - Neurohm Założyciel firmy działającej na rynku usług badawczych opartych o neuronaukę konsumencką i badanie czasów reakcji. Jest profesorem Uniwersytetu SWPS, prowadzi aktywną działalność akademicką w Polsce, Chinach i RPA. Jest twórcą stosowanych przez Neurohm unikatowych metod badawczych, które poza Polską są licencjonowane firmom badawczym z USA, Wielkiej Brytanii, Japonii oraz globalnej firmie IPSOS. W ubiegłym roku opracował narzędzie, które mierzy reakcje emocjonalne klientów i pracowników za pomocą smartfonów, obecnie kończy pracę nad mobilną aplikacją dla konsumentów indywidualnych, pomagającą np. w podejmowaniu decyzji zakupowych w sklepie.

Maciej Formanowicz

8. Daniel Mzyk - Paged Mzyk jest prezesem zarządu notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych spółki Paged, podmiotu dominującego w grupie Paged. Grupa działa w kilku obszarach, z których główne to produkcja sklejki, branża meblowa, logistyka wewnętrzna, zarządzanie wierzytelnościami oraz zagospodarowanie nieruchomości.

Rafał Ohme

9. Izabella Wałkowska - Plastwil Wałkowska jest prezesem zarządu i właścicielką firmy założonej w 1983 roku przez rodziców: Irenę i Leona Wałkowskich. Spółka jest liderem w produkcji systemów mocowania szyn kolejowych i tramwajowych w Polsce. Zdobywa kolejne międzynarodowe zamówienia, a celem jest wejście do światowej czołówki producentów w branży infrastruktury kolejowej. To jedna z niewielu firm rodzinnych w kraju, która z sukcesem przeprowadziła sukcesję. Izabella Wałkowska opracowała nową misję przedsiębiorstwa, przeprowadziła reorganizację, zdywersyfikowała produkcję, zdobyła nowych klientów, podwoiła park maszynowy, potroiła obroty oraz podniosła rentowność o 10 pkt. procentowych.

Daniel Mzyk

10. Paweł Przewięźlikowski - Selvita Współzałożyciel, największy akcjonariusz i prezes zarządu największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej innowacyjnej firmy biotechnologicznej, notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych. Selvita powstała w 2007 roku w Krakowie. Obecnie posiada również trzy biura w największych ośrodkach biotechnologicznych na świecie, w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Firma ponad 80 proc. przychodów realizuje za granicą. Współpracuje z największymi koncernami farmaceutycznymi na świecie. Jej działalność dzieli się na dwa segmenty: innowacyjny i usługowy. Innowacyjność to poszukiwanie nowych leków – szczególnie onkologicznych. Usługi natomiast, to kompleksowe rozwiązania z zakresu chemii, biotechnologii oraz analityki chemicznej.

Izabella Wałkowska

11. Tomasz Hanczarek, 12. Tomasz Misiak - Work Service Tomasz Hanczarek oraz Tomasz Misiak są założycielami największej w Polsce firmy HR świadczącej innowacyjne rozwiązania z zakresu zasobów ludzkich. Usługi obejmują doradztwo personalne, restrukturyzacje w obszarze HR, rekrutację i outsourcing pracowniczy oraz transgraniczną wymianę pracowników. Średnio każdego dnia zatrudniają dla swoich klientów 50 tysięcy pracowników. Work Service jest pierwszą spółką z sektora usług personalnych notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma ma około 100 biur w Polsce oraz w Europie.

Paweł Przewięźlikowski

13. Rafał Tomasiak - Zortrax Firmę założył w 2013 roku. Zortrax jest wiodącym producentem rozwiązań do druku 3D dla biznesu, w tym głównie dla projektantów, architektów oraz inżynierów. Firma znajduje się w pierwszej dziesiątce światowych liderów w produkcji drukarek 3D. Sprzedaje swoje produkty w Polsce oraz prawie 60 krajach świata. Obecnie aż 80% przychodów pochodzi ze sprzedaży eksportowej. W przyszłym roku spółka chce zadebiutować na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Tomasz Hanczarek i Tomasz Misiak
Rafał Tomasiak

Kryteria wyboru

Jury pod przewodnictwem Jerzego Koźmińskiego, Prezesa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności podejmie decyzję o wyborze najlepszego przedsiębiorcy, biorąc pod uwagę takie aspekty jak: przedsiębiorczość, strategia, działalność międzynarodowa, innowacyjność oraz relacje z pracownikami i otoczeniem.

Oprócz Jerzego Koźmińskiego w skład Jury wchodzą: Leszek Czarnecki, przewodniczący rady nadzorczej Getin Holding, Andrzej Dębowski, prezes DIE Inwestycje, Ryszard Florek, prezes zarządu FAKRO, Przedsiębiorca Roku 2010, Marcin Iwiński, wiceprezes zarządu CD Projekt, Przedsiębiorca Roku 2008, Adam Krzanowski, prezes grupy Nowy Styl, Przedsiębiorca Roku 2014, Krzysztof Pawiński, prezes grupy Maspex Wadowice, Przedsiębiorca Roku 2011, Ewald Raben - prezes grupy Raben, Przedsiębiorca Roku 2012, Jacek Siwicki, prezes Enterprise Investors, Andrzej Wiśniowski, twórca i właściciel firmy WIŚNIOWSKI, Przedsiębiorca Roku 2013. Zwycięzca polskiej edycji konkursu staje się członkiem Jury konkursu, a także reprezentantem naszego kraju w czasie światowego finału, gdzie zmierzy się z laureatami lokalnych edycji konkursu z ponad 50 krajów. Gala World Entrepreneur of the Year odbędzie się w czerwcu 2016 roku, w Monako.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: EY

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl