Najnowsze

Najnowsze

Tak mogłoby wyglądać polskie megalotnisko. Nowe propozycje

Terminal w kształcie trójkąta z bursztynowym dachem i pomysł lotniska-miasta. To koncepcje, jakie zaproponowali architekci, podczas warsztatów na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego. Opracowania posłużą jako inspiracja podczas przygotowywania planu lotniska, który ma być zlecony na początku przyszłego roku.

Majątek rodzin polityków ma być jawny. Jest decyzja Sejmu

Sejm uchwalił w środę ustawę w sprawie jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych. Zgodnie z nowymi przepisami, które muszą jeszcze zaakceptować Senat i prezydent, między innymi premier, ministrowie i posłowie będą mieli obowiązek ujawnić majątek osobisty swych małżonków oraz dzieci. Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, w praktyce zacznie obowiązywać po wyborach.

Klienci mogą domagać się zwrotu pieniędzy od banku. Ważny wyrok

W sytuacji wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego bank musi oddać wszystkie jego koszty proporcjonalnie obniżone. Kredytodawcy muszą rozliczyć się między innymi z prowizji, opłaty przygotowawczej oraz ubezpieczenia - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W ten sposób odniósł się do najnowszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Prezes NBP: płaca minimalna była radykalnie za niska

Zawsze uważałem, iż trzeba - jeśli to będzie możliwe i realne - podnosić płacę minimalną jak najszybciej - powiedział na środowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Jak podkreślił, w Polsce "płaca minimalna była radykalnie za niska". Szef polskiego banku centralnego był też pytany o spotkanie z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.

Sejm o raporcie w sprawie luki w VAT. Opozycja wskazuje na "grzech pierworodny"

Raport z komisji śledczej dowodzi, że wzrost luki VAT-owskiej w Polsce zależał od tego, kto był u władzy - stwierdził w środę podczas obrad Sejmu przewodniczący komisji śledczej do spraw VAT Marcin Horała. Jak podkreślił, Donald Tusk musiał posiadać wiedzę o skali wyłudzeń podatku. Tymczasem, zdaniem Zbigniewa Konwińskiego z PO-KO, raport powstał na polityczne zamówienie PiS, a jej przewodniczący Marcin Horała, przedstawiając go, nie wykonał ustawy o komisji śledczej.

Stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. To oznacza, że główna, referencyjna stopa Narodowego Banku Polskiego wynosić będzie nadal 1,50 procent w skali rocznej.

Dlaczego Polska importuje węgiel? Minister wyjaśnia

Węgiel sprowadzamy z różnych miejsc, dlatego że w Polsce póki co węgla brakuje - stwierdził minister środowiska Henryk Kowalczyk w rozmowie z reporterką "Faktów" TVN. W ten sposób odpowiedział na pytanie, dlaczego importujemy surowiec z Mozambiku.

Dobre wiadomości dla frankowiczów. Rata będzie niższa

Po latach stagnacji obniżył się wykorzystywany w umowach kredytowych w Polsce LIBOR CHF. To oznacza to, że ci, którzy mają kredyty denominowane we franku szwajcarskim, mogą oczekiwać obniżenia się raty. W zależności od warunków zapisanych w umowie - LIBOR zostanie obniżony już teraz lub na koniec kwartału.

Miliarder żegna się z firmą w rockowym stylu

Założyciel Alibaby Jack Ma pożegnał się z firmą jak prawdziwa gwiazda rocka – donosi Reuters. Chiński miliarder wystąpił na scenie z gitarą podczas specjalnej uroczystości na stadionie mogącym pomieścić aż 80 tysięcy osób.

Apple pokazał nowe iPhone'y

Apple zaprezentował swoje najnowsze smartfony - iPhone'a 11, 11 Pro i 11 Pro Max. Podczas prezentacji w siedzibie głównej Apple pokazano też nowe modele tabletu iPad i zegarka Apple Watch.

Kołodko o obietnicach PiS: nie będzie takiej pensji minimalnej

Nie będzie takiej płacy minimalnej, to są obietnice oderwane od realiów ekonomicznych - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 profesor Grzegorz Kołodko z Akademii Leona Koźmińskiego, były wicepremier i minister finansów. W ten sposób odniósł się do obietnic PiS w sprawie podwyżki minimalnego wynagrodzenia do poziomu trzech, a w kolejnych latach czterech tysięcy złotych. Według ekonomisty zarówno Prawo i Sprawiedliwość, jak i Koalicja Obywatelska przed wyborami "licytują się na populizm".

Wielka płyta do remontu. Będzie "dodatkowa premia"

3,2 miliarda złotych - tyle w ciągu 10 lat ma wydać na termomodernizację i wzmocnienie budynków z wielkiej płyty Fundusz Termomodernizacji i Remontów. Jak mówił wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, od samorządów zarządzającymi budynkami komunalnymi powinno wpłynąć około 8 tysięcy wniosków.

Wyższa płaca minimalna, zmiany w składkach. "Trudna sytuacja dla najmniejszych"

Zapowiadane przez Prawo i Sprawiedliwość podwyżka płacy minimalnej oraz zniesienie limitu 30-krotności składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to dodatkowe koszty dla firm. Już o samym wzroście najniższego wynagrodzenia w tym i kolejnych latach minister minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz mówiła, że to propozycje "trudne, wymagające i wymagające konsultacji". Oszczędności ma przynieść propozycja składek ZUS proporcjonalnych do dochodów.

Dlaczego sprowadzamy węgiel z Mozambiku?

W 2018 roku do Polski sprowadzono prawie 20 milionów ton węgla kamiennego. Zdecydowana większość trafiła do nas z Rosji, jednak na liście importowych kierunków znajdował się także Mozambik. Dlaczego Polska, która jest unijnym liderem w wydobyciu węgla kamiennego, potrzebuje surowca z Afryki?

Duża podwyżka pensji minimalnej. Jest decyzja rządu

Pensja minimalna od stycznia 2020 roku będzie wynosić 2600 złotych brutto - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Oznacza to wzrost o 350 złotych, czyli o 15,6 procent w stosunku do 2019 roku. Obecnie najniższa płaca wynosi 2250 złotych.