Rychła zmianę prawa dewizowego i kodeksu cywilnego, która pozwoli przedsiębiorcom prowadzenia kont w walutach wymienialnych zapowiada wicepremier Waldemar Pawlak. - Będziemy apelować do marszałka Sejmu, by tę ustawę szybko poddał pod głosowanie – zapowiedział wicepremier.
- To ustawa, której wprowadzenie jest w tej chwili najbardziej potrzebne, bo praktycznie pozwoli rozliczać się i prowadzić rachunki w walutach wymienialnych - nie tylko w euro, ale także w dolarze, jenie czy franku szwajcarskim – mówił wicepremier.
Lepsze waluty niż filozofie
Zdaniem Pawlaka, możliwość prowadzenia rachunków i rozliczania się z kontrahentami w walutach wymienialnych, bez konieczności przewalutowywania na złotówki, to obecnie jedna z najważniejszych regulacji, na jaką obecnie czekają polscy przedsiębiorcy.
- To dużo ważniejsze niż te filozoficzne dyskusje, kto, co, gdzie zrobi. To jest konkret, który pozwoli przedsiębiorcom zmniejszyć ryzyko związane z przewalutowywaniem transakcji - powiedział Pawlak.
- To będzie takie realne wejście do strefy walut wymienialnych, gdzie przedsiębiorcy będą mogli prowadzić bezpośrednio rozliczenia w walutach – wyjaśnił minister gospodarki.
Na wymianie walut przedsiębiorcy tracą
Wicepremier podkreślił, że samo przyszłe wejście Polski do strefy euro nie zlikwiduje ryzyka walutowego, bo nie wszyscy przedsiębiorcy rozliczają się w euro, kooperując np. ze strefą dolarową czy strefą japońskiego jena.
Dziś wszyscy rozliczają się nie bezpośrednio w tych walutach, a w złotych. Za każdym razem gdy otrzymują należność lub muszą zapłacić rachunek - dokonuje się przeliczenia odpowiedniej kwoty na lub ze złotówek.
To zaś - jak wskazał wicepremier Pawlak - niepotrzebnie podnosi koszty transakcji.
Przypomniał on tez, że projekt stosownej nowelizacji prawa dewizowego i kodeksu cywilnego rząd złożył w kwietniu. Na początku września pozytywnie zaopiniowała go sejmowa podkomisja. Wicepremier deklaruje, że rząd będzie nalegał na marszałka Sejmu, aby przepisy zostały szybko uchwalone.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24/sxc.hu