Najnowsze

Najnowsze

Górniczy gigant wypłaci jednorazowe premie. Jest porozumienie

Blisko 42-tysięczna załoga Polskiej Grupy Górniczej 10 grudnia otrzyma 860 złotych brutto jednorazowej premii. Górnicy utrzymają też przysługujące im w tym roku dopłaty do przepracowanych dniówek w wysokości od 18 do 32 złotych - zakłada podpisane w poniedziałek porozumienie.

Cudzoziemcy wydają w Polsce miliardy

Cudzoziemcy wydali w pierwszym półroczu 2019 roku w Polsce 21,8 miliarda złotych. To o 3,3 procent więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

Propozycja nowych unijnych regulacji w sprawie zmiany czasu nie uzyskała do tej pory akceptacji państw członkowskich UE. To oznacza, że w stosunku do ubiegłego roku nic się nie zmieniło, a pod koniec października przestawimy zegarki z czasu letniego na zimowy.

Banki czekają na wyrok. Koszty mogą być ogromne

Nawet 20 miliardów złotych może kosztować banki niekorzystne dla instytucji finansowych orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów we frankach - wynika z prognoz agencji ratingowej Moody's.

Nie żyje magnat hotelowy. Miał 91 lat

Nie żyje Barron Hilton. Rodzina magnata hotelowego przekazała, że zmarł 19 września z przyczyn naturalnych w swojej rezydencji w Los Angeles. Miał 91 lat.

"Koszmarne" dane z Niemiec. Złoty mocno traci na wartości

Złoty w poniedziałek przed południem nadal wyraźnie tracił na wartości. Za jednego dolara amerykańskiego przez chwilę trzeba było zapłacić nawet 4 złote. To sytuacja niewidziana od połowy kwietnia 2017 roku. Powyżej 4 złotych utrzymuje się natomiast frank szwajcarski, a w okolice 4,40 złotego zbliżyło się euro.

Zmiany w opłatach drogowych. Można się rejestrować w nowym systemie

Krajowe i zagraniczne firmy transportowe mogą już rejestrować się w nowym systemie poboru opłat drogowych w Czechach. Zacznie on obowiązywać od 1 grudnia na autostradach, a od 1 stycznia 2020 roku na drogach pierwszej kategorii. Sposób uiszczania opłat dla kierowców samochodów osobowych pozostaje bez zmian.

Ile zarabiają członkowie rad nadzorczych? Nowy raport

Mediana wynagrodzeń członków rad nadzorczych spółek z głównych indeksów giełdowych zwiększyła się w 2018 roku o 5 procent w porównaniu z 2017 rokiem, z 81 tysięcy do 85 tysięcy złotych - wynika z raportu, przygotowanego przez PwC.

Plemię, które wierzy w duchy. "Posiedli sekret łączenia kultur"

Plemię Dani w Papui Zachodniej żyje trochę we śnie, trochę na jawie. Na granicy wolności i niewoli, cywilizacji współczesnej i epoki kamienia łupanego, chrześcijaństwa i animizmu. O wyprawie do miejsca, gdzie kończą się mapy i czas płynie inaczej, a duchy obcują z żywymi, w programie "Pokaż nam świat", opowiadał Grzegorz Kapla, dziennikarz, pisarz, autor książki "Duchy we śnie, duchy na jawie. Papua Zachodnia". - Oni są po części chrześcijanami, po części animistami. Godzą to w taki zupełnie doskonały, symbiotyczny sposób. Nie przeszkadza im wiara w Boga i wiara, że kamień, który mają bądź świńska szczęka mają magiczną moc. Być może posiedli taki sekret łączenia kultur, którego my nigdy nie bylibyśmy w stanie się nauczyć - mówił gość Jakuba Porady.

Piękne wyspy, na których nie można się nudzić. "Nie widziałem nigdy tylu odcieni zieleni"

Polinezja Francuska leży 16 tysięcy kilometrów od Polski na pięciu archipelagach i ponad 150 wyspach. Tahiti, Bora-Bora, Moorea czy Fakarava zachwycają przyrodą i niezwykłymi morskimi głębiami. O trekkingach, nurkowaniu z płaszczkami i rekinami oraz kulturze Polinezyjczyków z perspektywy lądu i morza, w programie "Pokaż nam świat", opowiadał Robert Szulc, autor bloga "Świat na raty. Moja podróż dookoła świata". - Przepiękne widoki. Nie widziałem jeszcze nigdy w moim podróżniczym życiu tylu odcieni zieleni, roślinności na wyspach i tylu odcieni wody - mówił gość Jakuba Porady.

Mela Koteluk: wiele razy rzucałam muzykę

Ja wiele razy rzucałam muzykę i to z takim impetem. Myślałam sobie - to nie jest dla mnie. Ale tylko po to, by przypomnieć sobie, co sprawia, że czuję się dobrze w życiu i co sprawia, że chce mi się żyć - mówiła w programie "Ostatnie piętro" piosenkarka Mela Koteluk. - Z perspektywy czasu już osoby, która wiele, wiele lat spędza w tym środowisku i dużo koncertuje, każdy z tych etapów, który przechodziłam, był niezwykle istotny i złożył się na to, kim teraz jestem i co teraz robię - dodała.

Polscy studenci wydają coraz więcej

Około 250 złotych - o tyle wzrosną w porównaniu do ubiegłego roku przeciętne miesięczne wydatki studenta uczącego się w dużym akademickim mieście. Z raportu Związku Banków Polskich wynika, ze przekroczą one w tym roku kwotę 2100 złotych.

Na stacjach benzynowych szykują się podwyżki cen

Rynek ropy odreagował już wprawdzie ataki na instalacje naftowe Arabii Saudyjskiej, ale skok cen ropy przełożył się na ceny w hurcie - wskazują analitycy. Ich zdaniem, w najbliższych dniach należy spodziewać się podwyżek na stacjach benzynowych.

Kaczyński: pozwolę sobie w jednym miejscu nie zgodzić się z premierem

Polska będzie krajem na poziomie zachodu Unii Europejskiej już na stałe. To jest nasz cel i to można zrobić - podkreślił w sobotę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Jeśli społeczeństwo będzie nas popierało dłużej, jeżeli będziemy mieli kilka kadencji, to z całą pewnością tego dokonamy - zapewnił. Zdaniem Kaczyńskiego stawką najbliższych wyborów "jest przyszłość Polski".

Można stracić dostęp do konta. Duży bank ostrzega

BNP Paribas ostrzega przed wiadomościami SMS od oszustów. "W treści może pojawić się prośba o dopłatę niewielkiej kwoty lub kliknięcie w link, co może narazić Państwa na wyłudzenie loginu i hasła do bankowości lub haseł służących do autoryzacji transakcji" - wskazano w komunikacie.

Ulga dla kierowców. Ważne zmiany weszły w życie

Nawet kilkaset złotych - tyle trzeba było dotychczas zapłacić za odholowanie samochodu przed odbiorem pojazdu. W życie weszły jednak nowe zasady. Zgodnie z nimi, auto musi zostać oddane kierowcy nawet w przypadku braku uiszczenie tej kwoty. Dla właścicieli samochodów to oczywiście ulga, ale dla miast niekoniecznie. Materiał programu "Polska i Świat" w TVN24.

Obietnice PiS w sprawie płacy minimalnej. "Część osób może stracić pracę"

Podobną do zapowiadanej przez Prawo i Sprawiedliwość podwyżkę płacy minimalnej wprowadziły Węgry za pierwszych rządów Orbana i czym ona się skończyła? Otóż trzy czwarte tego wzrostu przedsiębiorcy przerzucili na klientów, po prostu wzrosły ceny - mówił w programie "Tak jest" w TVN24 Andrzej Rzońca, główny ekonomista Platformy Obywatelskiej. Z kolei Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego, zwracał uwagę, że "płaca minimalna w Polsce od lat była jedną z najniższych w Europie".