W czwartek rano zaprezentujemy kolejne obostrzenia, które są konieczne – powiedział w środę podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Niemal dokładnie rok temu rząd również wprowadził surowe restrykcje, które miały zatrzymać rozprzestrzeniającą się pierwszą - jak się później okazało - falę zakażeń koronawirusem. Przypominamy, jakie zakazy funkcjonowały w tamtym okresie.
- Popatrzmy na to, co dzieje się u naszych sąsiadów. W Niemczech również w samochodach prywatnych konieczne jest zakładanie maseczek, godzina policyjna w wielu krajach UE. Z taką trzecią falą właśnie się dzisiaj mierzymy i właśnie dlatego my także jutro rano zaprezentujemy dodatkowe obostrzenia, które są konieczne, żeby z jednej strony wypłaszczyć, a z drugiej strony przydusić tę trzecią falę – powiedział premier w środę.
Jak lockdown wyglądał rok temu?
W Polsce od 20 marca ub.r. obowiązuje stan epidemii. 24 marca 2020 r. zostało opublikowane rozporządzenie ministra zdrowia, którym wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się z pewnymi wyjątkami: drogi do pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz załatwiania niezbędnych spraw życia codziennego (np. niezbędnych zakupów, wykupienia lekarstw, wizyty u lekarza, opieki nad bliskimi lub wyprowadzenia psa).
Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczyły także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz korzystania z komunikacji miejskiej, gdzie dozwolona liczba pasażerów musiała odpowiadać połowie miejsc siedzących w danym środku transportu.
31 marca 2020 roku premier Morawiecki poinformował o wprowadzeniu jeszcze surowszych restrykcji w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. - Chcemy za wszelką cenę uniknąć tego, co spotkało naszych partnerów w Europie – mówił wówczas szef rządu. - Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć najgorszego scenariusza – dodał.
Obostrzenia, które wówczas ogłoszono, to:
- zasada dystansu społecznego - minimum dwa metry odległości od drugiej osoby, ta zasada nie dotyczyła rodzica opiekującego się małym dzieckiem na spacerze, czy opieki nad osobą z niepełnosprawnością;
- osoby poniżej 18. roku życia mogły przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą;
- ograniczenia w dostępie do parków, bulwarów, skwerów, miejsc rekreacji; zakaz obejmował również plaże (3 kwietnia zakazano wstępu do lasów);
- zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich;
- limit osób w sklepie do trzech osób na kasę; w urzędach pocztowych limit do dwóch osób na jedno okienko;
- na bazarach, targowiskach obowiązywał limit trzech osób do jednego straganu;
- godziny dla seniorów - od 10 do 12 wstęp do placówek handlowych miały tylko osoby 65+
- w weekendy zamknięte były wszystkie sklepy budowlane;
- obowiązek nakładania rękawiczek przed wejściem do sklepu;
- restauracje, kawiarnie i bary mogły funkcjonować tylko na wynos;
- zamknięte zostały zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, tatuażu i piercingu;
- zamknięte hotele i miejsca noclegowe (wyjątkiem były miejsca, gdzie przebywały osoby w kwarantannie, wykorzystywane do izolacji oraz jako noclegi dla pracowników. Goście, którzy przebywali w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, musieli się wykwaterować do 2 kwietnia 2020 roku. Nie dotyczyło to jednak osób, które były w delegacji i korzystały z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostały otwarte);
- w miejscach pracy musiał być zachowany dystans półtora metra i zapewnione środki do dezynfekcji;
- limit miejsc dla pasażerów u przewoźników prywatnych, bardziej restrykcyjne kontrole;
- rozszerzona formuła kwarantanny: osoby, które od 1 kwietnia zostały poddane kwarantannie, były poddane izolacji całkowitej na dwa tygodnie, także od swojej rodziny. W przeciwnym wypadku, co najmniej dwutygodniowa kwarantanna obowiązywała wszystkich domowników z podanego adresu;
- odwołane zostały wszystkie zabiegi rehabilitacyjne; wyjątkiem były sytuacje, w których rehabilitacja była bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.
- w obrzędach liturgicznych, m.in. mszach świętych, pogrzebach czy ślubach mogło uczestniczyć najwyżej pięć osób (z wyjątkiem np. kapłanów, którzy przewodniczą takim obrzędom);
W połowie kwietnia Mateusz Morawiecki przedstawił etapy znoszenia obostrzeń. Pierwszy zaczął obowiązywać od 20 kwietnia, dotyczył przede wszystkim funkcjonowania sklepów, kościołów, a także możliwości przemieszczania się w celach rekreacyjnych. Drugi etap wszedł w życie 4 maja – otwarte zostały hotele i inne miejsca noclegowe oraz niektóre instytucje kultury: biblioteki, muzea i galerie sztuki.
Trzeci etap zaczął obowiązywać od 18 maja – zakładał on otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych w rygorze sanitarnym oraz częściowe uruchomienie lokali gastronomicznych (większe odległości między stolikami, limit osób).
Ostatni etap zaczął obowiązywać od końca maja – w sklepach i lokalach gastronomicznych przestały obowiązywać limity osób. Od 6 czerwca otwarte zostały kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness, ale w tych miejscach obowiązywał rygor sanitarny.
Koronawirus w Polsce
Minionej doby badania potwierdziły 29 978 przypadków zakażenia koronawirusem – to najwięcej od początku pandemii. Zmarło 575 chorych – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. W sumie z powodu COVID-19 w Polsce zmarło już ponad 50 tys. osób.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock