Z kraju

Z kraju

Kontenery na tory. Zapowiada się rekord

Coraz więcej kontenerów przewożonych jest koleją. Specjaliści oceniają, że rynek intermodalny zaczął ostatnio rosnąć w dwucyfrowym tempie – informuje „Puls Biznesu”.

Muzyka w pubie może być tańsza

Jest sposób na to, by salon fryzjerski czy sklep nie płacił tantiem za muzykę w lokalu stowarzyszeniom reprezentującym twórców – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Do autobusu wsiąść darmowego

Już w prawie 30 polskich miastach pasażerowie komunikacji miejskiej nie muszą płacić za bilet – informuje „Rzeczpospolita”. Głównie dotyczy to małych miejscowości.

Reforma według Dudy: obniżenie wieku emerytalnego i 40 lat stażu pracy

Obniżenie wieku emerytalnego, możliwość dalszej pracy po jego osiągnięciu i kryterium 40 lat stażu pracy jako momentu przejścia na emeryturę - takie będą założenia projektu reformy emerytalnej - poinformował w czwartek prezydent elekt Andrzej Duda. Mówił też o podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł i o możliwość opodatkowania banków i hipermarketów.

Bankowcy dogadali się ws. "frankowiczów". Eksperci: to nadal za mało

Najnowsza propozycja ZBP ws. "frankowiczów" nie rozwiązuje ich problemu - uważa analityk Piotr Kuczyński. Rafał Antczak zwraca uwagę, że zanim banki cokolwiek zaproponują powinny przedstawić symulację, jaka część "frankowiczów" zyskała na kredytach walutowych, a jaka straciła.

Odblaski obowiązkowe. Ale 90 proc. nie spełnia wymogów

90 proc. skontrolowanych przez Inspekcję Handlową akcesoriów odblaskowych nie spełnia wymogów formalnych i technicznych; nie mają certyfikatów, nie dołączana jest do nich intrukcja obsługi, a co gorsze prawie 50 proc. z nich nie zapewnia pieszemu wystarczającej widoczności na drodze - alarmują eksperci.

Nerka z drukarki 3D. Ułatwia operacje polskim lekarzom

- Im więcej danych, szczególnie obrazowych, tym dokładniej można zaplanować przebieg operacji. Wydruk 3D możemy potem skonfrontować z tym, co spotkamy w brzuchu pacjenta. Pozwala nam to na lepsze rozpoznanie, a to przyczynia się do tego, że operacja jest przeprowadzona sprawniej i bezpieczniej dla pacjenta - tłumaczy w rozmowie z TVN24 Adam Gołąb z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej.

Milion złotych w konkursie Enei na innowację energetyczną

Milion złotych otrzyma zwycięzca konkursu „Energia+ !nnowacje” ogłoszonego przez energetyczną grupę Enea. Spółka czeka na projekty, które w ciągu 2-3 lat można wprowadzić w życie. Inicjatywa ma pobudzić innowacyjność. Jest to pierwszy taki konkurs w kraju.

Co dalej z FIFA? Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Aresztowanie siedmiu prominentnych działaczy FIFA, europejskie tournee premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona oraz zbliżający się Dzień Dziecka - to dziś najważniejsze tematy w TVN24 Biznes i Świat.

Mieszkań przybywa, deweloperów nie

W cieniu świetnych wyników sprzedaży lokali rekordy bije też statystyka upadłości spółek deweloperskich – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Polska szybko goni liderów jakości życia

Dawno nie było raportu tak pochlebnego dla naszego kraju. Chwalą nas za jednoczesne osiąganie lepszych wskaźników ekonomicznych, poprawę stanu środowiska i infrastruktury – pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

Merkel na pierwszym, Kopacz na 40. miejscu. Oto lista najbardziej wpływowych kobiet świata

Angela Merkel jest najdłużej rządzącym politykiem w Unii Europejskiej. - Skutecznie walczy z recesją w Niemczech, czy problemami greckiej gospodarki i to dzięki niej możliwe było trudne porozumienie z Władimirem Putinem gwarantujące rozejm na Ukrainie - w taki sposób dziennikarze magazynu "Forbes", uzasadniają przyznanie Angeli Merkel po raz piąty tytułu najbardziej wpływowej kobiety świata. Na liście znalazła się także Królowa Elżbieta, ale co ciekawe, tuż za Ewą Kopacz. Czołówkę zdominowały żelazne damy świata polityki.

Emerytury dla fedrujących górników bez zmian. Wbrew Brukseli

Rząd, wbrew zaleceniom Komisji Europejskiej, nie przewiduje włączenia górników, którzy pracują bezpośrednio przy wydobyciu, do powszechnego systemu emerytalnego - poinformowała w środę sejmowe komisje wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska.

Wojsko dostanie więcej pieniędzy. Od 2016 roku dwa proc. PKB

To jeden z najważniejszych dni w mojej kadencji - tak wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak skomentował uchwalenie przez Sejm ustawy zwiększającej wydatki obronne z 1,95 do 2 proc. PKB. Podkreślił, ze Izba przyjęła nowelizację niemal jednogłośnie.

Zbyt późno, bez przełomu, nie dla wszystkich. Eksperci o pomocy dla kredytobiorców

Zbyt późno, bez przełomu, nie dla wszystkich - tak eksperci komentują propozycje pomocy kredytobiorcom, które dziś zaprezentował Związek Banków Polski. Ich zdaniem podobne pomysły powinny się pojawić najpóźniej miesiąc po skokowym wzroście kursu franka szwajcarskiego. Ekonomisci zwracają też uwagę, że rozwiązania zaproponowane przez ZBP nie są skierowane do wszystkich kredytobiorców.