Z kraju

Z kraju

"Państwo nie powinno dotować kolei, nie chcemy być ciężarem dla podatnika"

Państwo nie powinno dotować kolei; ona ma ogromny potencjał i nie potrzebuje dofinansowania, tylko zracjonalizowania. Nie chcemy być ciężarem dla podatnika - mówi prezes zarządu PKP Jakub Karnowski. Dodaje, że prawdopodobnie za 2-3 lata zacznie się proces prywatyzacji PKP Intercity. Jednak wcześniej Intercity przejdzie restrukturyzację.

Rynek pracy w czasach kryzysu. "Emigracja to czasem konieczność"

Polscy przedsiębiorcy płacą mało nie dlatego, że muszą, ale dlatego, że mogą, bo jest wysokie bezrobocie - uważa Piotr Ikonowicz, przewodniczący Ruchu Sprawiedliwości Społecznej. - Nic dziwnego, że zatrudnia się na umowę zlecenie, skoro umowa o pracę jest drastycznie opodatkowana - twierdzi Andrzej Sadowski z Centrum Adama Smitha.

Historia zatacza koło? "Świat zmierza do globalnego kryzysu zatrudnienia"

1 maja jest dla większości pracowników dniem wolnym. To, że dziś wielu z nas rozpali grill, czy wyjedzie na dłuższy weekend zawdzięczamy amerykańskim robotnikom, którzy przelali krew walcząc o ośmiogodzinny dzień pracy i lepsze płace. Mimo że od ich protestów minęło blisko 130 lat, prawa pracowników w wielu miejscach na świecie nadal są łamane. I to nie tylko w krajach rozwijających się, ale coraz częściej na Zachodzie. Praca staje się przywilejem - tylko w bogatszej części świata, czyli w G20 żyje 100 mln bezrobotnych i prawie pół miliarda osób, które żyją za mniej niż 2 dolary dziennie.

Jak spędzić długi weekend? Podróżnik: najlepiej z własną pasją

- Podróżowanie ma sens wtedy, gdy realizujemy w ten sposób swoją pasję. Moją jest wspinanie i nurkowanie, więc staram się, aby każdy z wyjazdów był z tymi pasjami związany, a przy okazji zwiedzam muzea, poznaję kulturę danego kraju, oglądam zabytki - mówił w TVN24 Biznes i Świat Marcin Jamkowski, podróżnik i członek The Explorers Club. - Do podróżowania nie są potrzebne wielkie pieniądze, ale oczywiście łatwiej się z nimi podróżuje. Tylko wtedy ma się mniej kontaktu z tym, co prawdziwe - dodał.

Emerytury będą wyższe. Dzięki nowym przepisom

Emerytury będą wyższe - taki będzie efekt wchodzącej w piątek w życie noweli ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Nowe przepisy doprecyzowują zasady wyliczania kapitału początkowego oraz wysokości świadczenia emerytalnego.

Urzędy pocztowe czynne całą dobę. Sprawdź, gdzie możesz złożyć PIT-a

To już ostatnie chwile na złożenie PIT-a za 2014 rok. Pomocny może okazać się urząd pocztowy - za jego pośrednictwem możemy wysłać do odpowiedniej "skarbówki" nasze rozliczenie podatkowe. O terminie decyduje bowiem data widniejąca na stemplu. Poniżej przedstawiamy listę urzędów pocztowych otwartych, także dzisiaj, do północy lub dłużej.

Jak obchodzić rocznicę zakończenia wojny? Wieczór w TVN24 Biznes i Świat

W Moskwie przygotowania do majowej parady, w Polsce do innych uroczystości - bez czołgów, za to z historykami i politykami. Jak obchodzić rocznicę zakończenia wojny? Gośćmi Jacka Stawiskiego o godz. 20:20 w programie "Świat" będą były wiceszef MSZ Paweł Kowal oraz były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Marek Siwiec.

PIT last minute. Co zrobić, żeby nie zostać ukaranym przez fiskusa?

Ci którzy nie są w stanie w tym momencie rzetelnie wypełnić swojego zeznania podatkowego, a nie chcą mieć żadnego problemu z urzędem skarbowym, powinni jeszcze dzisiaj złożyć rozliczenie w oparciu o wypełnione nawet zaledwie podstawowe dane. Jak powiedział bowiem Paweł Blajer, zaraz po zakończeniu majówki będzie możliwość złożenia poprawnego PIT-a jako korekty. W związku z tym unikniemy nałożenia mandatu karnego w wysokości 170 zł oraz innych sankcji. Na kilka godzin przed końcem czasu na złożenie PIT-a za 2014 rok sprawdzamy, jak wygląda sytuacja w urzędach skarbowych. Wielu Polaków jak co roku odłożyło na ostatnią chwilę kwestię rozliczenia za miniony rok z fiskusem. Jak dodatkowo poinformował Paweł Blajer, pozostaje możliwość rozliczenia się także drogą elektroniczną, bowiem bez zarzutów działają serwery ministerstwa finansów.

Przejdź się po centrum handlowym i przyszłym mieszkaniu. Wirtualna rzeczywistość wkracza do biznesu

Wirtualna rzeczywistość wkracza do codziennego życia. Dzięki nowoczesnym okularom można odwiedzić centrum handlowe, czy sprawdzić, jak będzie wyglądało nasze mieszkanie w przyszłości. Firmy w Polsce zaczynają wykorzystywać wirtualną technologię do zdobywania nowych klientów w realnej rzeczywistości. - Pierwszą branżą, która zaczęła ją masowo stosować to ta związana z nieruchomościami. Dzięki niej możemy przenieść potencjalnego najemcę do wnętrza budynku - powiedział Piotr Baczyński, prezes firmy Immersion.

"Nabici w mBank" czekają na decyzję Sądu Najwyższego. Wyrok 14 maja

Sąd Najwyższy wyda wyrok ws. "nabitych w mBank" 14 maja. SN zajmuje się skargą kasacyjną mBanku na wyrok łódzkiego Sądu Apelacyjnego sprzed roku, nakazującego wypłatę 1247 klientom banku odszkodowań za zawyżone oprocentowanie rat kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich.

Kwota wolna od podatku "absurdalna". Duda: należy ją podwyższyć

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku, a także rozwiązania podatkowe mające wspierać przedsiębiorców, w tym ich działania inwestycyjne - proponuje kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda. Według niego, system podatkowy powinien sprzyjać rozwojowi gospodarczemu i być przyjazny dla rodzin.

Afera szpiegowska i ostatni dzień na PIT. Dziś w TVN24 Biznes i Świat

W środę w TVN24 Biznes i Świat opowiemy o doniesieniach niemieckich mediów, które informują o tym, że tamtejszy wywiad zagraniczny BND pomagał służbom amerykańskim w inwigilowaniu urzędników francuskiego MSZ i urzędu prezydenckiego oraz Komisji Europejskiej. Na naszej antenie także ostatnie wskazówki dotyczące zeznań podatkowych. Podpowiemy też, jakie pułapki prawne czekają na turystów w egzotycznych krajach.

Rafał Hirsch: nieoczekiwanie Europa wygra z Ameryką

Tak dużego zamieszania na rynkach finansowych jak ostatnio nie było już dawno. Niemieckie akcje i obligacje tanieją coraz szybciej, za to euro znów odzyskuje siły względem dolara. Coraz bardziej powszechne staje się przekonanie, że rok 2015 może być lepszy dla gospodarki europejskiej niż amerykańskiej. Nawet jeśli to nieprawda, to na rynkach przekonania są ważniejsze od faktów.

Przedsiębiorcy lekceważą ryzyko walutowe

Przedsiębiorcy o zabezpieczeniu się na wypadek zmiany kursów walut myślą dopiero, kiedy ponieśli już straty, ryzyko jest wysokie a zabezpieczenia drogie - alarmuje "Puls Biznesu".

Kolej się rozwinie. Dzięki pięciu mld euro z Brukseli

Ponad 5 mld euro planuje się wydać na transport kolejowy w Polsce w latach 2014-2020 z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - poinformował wiceminister infrastruktury i rozwoju Sławomir Żałobka. To ok. 0,5 mld euro więcej niż w latach 2007-2013.