Słowacja

Słowacja

Robert Fico wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich na Słowacji i w drugiej zmierzy się z miliarderem Andrejem Kiską. Jak podał w niedzielę nad ranem na swej stronie internetowej dziennik "SME", powołując się dane z Państwowej Komisji Wyborczej, obecny premier otrzymał 28 proc. głosów.

Na Słowacji w miejscowości Banka, położonej nieopodal popularnego uzdrowiska Pieszczany doszło do dwóch osuwisk ziemi. 70 osób zostało odciętych od świata, ponieważ osunięcie zasypało jedyną drogę dojazdową do miejscowych domów i 3 hoteli położonych w tym rejonie. Od czwartku rano służby pracują nad usunięciami szkód.

Poziom wody w płynącym przez Bratysławę Dunaju o godzinie 14.10 sięgał już 10 metrów i 29 centymetrów. Mieszkańcy najniżej położonych części miasta przygotowują się na kulminacyjną falę, która ma nadejść w czwartek popołudniu.

Wielka woda dociera na Słowację i Węgry. Od kilkudziesięciu godzin stale rośnie poziom wody w Dunaju. Mieszkańcy Bratysławy przygotowują się na przyjście fali kulminacyjnej - zamknięto miejskie bulwary i ogłoszono stan ostrzegawczy. Bratysława szykuje się do ewakuacji.

Na dziesiątki martwych ptaków natykali się narciarze zjeżdżający ze słowackiego Chopoku. Najprawdopodobniej ptaki straciły życie w wyniku zderzenia z tamtejszym wyciągiem w trudnych warunkach atmosferycznych.

Premier Donald Tusk zadeklarował w środę w Popradzie, że chce wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące eksportu polskiej żywności na Słowację. - Obaj jesteśmy sportowcami. Ja się utrzymuję w naprawdę niezłej kondycji i staram się jeść wyłącznie polskie rzeczy. Wiem, że parę wątpliwości pojawiło się na Słowacji w tej sprawie, my jesteśmy po to, aby to wyjaśniać - podkreślił polski premier.

"To była Alaska w centrum Europy", mówią o dwudniowej burzy śnieżnej mieszkańcy Węgier. W jej wyniku prawie 4 tys. aut utknęło w zaspach i prawie 300 tys. osób zostało pozbawionych prądu. Sytuacja powoli stabilizuje się m.in. dzięki poprawie pogody oraz intensywnej pracy armii i służb. Po ataku zimy rany liżą także Słowacy.

Państwa Europy Środkowo-Wschodniej, Niemcy i Francja czują się odpowiedzialne za jedność Europy i przyszłość integracji europejskiej - zadeklarował premier Donald Tusk po spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Francji oraz kanclerz Niemiec. Jak dodał, jedność należy budować za pomocą trzech narzędzi: unii walutowej i gospodarczej, konkurencyjności gospodarek państw członkowskich oraz umacniania europejskich zdolności obronnych.