Najnowsze

Najnowsze

Polacy zjedli rekordową ilość cukru

Przeciętny Polak zjadł w 2018 roku ponad 51 kilogramów cukru. To rekordowa ilość. Eksperci alarmują, że w Polsce mimo mniejszych zakupów cukru w czystej postaci jego całkowita konsumpcja rośnie, szczególnie w formie wyrobów przetworzonych. O szczegółach w programie "Biznes dla Ludzi" mówił Mateusz Walczak.

Co trzeci pracownik z Ukrainy chciałby pozostać w Polsce

Obywatele Ukrainy pracują w Polsce coraz dłużej, a ich wymagania zarobkowe rosną - wynika z badania socjologicznego "Ukraińcy na polskim rynku pracy: doświadczenia, wyzwania i perspektywy" przeprowadzonego przez EWL S.A. oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Ile kosztują obietnice wyborcze? Politycy odpowiadają

Zmiany w wyliczaniu składek ZUS, podwyżka płacy minimalnej, czy dodatkowe świadczenia dla emerytów. To tylko niektóre obietnice wyborcze, o których usłyszeliśmy w ostatnich dniach. Ile to jednak wszystko kosztuje? Sprawdzamy, co na ten temat mówią politycy.

Czy gwałtowny wzrost cen ropy odbije się na kieszeniach kierowców?

Nawet kilkanaście groszy na litrze - takie podwyżki, zdaniem ekspertów, mogą pojawić się w najbliższym czasie na stacjach paliw za sprawą rosnących cen ropy po atakach na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej. W razie uspokojenia sytuacji na Bliskim Wschodzie w kolejnych dniach, zmiany cen będą jednak mniejsze.

Szybciej do megalotniska. Oto propozycje nowych tras na kolei

Prawie 700 kilometrów nowych linii kolejowych ma powstać w pięciu województwach: świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim i lubelskim - poinformowała w poniedziałek spółka Centralny Port Komunikacyjny. W tych regionach odbyły się już konsultacje z przedstawicielami lokalnych samorządów. Inwestycje mają związek z budową polskiego superlotniska.

Banki dostosują się albo znikną. Zmiany mogą być rewolucyjne

To nie konieczność dodatkowego wpisywania numeru PIN przy transakcjach kartą, ale wprowadzenie tak zwanej otwartej bankowości może być największą zmianą, jeśli chodzi o przepisy, które obowiązują od soboty. Jak ocenia Grzegorz Cimochowski z Deloitte, banki, jakie znamy dziś, albo się dostosują, albo znikną, a kluczowe będą podmioty, które zbudują trwałą bezpośrednią relację z klientem.

Kurs ropy ostro w górę

Ceny ropy naftowej gwałtownie podskoczyły po sobotnich atakach na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej. W niedzielę władze koncernu Aramco podały, że do poniedziałkowego wieczoru będą w stanie tylko częściowo przywrócić produkcję.

Ścieżka dla Mazowsza – granty na innowacje

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Aż 600 mln zł czeka na przedsiębiorców w konkursie "Ścieżka dla Mazowsza" Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Warunkiem zgłoszenia jest opracowanie innowacyjnego projektu i zaplanowanie jego realizacji na terenie województwa mazowieckiego. Na wnioski NCBR czeka do 23 września.

Niemcy planują wydać miliardy euro na ochronę klimatu

Niemcy mają wydać 40 miliardów euro do 2030 roku na ochronę klimatu - takie są ustalenia partii tworzących koalicję rządową (CDU/CSU i SPD), na które powołuje się dziennik "Die Welt" w swoim niedzielnym magazynowym wydaniu "Welt am Sonntag".

Autostrady kontra ekspresówki. Jedna kluczowa różnica

Nawet 15 milionów złotych - o tyle może być tańsza budowa kilometra ekspresówki od autostrady. W przypadku dróg typu S wyższe są również unijne dofinansowania, ponieważ ekspresówka nie generuje dodatkowych przychodów. Różnice między autostradami a ekspresówkami przedstawiono w materiale programu "Raport" w TVN Turbo.

"Od Zaosia do Stambułu". Podróże śladami Mickiewicza

Jestem nauczycielką i zawsze marzyłam o tym, żeby pokazać moim uczniom, gdzie powstał dany utwór albo gdzie żył dany pisarz - mówiła w programie "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS Agnieszka Zielińska. Jak wskazała, najwięcej, bo ponad dwadzieścia, uzbierało się jej podróży śladami Adama Mickiewicza. - Od Zaosia, gdzie się urodził, aż do Stambułu, gdzie zmarł - powiedziała autorka książki "Podróże literackie. Mickiewicz".

"Zjawiskowa" wyspa na Oceanie Atlantyckim. "Na szczęście nie jest jeszcze tak popularna"

La Palma na szczęście nie jest jeszcze tak popularna. Natomiast dla kogoś, kto uwielbia szlaki trekkingowe, jest wspaniałym miejscem - powiedział w programie "Pokaż nam świat" podróżnik Piotr Wnuk. Spośród Wysp Kanaryjskich bardziej znane są Teneryfa czy Gran Canaria. Tymczasem na "zjawiskowej" La Palmie - jak zwracał uwagę Wnuk - "szlaków trekkingowych jest ogrom". - Przecinają całą wyspę - opowiadał w TVN24 BiS.

Elektryczna syrena na polskich drogach. "Wszystkim się dobrze kojarzy ten model"

Elektryczna syrena - taki samochód powstał w Łodzi. Na razie istnieje tylko jeden egzemplarz na bazie słynnej 105, ale nie jest powiedziane, że nie będzie więcej. - Syrena to w zasadzie jedyne w pełni polskie auto. Poza tym wszystkim się dobrze kojarzy ten model. Dlatego wybraliśmy syrenę - wyjaśnia konstruktor Paweł Adamski. Materiał "Raportu" w TVN Turbo.

Belka o "największym dla ekonomisty grzechu obecnej władzy"

- Nie wiem, kto doradza panu prezesowi Kaczyńskiemu, ale to nie są dobrzy ekonomiści - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Marek Belka, były prezes NBP, eurodeputowany SLD i były premier. Jego zdaniem, propozycja zwiększenia płacy minimalnej do 4 tysięcy złotych "oznacza najprawdopodobniej znacznie większą inflację, masowe bankructwa drobnych przedsiębiorstw i zmniejszenie skłonności wszystkich przedsiębiorstw do podejmowania inwestycji".