Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Ukraina da radę obronić się sama, ale potrzebuje pomocy wojskowo-technicznej z Zachodu - mówił w Brukseli prezydent Ukrainy Petro Poroszenko po rozmowie z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso. - Jesteśmy zbyt blisko granicy, za którą nie będzie już można powrócić do rozmów pokojowych - ostrzegł Poroszenko.

Okopująca się wokół Mariupola ukraińska armia podała, że rosyjskie oddziały znajdują się 20 km od miasta. W nocy z czwartku na piątek Ukraińcy musieli opuścić swoją bazę w miejscowości Biezimienne. Dzisiaj aresztowali informatora przekazującego Rosjanom wieści o pozycjach, jakie zajmują. Ukraińcy nie mają ciężkiego uzbrojenia - alarmuje "Ukraińska Prawda", cytując jednego z miejscowych dowódców.

Ukraina rezygnuje ze statusu państwa poza blokami militarnymi i wznawia dążenie do członkostwa w NATO - oświadczył w piątek premier Arsenij Jaceniuk. Poinformował, że jego rząd skieruje do parlamentu projekty ustaw w tych sprawach.

Ma miejsce inwazja rosyjskiego wojska na Ukrainę - oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. W ostatniej chwili anulował zaplanowaną wizytę w Turcji i zwołał pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO). Wcześniej premier Arsenij Jaceniuk powiedział, że Władimir Putin "rozpoczął wojnę w Europie" i zażądał pilnego zebrania Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Polska mogłaby i powinna sprzedać Ukrainie sprzęt wojskowy i broń, bo leży to w interesie państwa - stwierdził w TVN24 Mariusz Cielma z "Dziennika Zbrojnego". Zdaniem eksperta Polacy powinni wysłać sprzęt poradziecki, bo nowoczesne systemy i najnowsza broń Ukraińcom - nieprzeszkolonym w ich stosowaniu - szybko nie pomogą.

Przybywa dowodów na to, że na Ukrainie walczą żołnierze rosyjskiej 76. Dywizji Powietrzno-Desantowej. W mediach społecznościowych w Pskowie, gdzie znajduje się baza jednostki, pojawia się dużo doniesień o zabitych w Donbasie. Na ulicach widać wiele kobiet w żałobie. Skala strat jest tak duża, że kilka dni temu Władimir Putin przyznał jednostce wysokie odznaczenie bojowe, a minister obrony osobiście przyjechał do Pskowa, gdzie spotkał się wdowami i matkami poległych na Ukrainie.

Rosja wyśle nowy konwój humanitarny na Ukrainę - poinformował w poniedziałek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Dodał, że Kijów został już o tym powiadomiony.