USA

USA

- Wojsko Polskie musi być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Przykładem tego najnowocześniejszego sprzętu są moździerze samobieżne Rak razem z wozami dowodzenia, które miałem zaszczyt przekazać - mówił minister obrony Mariusz Błaszczak podczas pikniku wojskowego w Giżycku. - W kwestii zapewniania pokoju w Europie Polska i Stany Zjednoczone są przykładem dla innych - dodawała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Donald Trump ostrzegł Iran przed konsekwencjami decyzji o wznowieniu wzbogacania uranu. Prezydent USA powiedział, że wbrew ambicjom Iranu, państwo to "nigdy nie będzie mieć broni jądrowej".

W nocy z soboty na niedzielę zmarł amerykański aktor Cameron Boyce, znany z produkcji Disneya. "Świat niewątpliwie został pozbawiony jednego ze swoich najjaśniejszych świateł" - przekazała jego rodzina. Aktor miał 20 lat.

Brytyjczycy powinni bać się odwetu Teheranu za przejęcie irańskiego tankowca na Gibraltarze - powiedział agencji Fars irański duchowny Mohammad Ali Musavi Dżazadżeri. W czwartek żołnierze brytyjskiej piechoty morskiej zajęli tankowiec Grace 1 w związku z podejrzeniem, że transportował ropę do Syrii z naruszeniem sankcji ONZ.

Członek Izby Reprezentantów USA Justin Amash przekazał w czwartek, że odchodzi z Partii Republikańskiej. Wcześniej jako jedyny przedstawicielem GOP w Kongresie wzywał do impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. Amash ocenił, że amerykański system dwupartyjny może doprowadzić do rozpadu demokracji przedstawicielskiej.

Rosyjski myśliwski samolot przechwytujący Su-27 zmusił do odwrotu operujący w pobliżu południowych granic Rosji amerykański morski samolot rozpoznawczy i patrolowy bazowania lądowego P-8 Poseidon, przeznaczony do wykrywania okrętów podwodnych - podał TASS. Według agencji incydent może mieć związek z ćwiczeniami Floty Czarnomorskiej na Morzu Czarnym.

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło w czwartek południową Kalifornię miało magnitudę 6,4 i było najsilniejsze od 20 lat. W miasteczku Ridgecrest, gdzie znajdowało się epicentrum, wybuchły pożary. Sejsmolodzy nie wykluczają możliwości kolejnej fali wstrząsów wtórnych.

W czwartek w Waszyngtonie odbyły się uroczystości z okazji Dnia Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Przemawiał prezydent Donald Trump, po niebie latały amerykańskie samoloty i śmigłowce, a kiedy zapadł zmrok, rozpoczął się pokaz fajerwerków.

Tak długo jak pozostaniemy wierni naszym ideałom, tak długo jak będziemy pamiętać o naszej wspaniałej historii, jak nie przestaniemy walczyć o lepszą przyszłość, nie będzie niczego, czego Ameryka nie byłaby w stanie zrobić - mówił Donald Trump w trakcie czwartkowych obchodów Dnia Niepodległości w Waszyngtonie. Jego wystąpienie przerwały pokazy lotnicze oraz pieśni w wykonaniu zespołów wojskowych.

Generał Manuel Cristopher Figuera był do niedawna szefem wenezuelskiej policji politycznej SEBIN. W marcu przeszedł na stronę tymczasowego prezydenta Juana Guaido, a następnie uciekł do USA. Teraz w wywiadzie udzielonym agencji AP oskarża Nicolasa Maduro o zlecanie tortur.

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała, że Moskwa nie będzie rozmieszczać pocisków zakazanych przez układ rozbrojeniowy INF, dopóki analogiczna broń amerykańska nie pojawi się "w odpowiednich regionach".

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera", że gotów jest do dialogu ze Stanami Zjednoczonymi w kwestiach strategicznych, o czym - jak dodał - rozmawiał niedawno z prezydentem Donaldem Trumpem w Osace. Zapewnił, że Rosja nie ingeruje w sprawy innych państw.