Afganistan

Afganistan

Co najmniej 34 osoby zginęły, a 17 zostało rannych w wybuchu przydrożnej bomby w środę rano w prowincji Farah na zachodzie Afganistanu - poinformowały lokalne władze. Kilkoro rannych jest w stanie ciężkim. Wśród ofiar są kobiety i dzieci.

"Zło wyrządzone cywilom jest szokujące i niedopuszczalne" - oświadczyła Misja Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA). W jej raporcie oceniono, że mimo toczących się rozmów pokojowych, mających położyć kres trwającej od blisko osiemnastu lat wojnie w Afganistanie, cywile w tym kraju giną i odnoszą obrażenia "w niedopuszczalnym" tempie.

Sześć osób zginęło, a 27 odniosło obrażenia w wyniku eksplozji bomby przed wejściem na Uniwersytet Kabulski - poinformowały władze Afganistanu. Wśród ofiar znaczną większość stanowią studenci, którzy czekali na egzamin. Policja rozbroiła drugi ładunek wybuchowy, podłożony w pobliżu miejsca pierwszej eksplozji.

Co najmniej ośmiu członków sił bezpieczeństwa zginęło w niedzielnym zamachu bombowym w środkowym Afganistanie przeprowadzonym przez talibów - poinformował rzecznik rządu w Kabulu. Rannych w ataku terrorystycznym zostało 49 cywilów.

Co najmniej 25 członków sił prorządowych w Afganistanie zginęło, a ośmiu zostało rannych w ataku talibów w prowincji Baghlan na północy kraju - poinformowały w sobotę miejscowe władze.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo, który niespodziewanie przyleciał we wtorek do Kabulu, spotkał się z prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim, aby omówić nadchodzące rozmowy pokojowe z talibami i sytuację w tym kraju przed wrześniowymi wyborami prezydenckimi.

Mina Mangal pracowała jako prezenterka telewizyjna, nim zdecydowała się zaangażować w politykę. W ostatnim czasie pełniła funkcję doradczyni w parlamentarnej komisji do spraw kultury. Jej polityczną karierę i życie brutalnie przerwano. W sobotę kobieta została zastrzelona w stolicy Afganistanu - Kabulu. Jedną z wersji wydarzeń badanych przez policję są problemy rodzinne. W cieniu jej śmierci rozgorzała dyskusja na temat alarmującego stopnia przemocy wobec kobiet w tym kraju.

Trzej żołnierze USA i pracownik kontraktowy sił zbrojnych zginęli w poniedziałek w wybuchu pułapki minowej koło bazy lotniczej Bagram na wschodzie Afganistanu - podało amerykańskie dowództwo afgańskiej misji NATO - operacji Resolute Support.