Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

NATO tworzy plan obrony przed Rosją. W Polsce 4,5 tys. Amerykanów?

Zwiększenie siły rażenia lotnictwa, więcej okrętów na Bałtyku i Morzu Czarnym, być może kilka tysięcy żołnierzy z USA w Europie Wschodniej. Taki plan działań NATO wobec zagrożenia ze strony Rosji przedstawia w rozmowie z "New York Timesem" gen. Philip Breedlove, dowódca sił NATO w Europie.

Były dowódca NATO w Europie: Odbudować siły USA na Starym Kontynencie

Należy odbudować siły USA w Europie, by zapewnić pokój i uspokoić naszych sojuszników w Europie Wschodniej - apelował w środę były dowódca sił NATO w Europie James Stavridis. Prawdopodobieństwo dalszej agresji Rosji wobec Ukrainy określił jako "jeden do trzech". Dodał, że pomoc taktyczna i logistyczna Sojuszu w Kijowie sprawiłaby, że "rachunek" za interwencję okazałby się być może dla Władimira Putina zbyt wysoki.

Gruzja "kluczowa" dla NATO. Sojusz w końcu przyzna rację Polsce i USA?

W środę w Brukseli odbyło się posiedzenie komisji NATO-Gruzja. Szef Sojuszu Anders Fogh Rasmussen nazwał Gruzję "kluczowym krajem aspirującym do członkostwa w NATO". Po sześciu latach wraca więc prawdopodobnie postulat USA i Polski, który zakładał już w 2008 r. objęcie tego kraju, a także Ukrainy, planem szybkiej drogi do uczestnictwa w Sojuszu. Wtedy storpedowały go Berlin i Paryż, a Rosja kilka miesięcy później wkroczyła do Osetii Południowej i Abchazji.

Szef NATO: Dalsza interwencja Rosji byłaby historyczną pomyłką

Dalsza interwencja Rosji na Ukrainie byłaby historyczną pomyłką - powiedział w środę w Brukseli szef NATO, Anders Fogh Rasmussen, przewodniczący obradom Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wcześniej gen. Philip Breedlove, głównodowodzący sił Sojuszu w Europie, poinformował, że Rosja wciąż ma ustawione wzdłuż wschodniej granicy Ukrainy wojska, które "w ciągu 3-5 dni" osiągnęłyby swoje cele w tym kraju.

Dowódca NATO: Jeśli Rosja zaatakuje, "osiągnie cele w 3-5 dni"

Rosyjskie wojska stoją nad granicą z Ukrainą i żadne z ich oddziałów się nie wycofały. Gdyby zaatakowały sąsiada, swoje cele mogłyby osiągnąć "w ciągu 3-5 dni" - poinformował w środę dowódca sił NATO w Europie, gen. Philip Breedlove cytowany przez agencję Reutera.

Sikorski: Dwie brygady NATO w Polsce i byłbym szczęśliwy

- Gdyby znalazły się u nas dwie ciężkie brygady krajów NATO byłby usatysfakcjonowany i szczęśliwy - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w Weimarze. Kilka godzin później w Warszawie premier Donald Tusk stwierdził, że wzrost sił NATO w Polsce uznajemy za "niesatysfakcjonujący".

Rosjanie wycofują się znad granicy? NATO nie potwierdza

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oznajmił, że Sojusz nie zaobserwował redukcji liczby wojsk rosyjskich rozmieszczonych nad ukraińską granicą. - Niestety, nie mogę potwierdzić, że Rosja wycofuje swoje wojska. Nie widzimy tego - powiedział Duńczyk.

10 przykładów na to, jak polityka Putina może zmienić świat

Kryzys ukraiński i rosyjska inwazja na Krym zatrzęsły dotychczasowym porządkiem świata i mogą przynieść jeszcze poważniejsze przetasowania. Oto 10 przygotowanych przez agencję Reutera przykładów tego, jak polityka Władimira Putina wpływa na światową politykę.

Był doradcą Putina. Wieszczy, że Moskwa sięgnie po Finlandię

Andriej Iłłarionow, doradca ekonomiczny Władimira Putina w latach 2000-2005, uważa, że rosyjski prezydent nie spocznie, dopóki nie przywróci "historycznej sprawiedliwości". Według Rosjanina ma to oznaczać podporządkowanie Rosji nie tylko Białorusi i państw bałtyckich, ale i Finlandii, która niegdyś podlegała rosyjskim carom.

Rosjanie wycofują się znad ukraińskiej granicy? Waszyngton nie potwierdza

Biały Dom zna doniesienia o prawdopodobnym zmniejszeniu liczby rosyjskich żołnierzy nad ukraińską granicą. Waszyngton podkreśla jednak, że nic takiego na razie nie odnotował. Jak podało w komunikacie rosyjskie MSZ w poniedziałek szefowie dyplomacji USA John Kerry i Rosji Siergiej Ławrow rozmawiali telefonicznie o drogach wyjścia z kryzysu na Ukrainie.

Niemcy: Putin "częściowo wycofuje" wojsko znad granicy

Władimir Putin wydał rozkaz wycofania części żołnierzy zgromadzonych na granicy z Ukrainą - powiedział rzecznik Angeli Merkel, która rozmawiała telefonicznie z prezydentem Rosji. Wcześniej doniesienia o wycofaniu się Rosjan szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier nazwał "małym sygnałem wskazującym na zmniejszenie napięcia". Według rosyjskich mediów wycofywany jest batalion piechoty, czyli mniej niż tysiąc żołnierzy.