W piątek na Rzym spadł śnieg, co jest nie lada wydarzeniem. W związku z zapowiedziami śnieżyc mających trwać cały weekend, władze Wiecznego Miasta ogłosiły alarm pogodowy. Zamknięto wszystkie szkoły w mieście.
Śnieg we Włoszech pada intensywnie od dwóch dni. W północnych regionach kraju spadło kilka centymetrów białego puchu. Wprowadzono ograniczenia w ruchu. Skutki ataku zimy dokumentują nasi internauci.
Zima przypomina o sobie także na południu Europy. W nocy mocno śnieżyło w północno-zachodnich Włoszech. Biały puch przykrył m.in. Turyn. Rano odśnieżenia wymagały drogi i dojazdy do budynków.
W północnych Włoszech w piątek zatrzęsła się ziemia. Epicentrum znajdowało się 36 km od Parmy, gdzie dwa dni wcześniej także zanotowano wstrząsy. W Mediolanie przeprowadzono ewakuację spanikowanych mieszkańców i wstrzymano ruch pociągów. Uszkodzonych zostało także kilka budynków.
Trzęsienie ziemi zaskoczyło w środę rano mieszkańców północnych Włoch. Jego epicentrum było zaledwie 13 km od Parmy. - Ziemia zaczęła się trząść zaraz po tym, jak weszliśmy do klasy - opowiadał jeden z uczniów pobliskiej miejscowości. Po wstrząsach ewakuowano szkoły i biura w pobliskich miejscowościach.
Wielki włoski statek wycieczkowy Costa Concordia przewrócił się na burtę i osiadł na dnie. W niedzielę popołudniu na jego pokładzie znaleziono ciała dwóch kolejnych ofiar - tym samym ich liczba wzrosła do pięciu. Na pokładzie było 12 Polaków - wszyscy zostali uratowani.
Władze regionu Piemont na północy Włoch rozważają możliwość zwrócenia się do rządu w Rzymie o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej z powodu braku śniegu. Straty branży turystycznej są ogromne. Jej przedstawiciele liczą na odszkodowania.
Silny wiatr, wiejący w wielu rejonach Włoch, był w piątek przyczyną kilku wypadków i wyrządził liczne szkody. Czterech pasażerów promu w pobliżu Sycylii odniosło obrażenia w rezultacie uderzenia wysokiej fali. Na Capri morskie fale osiągały trzy metry wysokości.
Chmura gorącego popiołu wydobyła się w czwartek ze szczytu wulkanu Etna, położonego w pobliżu włoskiego miasta Katania. Instytut Geofizyki i Wulkanologii w Katanii informuje, że zaobserwowano również lawę wypływającą z południowo-wschodniego krateru.
Miasteczko Filettino w środkowych Włoszech ogłosiło się księstwem i w pierwszym dniu nowego roku zwróciło się do państwa włoskiego o uznanie. W grudniu odbyło się tam referendum, w którym mieszkańcy opowiedzieli się za oderwaniem miejscowości od reszty kraju.
250 hektarów spalonego lasu i setki osób ewakuowanych. To efekt wielkiego pożaru niedaleko miejscowości Vado Ligure w Ligurii na północy Włoch. Ponad stu strażaków walczyło z ogniem przez ponad dobę. Prawdopodobną przyczyną wybuchu ognia była zabawa petardami w lesie w dzień Bożego Narodzenia.
Włoscy ornitolodzy zaobserwowali na terenie swojego kraju niecodzienne zjawisko. Dwa gatunki ptaków: pustułki i kawki zjednoczyły się się w celu obrony przed drapieżnikami. Dawniej zjadały własne jaja i szczerze się nie lubiły.
Święta w rodzinnym gronie, śnieg za oknem i choinka? Dla wielu to przeżytek. Dziesiątki tysięcy Włochów spędzą święta Bożego Narodzenia na statkach wycieczkowych.
Fale o wysokości 5-6 metrów uderzyły o wybrzeża w kilku rejonach Włoch, między innymi w Genui. Krytyczna sytuacja panowała w sobotę rano w nadmorskich okolicach Rzymu, a wyspy Capri i Sardynia zostały odcięte od świata.
W Rzymie wybuchł spór o kłódki, przyczepiane od kilku lat przez zakochanych na moście Milvio. Ku oburzeniu zwolenników tej nowej tradycji, władze dzielnicy postanowiły je usunąć. Burmistrz chce poradzić się autora powieści, która zwyczaj ten wylansowała.
Nawałnica, która przeszła nad Rzymem w nocy z niedzieli na poniedziałek, spowodowała w mieście poważne szkody. Teraz strefa opadów przesunęła się na południe kraju.
Miasteczko Filettino w środkowych Włoszech chce się ogłosić księstwem. 15 grudnia rozpocznie się tam referendum, w którym mieszkańcy wypowiedzą się na temat projektu oderwania od reszty kraju w proteście przeciwko programowi oszczędnościowemu rządu w Rzymie.
Łódź przewożąca około 60-70 imigrantów z Pakistanu przewróciła się u wybrzeży prowincji Brindisi we Włoszech. Jednostka nie wytrzymała naporu silnych fal wzburzonych przez szalejącą na morzu burzę. Łódź roztrzaskała się o skały.
Śmiertelnie niebezpieczne lawiny błotne, które razem z ulewnym deszczem nawiedziły w nocy z wtorku na środę południe Włoch, niszczyły wszystko, co znalazło się na ich drodze. W miastach trwa teraz wielkie sprzątanie.
40 procent oliwy, sprzedawanej w supermarketach we Włoszech, zawiera pleśń, 16 procent wyprodukowano z zepsutych oliwek, a 8 procent jest przestarzała - takie są wyniki badań, przeprowadzonych przez trzy rolnicze stowarzyszenia.