susza

susza

Majowe ulewy odsunęły perspektywę suszy

Po ostatnich ulewach poprawiła się sytuacja hydrologiczna na południu kraju. - Zasoby wód gruntowych częściowo się tam odbudowały - poinformowała Marianna Sasim, główny hydrolog kraju. W efekcie ryzyko suszy na tym obszarze zmniejszyło się.

Od zimy nęka ich susza. By zdobyć wodę, przemierzają 25 km

Niedobór opadów, który od początku zimy nęka Region Autonomiczny Mongolia Wewnętrzna (Chiny), doprowadził do powstania potężnej suszy. Mieszkańcy, by zdobyć wodę, muszą pokonać dystans 25 km. Obawiają się, że wkrótce będą musieli opuścić swoje domy i przenieść się w inną część kraju.

Mundial na klepisku? W Sao Paulo zaczyna brakować wody

Coraz poważniejsza susza nęka południowo-wschodnią Brazylię. Największa metropolia tego kraju - Sao Paulo może stanąć przed koniecznością racjonowania wody, a ograniczenia jej zużycia lub po prostu niedobory już dają się we znaki w mniejszych miejscowościach. Według ekspertów na poprawę sytuacji nie ma co liczyć, bo dostarczająca zwykle największej dawki wilgoci letnia pora deszczowa była wyjątkowo niełaskawa i właśnie się kończy.

Coraz mniej deszczu tam, gdzie go brakuje. Ekstremalne opady w miejscach, gdzie jest ich nadmiar

Rejony Amazonii, Ameryki Środkowej i między innymi Indonezji będą coraz bardziej narażone na susze. Do końca tego stulecia liczba bezdeszczowych dni wzrośnie tam o ponad 30. Według naukowców z Instytutu Oceanografii im. Scrippsa (San Diego) obszary, które mają deficyt wody - do schyłku XXI wieku będą miały jej jeszcze mniej. Eksperci zaznaczają jednak, że będą i takie miejsca, gdzie opady staną się wyjątkowo intensywne.

Nadal ponad 90 proc. Złotego Stanu walczy z suszą

- Prawie 91 proc. powierzchni Kalifornii nadal doskwiera susza - alarmują specjaliści. Jak się okazuje, to wcale nie koniec, bo klęska może potrwać jeszcze kilka lat, a mieszkańcy powinni się do tego przyzwyczaić.

Ze wschodu uścisk zimy, z zachodu objęcia suszy

Wir polarny znowu psuje pogodę w Ameryce. Pod koniec miesiąca ten cyklon jeszcze bardziej się pogłębi. W efekcie fala chłodu przejdzie przez Środkowy Zachód i Wschód Stanów Zjednoczonych, a z kolei w Kalifornii nasili się zjawisko suszy.

Deszcz w proszku zmieni przyszłość rolnictwa?

Solid Rain - bo tak nazwano proszek - powoduje, że woda zmienia swoją konsystencję w galaretę. Substancja, która wywołuje ten efekt, absorbuje jej cząsteczki, nie pozwalając na parowanie jej do atmosfery. Dzięki temu rośliny mogą rosnąć nawet na pustyni.

Gwiazda Bollywood namawia do oszczędzania wody

Znany bollywoodzki aktor Amitabh Bachchan, oświadczył, że w tym roku będzie obchodził święto Holi bez wody. Namawia do tego innych rodaków, by ze względu na jej ograniczoną ilość wzięli z niego przykład.

Wyspy muszą przywyknąć do suszy i powodzi

Susze i powodzie - do obu tych zjawisk mieszkańcy Wielkiej Brytanii muszą przywyknąć i się na nie przygotować, przekonuje szef Agencji Ochrony Środowiska na Wyspach Chris Smith, cytowany przez BBC News.