Najnowsze

Najnowsze

Polska wygrała z Komisją Europejską. Monopol Gazpromu ograniczony

Sąd Unii Europejskiej przyznał rację Polsce w sporze z Komisją Europejską. Chodzi o decyzję umożliwiającą Gazpromowi większe wykorzystanie gazociągu OPAL. "Decyzja ta została wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej" - podał we wtorkowym wyroku Sąd Unii Europejskiej.

Mandat za spacer z dzieckiem po chodniku. Sąd doszedł do niecodziennych wniosków

Rodzic popełnia wykroczenie, nawet gdy dziecko - poniżej siódmego roku życia - prowadzi chodnikiem za rękę lub wiezie autem - zwrócił uwagę Sąd Rejonowy w Sokółce. Grozi za to grzywna w wysokości do pięciu tysięcy złotych. Sąd ma więc wątpliwości, czy przepisy są zgodne z konstytucją i skierował pytanie w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego - o czym pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Lidl pokazał raport o pensjach swoich pracowników

Ponad 17,5 tysiąca pracowników było zatrudnionych w Lidlu na koniec lutego tego roku - wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez sieć. Zdecydowaną większość, bo aż 77 procent, stanowiły kobiety. Lidl poinformował także, na jakie zarobki mogą liczyć pracownicy zatrudnieni w sieci.

Ubezpieczenie dla "kierowców" hulajnóg. Rośnie zainteresowanie

Wypadki, ranni wymagający opieki szpitalnej i rehabilitacji, uszkodzenia mienia – hulajnogi elektryczne zbierają coraz większe żniwo. Dlatego przybywa użytkowników zainteresowanych wykupieniem polisy chroniącej ich przed ewentualnymi kosztami naprawy szkód - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Poprawianie wielkiej płyty. Rząd ma przyjąć projekt

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy, która ma wspierać poprawę stanu technicznego budynków z wielkiej płyty. Wcześniej, w raporcie przygotowanym na zlecenie resortu infrastruktury, oceniono, że tego typu budynki są bezpieczne, a przeprowadzenie dodatkowych robót zwiększy ich trwałość.

Minimalna płaca, skokowy wzrost. "Dlaczego nie dziesięć tysięcy złotych?"

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada szybki wzrost minimalnej pensji, tak aby za cztery lata sięgnęła czterech tysięcy złotych brutto. Ekonomiści zwracają uwagę, że dzięki temu będziemy wydawać więcej, co wpłynie na wzrost gospodarczy. Wskazują jednak także na ryzyka: przyspieszenie wzrostu cen i zwolnienia w firmach, których nie stać na szybkie podwyżki pensji. W przypadku minimalnego wynagrodzenia nie jest tak, że im wyżej, tym lepiej - dodają.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. "Będzie nowelizacja budżetu"

Będzie nowelizacja budżetu, trzynasta emerytura będzie zachowana - powiedział Joachim Brudziński, szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Zapisanie dodatkowych świadczeń w przyszłorocznym budżecie zapowiedział również Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wracamy do gry

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Na rynkach zwyczajowo przyjęło się, że lipiec i sierpień jako miesiące wakacyjne należą do tych najnudniejszych. Spora część inwestorów bierze wolne, płynność spada, więc reszta rynku też najczęściej przyjmuje strategię wait&see. Brak głębi powoduje, że do wielu sygnałów, zarówno technicznych, jak i fundamentalnych podchodzi się z należytym dystansem. Potem przychodzi wrzesień i na parkiet wchodzą niedźwiedzie z bykami, a giełdowy taniec zaczyna się na nowo.

Najlepszy polski hokeista o tym, co motywowało go w trudnych chwilach

Najlepszy zawodnik w historii polskiego hokeja Mariusz Czerkawski był gościem programu "Ostatnie piętro". Na antenie TVN24BiS opowiedział o starcie swojej międzynarodowej kariery w Szwecji i grze za oceanem. Sportowiec zdradził też, co motywowało go w trudnych chwilach. - Myśl o tym, że chcesz być lepszy. Myśl o tym, że takiej szansy możesz już więcej nie dostać i musisz ją wykorzystać najlepiej i to, żeby nie tylko być dobrym, czy najlepszym na swoim podwórku, tylko chcesz wejść szerzej, chcesz zaistnieć na rynku europejskim - mówił.

"Pierwsza podwyżka pensji minimalnej osiągalna, druga nie wiadomo." Ekspert o obietnicach wyborczych

Wprowadzenie płacy minimalnej na poziomie 3 tysięcy złotych w 2021 roku jest osiągalne, ale osiągnięcie w 2023 roku poziomu 4 tysięcy złotych zależy od koniunktury - ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak. Według eksperta podnoszeniu płacy minimalnej powinien towarzyszyć pakiet zmian zmniejszający obciążenia dla przedsiębiorców.

Nie ma chętnych na ukończenie części A1

Ani jedna firma nie zgłosiła się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, by ukończyć prace na obwodnicy Częstochowy w ciągu autostrady A1. GDDKiA nie poddaje się jednak i zapowiada kolejny przetarg, z tym samym terminem wykonania prac.

Oman na sportowo. "Wymarzone miejsce, ale dla zaawansowanych piechurów"

Jeszcze parę lat temu wydawało się, że wyprawa do Omanu jest prawdziwym wyzwaniem. Dzisiaj ten kraj jest dużo bardziej dostępny dla turystów. Jak jednak spędzić czas w Omanie? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła w programie "Pokaż nam świat" alpinistka i pracownica naukowa Sorbonne University Abu Dhabi Magdalena Nowak. - Jest to miejsce wymarzone do wszelkiego rodzaju sportów na świeżym powietrzu. Jeśli chodzi o szlaki, o wycieczki piesze - wymarzone miejsce, ale dla zaawansowanych piechurów. Na pewno nie dla nowicjuszy. Szlaki nie są takie jak w Europie, nie są tak dobrze oznaczone - opowiadała. - W Omanie, jeżeli chodzi o wspinanie, jest absolutnie wszystko - stwierdziła.

Przez Słowenię na rowerze. "Każdy znajdzie coś dla siebie"

Słowenia nie znajduje się daleko od Polski, a wciąż wydaje się być nieodkryta. Zapaleni rowerzyści i podróżnicy Katarzyna Jadaluk i Jakub Rybicki postanowili zwiedzić na dwóch kółkach ten piękny kraj. - Słowenia jest tak dostępna i różnorodna, że każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy na południu plaże, później mamy region winnic, mamy też góry - opowiadała podróżująca graficzka, autorka bloga dobrapodroz.pl Katarzyna Jadaluk. - Piękno Słowenii polega na tym, że gdzie się nie obrócisz, tak naprawdę masz fajne miejsce do zobaczenia - mówił z kolei fotograf, dziennikarz, autor bloga Jakubrybicki.pl Jakub Rybicki.