Morawiecki, Jackiewicz, Szałamacha. Zobacz, kto obejmie resorty gospodarcze

Znamy skład rządu PiS. Kim są szefowie gospodarczych resortów?
Znamy skład rządu PiS. Kim są szefowie gospodarczych resortów?
TVN24 BiS
Znamy skład rządu PiS. Kim są szefowie gospodarczych resortów?TVN24 BiS

Mateusz Morawiecki, Paweł Szałamacha, Dawid Jackiewicz - to m.in. te osoby będą zajmowały się gospodarką w nowym rządzie, którym kierować będzie Beata Szydło. Przyglądamy się nowym ministrom gospodarczym w rządzie PiS.

Oglądaj wydanie specjalne TVN24 Biznes i Świat. U nas komentarze o nowym rządzie Prawa i Sprawiedliwości.

Minister Finansów - Paweł Szałamacha

Były wiceminister skarbu państwa, a w przeszłości także poseł na Sejm VII kadencji.

W ministerstwie skarbu najpierw pełnił stanowisko podsekretarza stanu, a później sekretarz stanu, gdzie odpowiadał m.in. za sektor finansowy. Znalazł się także w składzie Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji w Poznaniu oraz College d'Europe w Brugii. W przeszłości pracował w kancelarii Clifford Chance w Warszawie. Przez kilka lat był też ekspertem Centrum im. Adama Smitha.

W przeszłości pełnił także funkcję prezesa zarządu think tanku - Instytut Sobieskiego. W minionej kadencji Sejmu zasiadał w komisji finansów publicznych oraz komisji skarbu państwa. Bezskutecznie ubiegał się o reelekcję w wyborach parlamentarnych w 2015 roku.

Minister Rozwoju i wicepremier - Mateusz Morawiecki

Menedżer i bankowiec. Prezes zarządu Banku Zachodniego WBK od maja 2007 roku. W ubiegłym roku pełniąc tę funkcję zarobił 1,75 mln zł, a w 2013 roku 3,85 mln zł.

W 2010 roku był w składzie Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku i wymieniany był jako następca Jacka Rostowskiego.

Morawiecki był również członkiem zespołu ministerialnego, który negocjował warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W latach 1998-2002 zasiadał w sejmiku dolnośląskim.

Skończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studia na kierunku Business Administration na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University. Morawiecki dyplom MBA uzyskał na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Ponadto, ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego i ekonomiki integracji gospodarczej na Uniwersytecie w Hamburgu.

Jest synem Kornela Morawieckiego, obecnie posła elekta z ramienia ruchu Kukiz'15.

Minister Skarbu - Dawid Jackiewicz

To eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości. W przeszłości także trzykrotnie wybierany na posła na Sejm. Jackiewicz ma doświadczenie rządowe, bowiem w 2007 roku pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku nauki polityczne.

W 2010 roku Dawid Jackiewicz bezskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta Wrocławia.

Dawid Jackiewicz był zaplątany w aferę tzw. kilometrówek. Wraz z z Adamem Hofmanem, Mariuszem Antonim Kamińskim i Adamem Rogackim leciał feralnym lotem do Madrytu, w czasie którego żony polityków pokłóciły się na pokładzie ze stewardessą. Później wyszło na jaw, że posłowie PiS poprosili o zgodę na przejazd prywatnymi samochodami, pobierając z Sejmu zaliczki i diety na służbowy wyjazd. Już wcześniej jednak kupili sobie (i małżonkom) bilety na tanie linie lotnicze. Jackiewicz nie został zawieszony w prawach członka PiS, bo do Madrytu poleciał za swoje pieniądze.

Minister Pracy i Polityki Społecznej - Elżbieta Rafalska

Posiada doświadczenie w pracy w rządzie. W trakcie poprzednich rządów Prawa i Sprawiedliwości (2005-2007) była sekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

W przeszłości pełniła także funkcję dyrektora lubuskiego Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej. W latach 1999-2002 pracowała także na stanowisku dyrektora Wydziału Spraw Społecznych Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W minionej kadencji Sejmu zasiadała w komisji finansów publicznych, a także komisji polityki społecznej i rodziny.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Krzysztof Jurgiel

Osoba z doświadczeniem rządowym, bowiem pełnił już funkcję ministra rolnictwa w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Jurgiel jest także posłem aż sześciu kadencji oraz byłym prezydentem Białegostoku.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości ukończył studia geodezyjne na Wydziale Geodezji i Katografii Politechniki Warszawskiej.

W minionej kadencji Sejmu był przewodniczącym sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

Minister Gospodarki Morskiej - Marek Gróbarczyk

Nowo utworzonym ministerstwem gospodarki morskiej zarządzać będzie Marek Gróbarczyk, eurodeputowany PiS-u z okręgu gorzowskiego. Sprawował on już wcześniej funkcję ministra gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Gróbarczyk jest członkiem komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości, a także jednym z głównych autorów programu odbudowy gospodarki morskiej, który prezentowany był w kampanii wyborczej.

Eurodeputowany posiada też bogate wykształcenie w obszarze gospodarki morskiej. Ukończył bowiem studia na Wydziale Eksploatacji Siłowni Okrętowych Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz studia podyplomowe w zakresie telekomunikacji cyfrowej na Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy.

Minister Energetyki - Krzysztof Tchórzewski

Polityk z bogatym doświadczeniem rządowym. Pełnił bowiem funkcję sekretarz stanu w ministerstwie transportu i gospodarki morskiej w rządzie Jerzego Buzka, a potem sekretarza stanu w ministerstwie gospodarki w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Był także posłem na Sejm I, III, V, VI, VII kadencji. W tegorocznych wyborach skutecznie ubiegał się o reelekcję.

Ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej.

Minister infrastruktury i budownictwa - Andrzej Adamczyk

Adamczyk dotychczas nie pełnił tak wysokiej funkcji. Jest za to wieloletnim posłem na Sejm V, VI, VII kadencji. Zdobył także mandat w 2015 roku. W przeszłości był dwukrotnie wybierany do rady powiatu krakowskiego.

Andrzej Adamczyk

Nowy minister infrastruktury ukończył Zespół Szkół Budowlanych w Krzeszowicach. Tytuł licencjata otrzymał na kierunku rachunkowość i finanse w zarządzaniu.

W minionej kadencji był wiceprzewodniczącym sejmowej komisji infrastruktury.

Minister Cyfryzacji - Anna Streżyńska

Nowa minister cyfryzacji w latach 2006-2012 była prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W rządzie Kazimierza Marcinkiewicza zajmowała stanowisko podsekretarza stanu ds. łączności w ministerstwie transportu i budownictwa.

 
Anna Streżyńska 

W przeszłości pracowała również w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Była także doradcą trzech ministrów łączności w rządzie Jerzego Buzka. W 2000 roku objęła funkcję dyrektora departamentu w tym ministerstwie.

Przez krótki czas pełniła także wysokie funkcje w stowarzyszeniu "Republikanie", które założył Przemysław Wipler.

Streżyńska ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim.

Minister Środowiska - Jan Szyszko

Kolejna osoba, która była w poprzednim rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Szyszko, to były minister środowiska w rządach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego. W latach 1997-1999 był otrzymał tekę ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w rządzie Jerzego Buzka.

Jan Szyszko ukończył studia na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, na której uzyskiwał kolejno stopnie doktora oraz doktora habilitowanego nauk leśnych.

Następnie w 2001 roku otrzymał tytuł naukowy profesora.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów - Henryk Kowalczyk

W latach 2006-2007 pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 
Henryk Kowalczyk 

Ukończył studia na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. W przeszłości pracował jako nauczyciel matematyki. Zajmował także stanowisko wojewody ciechanowskiego oraz zasiadał w sejmiku mazowieckim.

W obecnych wyborach kandydował z czwartego miejsca na liście PiS-u z okręgu siedleckiego.

W minionej kadencji Sejmu Kowalczyk zasiadał w sejmowej komisji finansów publicznych oraz komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm zaakceptował ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Posłowie uchwalili przygotowane przez rząd zmiany do ustawy powodziowej i część zgłoszonych w drugim czytaniu poprawek.

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek restrykcje na 118 osób i podmiotów z sektora finansowego Rosji, w tym pełne sankcje na Gazprombank, ostatni duży rosyjski bank, który dotąd nie został objęty pełną blokadą - ogłosił w czwartek Biały Dom.

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Źródło:
PAP

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Budżety czternastu instytucji państwowych zostaną obcięte - poprawka w tej sprawie do budżetu państwa na 2025 rok została przyjęta w czwartek przez Komisję Finansów Publicznych. Do formularza poprawki już w środę dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Łącznie chodzi o kwotę 335,5 miliona złotych, która na mocy tej poprawki zostanie przesunięta na inne cele.

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Źródło:
tvn24.pl

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Polska, Litwa, Łotwa, a także Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólne pismo dotyczące wprowadzenia ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy - podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Źródło:
PAP

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie budową domowych instalacji OZE resort klimatu podjął decyzję o podwojeniu planowanego dofinansowania z programu FEnIKS do kwoty 1,7 miliarda złotych - przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób, które zdecydują się na zakup fotowoltaiki oraz magazynów energii.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Źródło:
PAP

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters