Ukraina

Ukraina

- Dzisiaj sankcje nie są w stanie zablokować Putina w jego polityce destabilizacji Ukrainy - stwierdził w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski (PO). Także zdaniem Witolda Waszczykowskiego (PiS) unijne sankcje nie są wystarczające i powinny być dodatkowo uzupełnione wsparciem dla Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ogłosił, że jego kraj jednostronnie wstrzyma ogień w 20-kilometrowej strefie walk z separatystami, gdzie 17 lipca rozbił się malezyjski samolot pasażerski, i wyraził nadzieję, że podobną decyzję podejmie strona przeciwna.

Są dowody na to, że Rosja uzbraja separatystów walczących na wschodzie Ukrainy przeciwko siłom rządowym, a ochotnicy z Rosji ćwiczą pod Rostowem - czytamy w obszernym raporcie, opublikowanym przez dziennikarzy agencji Reutera. W raporcie ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych ostrzega m.in., że Rosja może dostarczyć rebeliantom najnowsze system rakiet Tornado, które dotąd nie były używane w walce.

Rosyjskie MSZ oskarżyło ukraińskie siły rządowe o ostrzelanie z granatników i broni automatycznej przygranicznych rosyjskich terenów. Zażądano zaprzestania ostrzału. Władze w Kijowie zaprzeczają tym oskarżeniom.

Polska dziennikarka Bianka Zalewska, która została ranna na wschodniej Ukrainie, jest przewożona do Kijowa – poinformował we wtorek właściciel stacji telewizyjnej Espreso TV Mykoła Kniażycki. Polka jest reporterką tej stacji.

To, co Rosja mówi, jest prawie tak samo niepokojące jak to, co Rosja robi - powiedział w poniedziałek Radosław Sikorski na konferencji prasowej po spotkaniu z byłym i obecnym ministrem obrony Wielkiej Brytanii. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że wina Rosji w konflikcie z Ukrainą jest jasna i Rosja nie tylko powinna zaprzestać walki i wspierania separatystów, ale też kłamania na temat tych wydarzeń.

Władimir Putin nie odebrał kilku telefonów wykonywanych w ciągu minionego weekendu przez kanclerz Angelę Merkel - pisze w poniedziałek brytyjski "Daily Telegraph". Dziennik zwraca uwagę na to, że w Europie w ostatnich dniach mówi się o "nieprzewidywalnych zachowaniach" Putina, które komentuje się nawet w samej Rosji. Europa straciła do Putina cierpliwość i jest to dla nas niespodzianka - komentuje ostatnie wydarzenia jeden z dyplomatów w Waszyngtonie.

- Arsenij Jaceniuk ma swoje ambicje i plany polityczne. Nie chce poddać się Petro Poroszence i być tylko pomocnikiem prezydenta. Dymisja Jaceniuka nie destabilizuje Ukrainy, a jedynie daje większe szanse byłemu już premierowi, aby to on w nadchodzącej konfrontacji parlamentarnej ugrał jak najwięcej dla swojej partii - uważa Marek Migalski, politolog, który był gościem "Biznes i Świat od Rana".