Polska jako 28. kraj została przyjęta do Międzynarodowej Agencji Energetycznej - IEA. Współpracująca ze zrzeszającą najbardziej uprzemysłowione państwa świata organizacją OECD, mająca siedzibę w Paryżu instytucja zajmuje się bezpieczeństwem energetycznym.
- Gorąco witamy wejście Polski do IEA - powiedział jej dyrektor wykonawczy Nobuo Tanaka.
Według jego słów Polska "ciężko pracowała, żeby szybko przebudować wewnętrzną politykę energetyczną oraz przekształcić sektor energetyczny w sektor zorientowany na rynek, co opiera się na zasadach odzwierciedlonych we wspólnych celach IEA".
Polska ciężko pracowała, żeby szybko przebudować wewnętrzną politykę energetyczną oraz przekształcić sektor energetyczny w sektor zorientowany na rynek, co opiera się na zasadach odzwierciedlonych we wspólnych celach IEA IEA
Polska superważna w regionie
Polska jest największym konsumentem i producentem energii w Europie Środkowej. Odgrywa ważną rolę w tranzycie ropy naftowej i gazu ziemnego do Europy oraz we współpracy energetycznej w regionie.
- Nie tylko ze względu na swe geograficzne położenie, członkostwo [Polski - red.] wzmocni obecność Agencji oraz bezpieczeństwo energetyczne w Europie Środkowej i Wschodniej - zaznaczył Tanaka.
Jesteśmy wzmocnieni
W celu spełnienia wymogów pełnego członkostwa w IEA, Polska utworzyła rezerwy ropy naftowej pokrywające zapotrzebowanie na 90 dni - czyli minimum wymagane przez IEA od swych członków.
Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, członkostwo w organizacji umożliwi Polsce m.in. korzystanie z pomocy innych państw członkowskich w sytuacji zakłócenia dostaw ropy naftowej. Funkcjonujący w ramach IEA mechanizm reagowania kryzysowego polega na udostępnianiu państwom odczuwającym zakłócenia dostaw ropy naftowej części własnych zapasów przez państwa członkowskie posiadające niezakłócony dostęp do dostaw. Członkostwo w MAE istotnie zatem zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polski.
Źródło: PAP