Od środy rozpocznie się proces zwolnień grupowych w Banku Pekao. Pracę ma stracić maksymalnie 1110 pracowników, a zmiana warunków zatrudnienia ma dotyczyć nie więcej niż 1250 osób. Bank Pekao porozumiał się w tej sprawie z organizacjami związkowymi.
"Bank zawarł porozumienie określające zasady zwolnień grupowych z siedmioma działającymi w Banku organizacjami związkowymi, w tym ze wszystkimi organizacjami reprezentatywnymi" - poinformował Bank Pekao we wtorkowym komunikacie.
Jak czytamy, strony porozumienia uzgodniły m.in. kryteria doboru pracowników, których umowy o pracę zostaną rozwiązane oraz których warunki zatrudnienia zostaną zmienione w ramach zwolnień grupowych, warunki odpraw i dodatkowych świadczeń oraz zakres programu pomocy zwalnianym pracownikom.
Bank Pekao poinformował, że zwolnienia grupowe obejmą rozwiązania umów o pracę maksymalnie 1110 pracowników, a w zakresie zmiany warunków zatrudnienia maksymalnie 1250 pracowników banku.
Zwolnienia grupowe zostaną przeprowadzone w okresie od 24 marca do 30 czerwca 2021 roku.
Z szacunków banku wynika, że koszt związany z rozwiązaniem umów o pracę i zmianą warunków zatrudnienia pracowników wyniesie około 100-120 mln zł brutto. Jak podano, z tego tytułu zostanie utworzona stosowna rezerwa w księgach rachunkowych banku.
Przyczyny zwolnień grupowych
Przedstawiciele Banku Pekao zapowiedzieli przeprowadzenie zwolnień grupowych na początku marca. W komunikacie mogliśmy przeczytać, że restrukturyzacja zatrudnienia to "kontynuacja działań rozpoczętych w związku z realizacją strategii banku skoncentrowanej na poprawie efektywności".
Przedstawiciele banku wskazywali, że restrukturyzacja zatrudnienia jest też efektem obecnych trendów rynkowych w sektorze bankowym, w którym cyfryzacja usług i procesów znacznie przyspieszała.
"Planowana w Banku Pekao restrukturyzacja zatrudnienia jest efektem m.in. przyspieszenia digitalizacji sektora bankowego w Polsce i na świecie. Pekao jako jedna z najprężniej rozwijających się instytucji finansowych w kraju kładzie duży nacisk na rozwój technologii, rozwiązań IT i upraszczanie procesów, aby pozostać bankiem konkurencyjnym i wpisującym się w oczekiwania klientów" - mogliśmy przeczytać w komunikacie.
Zwolnienia w bankach
Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy, że BNP Paribas Bank Polska zakończył negocjacje ze związkami zawodowymi dotyczące zasad przeprowadzenia zwolnień grupowych. Jak mogliśmy przeczytać w komunikacie banku, redukcja zatrudnienia miała się rozpocząć 1 stycznia 2021 roku i potrwa do 31 grudnia 2023 roku. Ma objąć nie więcej niż 800 pracowników.
W październiku wdrażanie planu oszczędnościowego zapowiedziały władze Grupy Santander. Redukcja zatrudnienia ma przynieść 1 miliard euro oszczędności. Santander Bank Polska zamierza do końca 2022 roku zwolnić do 2 tys. osób, czyli około 19 procent wszystkich zatrudnionych w banku.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock