Z kraju

Z kraju

Rafał Hirsch: Wysoki koszt rewolucji

Majdan przejął władzę na Ukrainie łamiąc tamtejszą konstytucję; nie ulega to dla mnie i nigdy nie ulegało żadnej wątpliwości. Nie ma bowiem możliwości odwołania prezydenta z urzędu przez parlament, dlatego iż ten jednostronnie uznał, że prezydent „opuścił urząd”, jak to tłumaczono tydzień temu.

Maciej Sokołowski: Unia - czyli kto?

Czym jest obecnie Unia Europejska? Kto nią teraz "trzęsie" i rozdaje karty? Czy Brukselę zamieszkują "tajemnicze siły"? O tym, prosto z Bruskeli korespondent TVN24 Maciej Sokołowski.

Rafał Hirsch: Polska stabilność podatkowa

Polska ma jeden z bardziej stabilnych podatków VAT w Unii Europejskiej. W ostatnich latach byliśmy też stosunkowo ostrożni w jego podnoszeniu, na tle innych krajów unijnych.

Jan Niedziałek: Panie przodem. O dwóch „gender” na rynku pracy

Sheryl Sandberg, jedna z szefowych Facebooka a wcześniej Google'a, opowiada o swojej babci, która dawno temu awansując na wysokie stanowisko zwolnione przez mężczyznę, usłyszała od szefa: "Dostaję taki sam umysł za mniejsze pieniądze"! I, jak pisze sama Sandberg, babcia potraktowała to jako wielki komplement.

Google dogania Apple

Apple ciągle jest największą firmą na świecie. Jest warta ponad 478 mld USD. Ale już wkrótce może ją prześcignąć Google.

W pułapce Fed

Na pewno państwo słyszeli o tym, że coś podrożało, albo potaniało przez amerykański Fed. Złoty zyskał, albo stracił przez Fed, euro drożeje przez Fed, dolar drożeje, obligacje tanieją, albo drożeją. I tak dalej i tak dalej. Generalnie prawie wszystko na rynkach finansowych od dobrych kilku lat dzieje się przez Fed.

Im słabsza hrywna, tym bliżej do Europy

Wszyscy wiedzą co się dzieje na Ukrainie, a niektórzy nawet wiedzą, że głównym problemem jest tam sytuacja finansowa państwa. To fatalna sytuacja finansowa sprawia, że Rosja mogła w listopadzie szantażem odwieść Ukrainę od pomysłu stowarzyszenia z UE. Od tamtej pory hrywna traci na wartości – raz szybciej, raz wolniej, ale traci systematycznie. Paradoksalnie jednak ten akurat ruch przybliża Ukrainę do Unii, a nie oddala.

Jan Niedziałek: Jak pomagać Afryce? Wytrwale!

Wojna domowa w Republice Środkowoafrykańskiej to przykład straszliwej, ale tylko jednej z plag nękających Afrykę. Jak pomagać temu kontynentowi? Ostatnio modna jest odpowiedź: "nie pomagać w ogóle, żeby od tej pomocy nie uzależniać". Modna, bo taka przekorna. Ale i w tym tekście znajdą Państwo argumenty za tą tezą, i to od jednej z najwybitniejszych młodych ekonomistek z Afryki. Do mnie coraz mocniej przemawia jednak inna odpowiedź: pomagać trzeba wytrwale i równie wytrwale trzeba Afrykę poznawać.

Ożywienie jest teraz

Na giełdach ostatnio niewesoło, na rynku walutowym nerwowo, a tymczasem perspektywa przed polską gospodarką już dawno nie wyglądała lepiej niż teraz. Dostaliśmy dziś na to dwa kolejne dowody.

Tanie budowanie dróg i PKB

Produkcja budowlana w Polsce w 2013 roku spadła o 9 proc. Tak głębokiej recesji nie mieliśmy w żadnej z branż od ponad 20 lat.

Według Obamy Stany Zjednoczone tracą na globalizacji

Wszyscy wiemy, skąd się wziął kryzys. W 2008 upadł bank Lehman Brothers i się zaczęło. Słyszeliśmy tę historię setki razy w ciągu ostatnich pięciu lat. Są już nawet filmy o tym. Ale to nie musi być cała prawda. Tak uważa prezydent Barack Obama.

Turcja wszystko zmienia

Turecki bank centralny w środku nocy, dokładnie o północy czasu lokalnego, podniósł stopy procentowe. Z przytupem, bo główna poszła w górę z 4,5 procent do 10 procent. Turecki kryzys walutowy zniknął w mgnieniu oka, a pierwsze komentarze są entuzjastyczne. Ale nie wiadomo, czy za kilka tygodni nadal będzie się z czego cieszyć.

Dług spłaca się długiem

Ci, którzy uważają, że zadłużenie państwa to zło lubią sobie ponarzekać, że dług obciąża przyszłe pokolenia, że „zaciągnięte dziś długi będą spłacać nasze dzieci i wnuki”, bo „ktoś to kiedyś będzie musiał spłacić” i że to oczywiście niedobrze. Faktycznie, gdyby tak byłoby, to byłoby niedobrze. Na szczęście najczęściej tak nie jest.

Polski apetyt na innowacje

Innowacje. Coś, dzięki czemu możemy przy tym samym nakładzie pracy uzyskać lepszy efekt. Albo pracować mniej uzyskując ten sam efekt, co poprzednio. Innowacje zwiększają wydajność pracy. Większa wydajność zwiększa konkurencyjność, sprzyja wzrostowi zysku i pozwala na wzrost płac. Innowacje to coś, czego bardzo brakuje w polskiej gospodarce. Ale to się zaczyna powoli zmieniać.

Banalny wpływ OFE na spółki giełdowe

Akcje dwudziestu spółek, w których OFE zwiększały zaangażowanie w największym stopniu, poszły w 2013 r. w górę średnio o 92 proc. WIG w tym samym czasie zyskał tylko 8,1 proc.

Płace w Polsce rosną zbyt wolno

Płace w grudniu wzrosły o 2,7 proc. Średnia płaca brutto wyniosła 4222 zł. To oczywiście dane kompletnie oderwane od rzeczywistości, bo przeciętny Polak tyle nie zarabia. Dane za grudzień wygląda tak dziwnie co roku, bo w ostatnim miesiącu roku jest Barbórka i nagrody dla górników, które zawyżają średnią płacę.

Portfele OFE - stan na koniec grudnia

Jak na złość, kiedy tylko zaczął obowiązywać bardzo niejasny przepis o zakazie reklamy OFE, pojawiają się bardzo ciekawe informacje o tym, co OFE miały w swoich portfelach na koniec roku. Zakładam jednak, że KNF, który ma decydować o tym, co jest złamaniem zakazu reklamy, nie uzna za takowe wpisu na blogu opisującego dane opublikowane przez ten KNF właśnie, już w czasie obowiązywania zakazu reklamy :)

Zadłużeni we frankach nie potrzebują pomocy

Doskonale wiem, że zajmowanie się przekazem nadchodzącym z PSL nie niesie ze sobą żadnych wartości poznawczych, ani rozrywkowych. Trudno też robić to na serio. Ale czasami można zrobić wyjątek. Kredyty we franku szwajcarskim są warte wyjątku.

Dlaczego Fundacja WOŚP ma coraz więcej pieniędzy?

Dyskutowanie o finansach Fundacji WOŚP to nasz nowy sport narodowy. W związku z tym, że toczone na ten temat internetowe dyskusje są najczęściej na poziomie delikatnie mówiąc niskim, początkowo chciałem tematu w ogóle nie dotykać. Ale dziś kilka osób chciało się czegoś na ten temat ode mnie dowiedzieć, więc w sumie niech będzie.

Najważniejsze dane świata

WIG20 wzrósł dziś o 1,55 proc. Nowojorski S&P 500 spadł dziś o 1,26 proc. W Warszawie mieliśmy najlepszą sesję od listopada 2013 r. W Nowym Jorku mieliśmy dziś najgorszą sesję od listopada 2013 r. W obydwu przypadkach przyczyną tak dużych zmian może być piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy.

Stopa bezrobocia będzie spadać aż do roku 2017?

Ministerstwo Pracy oszacowało dziś, że stopa bezrobocia na koniec grudnia 2013 wyniosła 13,4 proc. To spore osiągnięcie, bo w budżecie planowano na koniec roku 13,8 proc., a rok temu byli tacy, którzy wieszczyli na koniec 2013 nawet 15 proc. Przyznaję, że byłem w tej grupie. Na szczęście mocno się pomyliłem.

Jak wejść do dwudziestki najbogatszych państw świata?

Premier Donald Tusk postawił dziś przed nami nowy cel. Pierwsza dwudziestka najbogatszych państw świata w 2020 r. Teraz jesteśmy na 24. miejscu, zatemi to cel realny, bo mamy niedaleko. Można przecież wyprzedzić 4 państwa w 6 lat.

Jan Niedziałek: Lekcja z 2012 na 2014

Przy okazji rozdzielania unijnych pieniędzy na kolejne lata, za co właśnie zabiera się rząd, a co wszyscy zaliczają do gospodarczych szans 2014 roku, warto pamiętać o bolesnej lekcji z czasów Euro 2012. I nie chodzi mi o grę piłkarzy, o tym zapomnijmy. Pamiętam za to, że przy okazji informacji o kolejnej spółce budowlanej stającej wtedy na krawędzi bankructwa nie mogłem odpędzić od siebie myśli: całe szczęście, że nie dostaliśmy od Brukseli więcej pieniędzy, bo wtedy to już budowlańcy byliby załatwieni na amen. Kontrakty drogowe napisano bowiem tak, że były zabójcze dla branży. Okazuje się, że nawet w sprawach gospodarki pieniądze czasem nie są najważniejsze. Potwierdzają to historie... ze Szwecji i Szwajcarii. A jest jeszcze wybuchowy Ford Pinto - dowód na to, że myślenie tylko o zyskach to czasem coś gorszego niż głupota.

Koniec kryzysu w strefie euro?

Irlandia triumfalnie powróciła dziś na światowe rynki finansowe organizując sprzedaż nowej serii obligacji dziesięcioletnich. Zainteresowanie kupujących przerosło najśmielsze oczekiwania i sięgnęło 13 mld EUR, podczas gdy rząd chciał sprzedać obligacje za 3-4 mld EUR. Hiszpania notuje od kilku tygodni serię coraz lepszych wskaźników ekonomicznych, które pokazują, że kraj recesję ma za sobą. Nawet bezrobocie zaczęło im powoli spadać. Kryzys minął. To ciekawe o tyle, że nie zniknęło to, co jest powszechnie uznawane za przyczynę kryzysu.

Zagadkowe pożegnanie Bena Bernankego

Ben Bernanke pożegnał się z publicznością w ostatni piątek. To było jego ostatnie wystąpienie, jako prezesa Fed. Może dlatego było długie, złożone z wielu wątków i bardzo ciekawe. Teraz najciekawsze dwa - bo nie byłem w stanie zdecydować się tylko na jeden.

Ach, jaki piękny WIG!

Świetny początek roku na warszawskiej giełdzie może sygnalizować, że wracamy do hossy, a męcząca korekta spadkowa, która męczyła rynek w grudniu jest już przeszłością, podobnie jak sam grudzień

Jan Niedziałek: Nierówni

Nie przeszkadza mi, że prezes dużej firmy zarabia 300 razy więcej niż ja. Ale zacznie mi to przeszkadzać, gdy się okaże, że dzieci prezesów mają lepsze wyniki w nauce niż dzieci moje i innych ludzi przeciętnie zamożnych – i gdy ta różnica będzie dramatycznie duża. A taki scenariusz w niektórych miejscach zaczyna się realizować. To moim zdaniem jest największe zagrożenie wynikające z rosnącej przepaści między bogatymi a resztą świata - pisze dziennikarz TVN24 BiŚ Jan Niedziałek.