Ukraina

Ukraina

- Ukraińcy teraz najbardziej chcą pokoju. Ja nie chcę wojny, nie pragnę zemsty. Będę walczył o pokój - zadeklarował w swojej przemowie inauguracyjnej Petro Poroszenko, piąty prezydent niepodległej Ukrainy. Polityk zadeklarował zdecydowany kurs w relacjach z Rosją, mówiąc między innymi o tym, że Krym jest ukraiński. Z drugiej strony, chce zdecydowanie dążyć do integracji z UE.

Prorosyjscy separatyści strącili samolot wywiadowczy sił zbrojnych Ukrainy w okolicach Słowiańska w obwodzie donieckim na wschodzie kraju – podały ukraińskie media, powołując się na świadków i sieci społecznościowe.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w piątek prezydentowi Władimirowi Putinowi, że obowiązkiem Rosji jest pomoc w zaprowadzeniu pokoju na Ukrainie. Przywódcy spotkali się w Deauville przy okazji obchodów 70. rocznicy desantu aliantów w Normandii.

Lider frakcji parlamentarnej UDAR Witalij Kliczko złożył przysięgę i objął urząd mera Kijowa. Zapowiedział m.in. walkę z korupcją, przejrzysty budżet miasta i przemianowanie ulicy Instytuckiej, na której w lutym zginęło niemal stu aktywistów Majdanu, na ul. Niebiańskiej Sotni.

- Od początku kryzysu na Ukrainie kraje G7 działały wspólnie, zdecydowanie wspierając władze tego kraju i prawo obywateli do wyboru własnej drogi - powiedział David Cameron na wspólnej konferencji z Barackiem Obamą, na której podsumowano czwartkowe rozmowy przywódców G7. - Ostrzegaliśmy też prezydenta Putina, że dalsze działania przeciwko Ukrainie są nie do przyjęcia. I dlatego Rosja nie zasiada z nami na tym szczycie - dodał premier Wielkiej Brytanii.

Straż Graniczna Ukrainy poinformowała, że jej funkcjonariusze zamknęli i opuścili trzy przejścia na wschodniej granicy z Rosją z powodu ataków separatystów. Częściowe zamknięcie granicy potępiło rosyjskie MSZ.

Wiemy, że w otoczeniu Putina nie dzieje się dobrze i sankcje dadzą o sobie znać. Prawdopodobnie dojdzie do wewnętrznego buntu. Jednak szczerze mówiąc boimy się rozpadu Rosji – bo jest to mocarstwo jądrowe i następstwa bardzo nas niepokoją - powiedział w wywiadzie dla telewizji Biełsat legendarny przywódca krymskich Tatarów. Dodaje, że Krym może wrócić do Ukrainy tylko jeśli zmienione zostanie kierownictwo Rosji.

Liderzy siedmiu najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata spotkali się się na szczycie G7. Pierwszy raz od 16 lat zabrakło na nim Rosji. W TVN24 Biznes i Świat sprawdzamy, jakie ważne dla m.in. dla Ukrainy decyzje podejmą najważniejsi na świecie przywódcy. Sprawdzamy też, czy dojdzie do rozmowy prezydentów Rosji i Ukrainy przy okazji obchodów rocznicy D-Day, a także o czym we Francji będzie rozmawiał Barack Obama.