Bój o budżet UE. Druga runda

Bój o budżet UE. Druga runda

Francuska prasa: Zniewaga dla Paryża, Hollande przegrał z Merkeronem

Francuska prasa zgodnie podkreśla w sobotę, że na szczycie UE w sprawie wieloletniego budżetu unijnego prezydent Francji Francois Hollande poniósł porażkę i uległ opowiadającemu się za cięciami brytyjsko-niemieckiemu tandemowi Davida Camerona i Angeli Merkel. Część dziennikarzy w Brukseli ukuła nawet w piątek termin "Merkeron" dla podkreślenia niemiecko-brytyjskiego sojuszu z ostatnich dni.

Eksperci: Budżet UE to duży sukces negocjacyjny i wygrana Polski

- Dla Unii Europejskiej to budżet kompromisów, z kolei dla Polski można powiedzieć - wygrana - oceniła Magdalena Jabłońska, menedżer w zespole dotacji i ulg inwestycyjnych Deloitte. Również zdaniem prof. Witolda Orłowskiego, głównego ekonomisty PwC, Polska odniosła w Brukseli "duży sukces negocjacyjny". Wśród ekonomistów sporna pozostaje jednak kwestia otrzymanych funduszy na Wspólną Politykę Rolną.

Pierwszy budżet UE mniejszy niż poprzedni. A my dostaniemy z niego najwięcej

Unijny budżet na najbliższe siedem lat (2014-2020) po raz pierwszy w historii będzie mniejszy od poprzedniego. Polska dostanie jednak z niego najwięcej środków. Będziemy też największym beneficjentem polityki spójności. Mniej niż oczekiwano w kraju przypadnie nam środków ze Wspólnej Polityki Rolnej, choć suma ta i tak przekracza tę przysługującą nam w obecnie obowiązującym budżecie.

Miller: Panie premierze gratuluję. Odniósł pan sukces

- Gratuluję panu premierowi. Myślę, że w tych warunkach nie mógł uzyskać więcej. To bardzo przyzwoity wynik - mówił w "Piaskiem po oczach" w TVN24 Leszek Miller, komentując wynik zakończonego w piątek szczytu Unii Europejskiej. Zaznaczył jednak, że SLD będzie się bacznie przyglądać, w jaki sposób te pieniądze będą wydawane.

Opozycja: "Szału nie ma", "ani sukces, ani porażka". Koalicja: "Rekordowy zastrzyk dla polskiej gospodarki"

105,8 mld euro - taką kwotę wywalczyła Polska w nowym siedmioletnim budżecie unijnym. Koalicja ogłasza sukces, część opozycji gratuluje, a część narzeka, że to jeszcze za mała kwota. - Szału nie ma. Płacimy pieniędzmi rolników za europejski kompromis - skomentował w TVN24 Krzysztof Szczerski (PiS). Z kolei Paweł Zalewski (PO), ocenił, że "to jest wielka historyczna chwila". Zbigniew Ziobro (SP): - Ani sukces, ani porażka.

Parlament Europejski zatopi budżet? Szefowie największych frakcji grożą wetem

"Porozumienie budżetowe osiągnięte w piątek na szczycie UE w Brukseli nie umocni konkurencyjności gospodarki europejskiej, a przeciwnie - osłabi ją" - uznali we wspólnym oświadczeniu szefowie największych frakcji w Parlamencie Europejskim i zagrozili wetem. Podejście do tworzenia budżetu na lata 2014-20 krytykował wcześniej również Martin Schulz, szef Parlamentu Europejskiego.

Cameron na Twitterze powiadamia rodaków: brytyjski rabat jest bezpieczny

Przyjęcie wieloletniego budżetu UE, która zakłada istotne cięcia, to "wielki sukces" brytyjskiego premiera - chwalił Davida Camerona, jeszcze przed ostatecznym porozumieniem, "Daily Telegraph". Po zamknięciu rozmów, sam Cameron napisał na Twitterze: brytyjski rabat jest bezpieczny. To świetna umowa dla Wielkiej Brytanii.

"Prezent" od UE? 200 mln euro dla Polski na walkę z bezrobociem wśród młodych

W aktualnym projekcie nowego wieloletniego budżetu UE dla Polski przewidziano realnie o 4,5 mld euro więcej, niż ma ona w obecnej perspektywie finansowej na lata 2007-2013 - wynika z nieoficjalnych wyliczeń polskiej delegacji. Oznacza to wzrost o 4 proc. Dodatkowo 200 mln euro ma zostać przeznaczonych na walkę z bezrobociem wśród młodych.

Graś: Bardzo burzliwa, nerwowa noc

- Głęboko wierzę, że premier Donald Tusk wróci z Brukseli z sukcesem - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś dziennikarzom w Sejmie, pytany o najnowsze informacje z unijnego szczytu ws. budżetu UE na lata 2014-2020.

Nowa oferta Van Rompuya

Po całonocnych próbach osiągnięcia wstępnego porozumienia, szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy przedstawił przywódcom nową propozycję budżetu UE na lata 2014-2020. Przewiduje ona dalsze cięcia w stosunku do jego listopadowej propozycji o ok. 12 mld euro.

Unia ma nowy budżet. Van Rompuy: Dobiliśmy targu

"Dobiliśmy targu. Rada Unii zgodziła się na ramy finansowe do końca tej dekady. Warto było czekać" - ogłosił na swoim Twitterze Herman Van Rompuy - przewodniczący zgromadzenia. Po chwili rzecznik rządu Paweł Graś napisał na swoim Twitterze: "Załatwione!!!" cytując sms'a od Donalda Tuska. Przywódcy państw UE uzgodnili w piątek po południu w Brukseli porozumienie ws. nowego unijnego budżetu na lata 2014-20, który przewiduje wydatki na poziomie 960 mld euro w tzw. zobowiązaniach oraz 908,4 mld euro w tzw. płatnościach.

Sikorski: Brak porozumienia po kłótni o parę miliardów euro byłby nieodpowiedzialny

- Wyobrazić sobie mogę wszystko, ale fiasko szczytu byłoby bardzo niekorzystne dla Unii - powiedział w "Faktach po Faktach" szef MSZ Radosław Sikorski. Jego zdaniem brak porozumienia przez kłótnię o "parę miliardów euro byłby nieodpowiedzialny". Sikorski dodał, że w Brukseli trzeba negocjować, "zachowując życzliwość" dla krajów, które wpłacają do UE najwięcej.