Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - poinformowano w środowym komunikacie. Bank centralny wskazał, że "poluzowanie polityki pieniężnej NBP łagodzi negatywne skutki pandemii".
Decyzje RPP mają wpływ na portfele Polaków. Kredytobiorcy w przypadku obniżenia poziomu stóp procentowych mogą spodziewać się niższych rat.
Stopy procentowe w Polsce
Rada Polityki Pieniężnej w tym roku trzykrotnie obniżała stopy procentowe: 17 marca, 8 kwietnia i 28 maja. Podczas środowego posiedzenia RPP nie zdecydowała się ponownie na taki krok.
Oznacza to, że stopy procentowe w Polsce wynoszą:
- stopa referencyjna 0,10 procent w skali rocznej,
- stopa lombardowa 0,50 procent w skali rocznej,
- stopa depozytowa 0,00 procent w skali rocznej,
- stopa redyskonta weksli 0,11 procent w skali rocznej,
- stopa dyskontowa weksli 0,12 procent w skali rocznej.
Decyzja RPP jest zgodna z oczekiwaniami rynkowymi.
NBP wyjaśnia
Narodowy Bank Polski w komunikacie po posiedzeniu poinformowała, że "poluzowanie polityki pieniężnej NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, wspiera ożywienie gospodarcze oraz ogranicza ryzyko obniżenia się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w średnim okresie".
"Poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców oddziałuje także w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego" - dodano.
NBP zapewnił również, że będzie nadal prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych oraz dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku. Jak wskazano, terminy oraz skala prowadzonych operacji będą uzależnione od warunków rynkowych.
"NBP będzie także oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki" - czytamy.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock