Z kraju

Z kraju

Jan Niedziałek: Lekcja z 2012 na 2014

Przy okazji rozdzielania unijnych pieniędzy na kolejne lata, za co właśnie zabiera się rząd, a co wszyscy zaliczają do gospodarczych szans 2014 roku, warto pamiętać o bolesnej lekcji z czasów Euro 2012. I nie chodzi mi o grę piłkarzy, o tym zapomnijmy. Pamiętam za to, że przy okazji informacji o kolejnej spółce budowlanej stającej wtedy na krawędzi bankructwa nie mogłem odpędzić od siebie myśli: całe szczęście, że nie dostaliśmy od Brukseli więcej pieniędzy, bo wtedy to już budowlańcy byliby załatwieni na amen. Kontrakty drogowe napisano bowiem tak, że były zabójcze dla branży. Okazuje się, że nawet w sprawach gospodarki pieniądze czasem nie są najważniejsze. Potwierdzają to historie... ze Szwecji i Szwajcarii. A jest jeszcze wybuchowy Ford Pinto - dowód na to, że myślenie tylko o zyskach to czasem coś gorszego niż głupota.

Koniec kryzysu w strefie euro?

Irlandia triumfalnie powróciła dziś na światowe rynki finansowe organizując sprzedaż nowej serii obligacji dziesięcioletnich. Zainteresowanie kupujących przerosło najśmielsze oczekiwania i sięgnęło 13 mld EUR, podczas gdy rząd chciał sprzedać obligacje za 3-4 mld EUR. Hiszpania notuje od kilku tygodni serię coraz lepszych wskaźników ekonomicznych, które pokazują, że kraj recesję ma za sobą. Nawet bezrobocie zaczęło im powoli spadać. Kryzys minął. To ciekawe o tyle, że nie zniknęło to, co jest powszechnie uznawane za przyczynę kryzysu.

Zagadkowe pożegnanie Bena Bernankego

Ben Bernanke pożegnał się z publicznością w ostatni piątek. To było jego ostatnie wystąpienie, jako prezesa Fed. Może dlatego było długie, złożone z wielu wątków i bardzo ciekawe. Teraz najciekawsze dwa - bo nie byłem w stanie zdecydować się tylko na jeden.

Ach, jaki piękny WIG!

Świetny początek roku na warszawskiej giełdzie może sygnalizować, że wracamy do hossy, a męcząca korekta spadkowa, która męczyła rynek w grudniu jest już przeszłością, podobnie jak sam grudzień

Jan Niedziałek: Nierówni

Nie przeszkadza mi, że prezes dużej firmy zarabia 300 razy więcej niż ja. Ale zacznie mi to przeszkadzać, gdy się okaże, że dzieci prezesów mają lepsze wyniki w nauce niż dzieci moje i innych ludzi przeciętnie zamożnych – i gdy ta różnica będzie dramatycznie duża. A taki scenariusz w niektórych miejscach zaczyna się realizować. To moim zdaniem jest największe zagrożenie wynikające z rosnącej przepaści między bogatymi a resztą świata - pisze dziennikarz TVN24 BiŚ Jan Niedziałek.

Rok 2013 według Hirscha. Najważniejsze wydarzenia gospodarcze w Polsce

Rok 2013 na świecie był bardzo ciekawy, ale niekoniecznie przełomowy. Z kolei w Polsce mieliśmy kilka bardzo istotnych zmian, które mogą mieć skutki długoterminowe. Z tego punktu widzenia rok 2013 mógł być w polskiej gospodarce najważniejszym od 2004, kiedy weszliśmy do Unii Europejskiej. Oto 10 najważniejszych wydarzeń:

Polski biznes w Rosji

Polskie firmy w Rosji kojarzone są z dobrą jakością - mówił w TVN CNBC Jan Mikołuszko, prezes Unibepu. Co więcej w Rosji pojawiła się liczna klasa średnia, która ma dostęp do kredytu i oczekuje m.in. porządnych mieszkań. Prezes dodaje jednak, że nadal nie ryzykowałby wchodzenia w publiczne zamówienia w tym kraju.

100 lat FED

Amerykańska Rezerwa Federalna obchodzi 100 rocznicę powstania. FED to najpotężniejsza instytucja finansowa świata. Niedawno zapowiedziała, że w 2014 roku ograniczy skup aktywów. O wpływie tej zmiany na rynki finansowe mówił Marcin Kiepas, szef analityków Admiral Markets.

Nowy członek Rady Polityki Pieniężnej

- Stopy procentowe na niezmienionym poziomie przynajmniej do polowy roku - nowy czlonek RPP profesor Jerzy Osiatyński podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie kosztu kredytu w Polsce. Profesor Osiatyński spodziewa się przyspieszanie tempa wzrostu gospodarczego do 3,2%

Wychowawczy a ZUS

Podejmując decyzję o pójściu na urlop wychowawczy, warto zastanowić się jak zoptymalizować wysokość świadczeń z ZUS. Jeśli jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, mamy kilka możliwości do wyboru. Możemy na przykład zatrudnić żonę jako osobę współpracującą.

Komandytowo-akcyjna do likwidacji

Po 1 stycznia spółki komandytowo-akcyjne będą objęte nie tylko podatkiem CIT jak było do tej pory, ale również PIT. W związku ze zmianą, ten rodzaj działalności straci swój największy atut jakim było niskie opodatkowanie. Właściciele takich spółek decydują się więc masowo na ich likwidacje.

Odwołanie od dzierżawy

Jeśli uważamy, że opłata za użytkowanie wieczyste nie odzwierciedla rzeczywistej wartości nieruchomości, mamy prawo odwołać się w ciągu 30 dni od daty otrzymania decyzji o jej wysokości. W przypadku przegranej, musimy jednak ponieść koszty postępowania.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Rafała Lisa zyskał ponad 17,7%. Największy zysk przynoszą akcje spółek Grajewo, Polnord, Rafako. Największa strata na akcjach Miraculum. O propozycjach inwestycyjnych na następne 2 miesiące rozmawiał z zarządzającym portfelem Jan Niedziałek.

Plany PKP

Rok 2014 będzie dla PKP w kontekście spłaty zadłużenia . Dług do spłaty w przyszłym roku to 1,5 mld zł. O tym, jak spółka planuje poradzić sobie z długiem, pytaliśmy Łukasza Szarawarę, dyrektora zarządzającego ds. Finansowych w PKP.

Droga służebność

Zapadł bezprecedensowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. Beneficjent wyroku, który korzystał z działki sąsiada, aby wyjechać z własnej posesji musi zapłacić podatek od całej powierzchni nieruchomości, a nie od rzeczywiście użytkowanej części. Według decyzji Sądu używanie gruntu jest równoznaczne z przysporzeniem majątkowym.

Milion w portfelu

Portfel Mariusza Staniszewskiego zyskał od początku inwestycji 3,33%. W ostatniej odsłonie największy zysk na Noble Funds Małych i Średnich Spółek. Najmniej dał zarobić Noble Funds Timingowy.

Najlepszy moment dla biznesu

Rosnąca liczba inwestycji to jedna z oznak poprawiającej się koniunktury w polskiej gospodarce. Zdaniem naszych ekspertów to najlepszy moment na to, by nadać nowy kierunek rozwoju naszemu biznesowi, przede wszystkim po to, by wyprzedzić konkurencję.

Praca w święta

Według Kodeksu Pracy, pracownik może, ale nie musi zgodzić się na pracę w święto. Jeśli przyjdzie do pracy np. w Nowy Rok, należy mu się 100% dodatek do normalnego wynagrodzenia lub dzień wolny. Wyjątek stanowią niektóre grupy zawodowe.

Zapłać mniej za prąd

Jeśli prowadzisz biznes, warto zapoznać się z aktualnymi ofertami dostawców prądu. Masz prawo zmienić dostawcę energii elektrycznej na podobnych zasadach co na przykład operatora telefonu komórkowego. Zwróć jednak uwagę na to czy nie zapłacisz za rozwiązanie dotychczasowej umowy.

Co zrobi FED?

Dziś zapadnie decyzja ws. wysokości stóp procentowych i programu QE3. Nie oczekuje się zmian. Jest to ostatnie posiedzenie FEDu z udziałem Bena Bernanke na stanowisku prezesa. Po nim fotel prezesa obejmuje Janet Yellen. Zdaniem Sebastiana Stolorza będzie miała bardziej gołębie nastawienie od dotychczasowego prezesa.

Milion w portfelu

Portfel Pawła Homińskiego stracił od początku inwestycji 4,4%. W następnej edycji postanawia zachować większą część portfela w gotówce. Największa strata na Barclays PLC -7,48%.

Zakupy przedświąteczne

Średnia wydatków na święta to dla polskiej rodziny to ok. 1126 zł. To oczywiście znacznie więcej niż wydajemy na co dzień. O tym co ma wpływ na nasze wydatki pytaliśmy Katarzynę Serafińską z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Adama Łąckiego z Krajowego Rejestru Długów.

Świąteczna gorączka na poczcie

To już ostatnie dni na wysłanie paczki lub listu aby przesyłka na pewno dotarła do adresata przed świętami. Poczta Polska zapewnia, że planowo realizuje usługi ale przyznaje, że w tym roku w sortowniach jest więcej przesyłek niż podczas poprzedniej gwiazdki. Pracowity będzie dla poczty także przyszły rok bo spółka będzie w dalszym ciągu przeprowadzała zwolnienia i przygotowywała się do debiutu giełdowego, który zdaniem zarządu może nastąpić w 2017 roku. O świątecznej gorączce i planach na przyszły rok z członkiem zarządu Poczty rozmawiał nasz reporter Dominik Cierpioł

Szlaban dla imigrantów

Wielka Brytania zaostrza restrykcje w prawie imigracyjnym. Między innymi zmieni się czas otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. O tym jaki wpływ te zmiany będą miały na Polaków przebywających nad Tamizą mówił Janusz Kobeszko z Instytutu Sobieskiego.

Choinka z dostawą do domu

Okres świąteczny to czas dla sezonowego biznesu. Takiego jak na przykład sprzedawanie choinek. Ale to także biznes, który bardziej się opłaci, gdy przedsiębiorca pomyśli o dodatkowych usługach, które pozwolą przyciągnąć większą grupę klientów. Na dowód, że tak jest - rozmowa naszego reportera Dominika Cierpioła z przedsiębiorcą, który właśnie sprzedaż choinek wzbogacił o dodatkowe usługi

Świąteczny biznes z dodatkami

W okresie świątecznym, wiele osób decyduje się na sezonowy biznes, taki jak sprzedaż choinek, ozdób świątecznych czy rękodzielnictwa. Czy sprzedając towar warto oferować dodatkowe usługi np. jego dostarczenie czy może klient woli zaoszczędzić gdzie się tylko da?

Milion w portfelu

Portfel Adama Drozdowskiego, zarządzającego Pioneer Pekao Investment Management zyskał od początku inwestycji 27,6%. Największa strata w tej odsłonie na Italia All Share Bank Index -6,13%. O tym w jakie aktywa zamierza inwestować przez następne dwa miesiące, w rozmowie Jana Niedziałka.