Najnowsze

Najnowsze

Chiński Smok nie do zatrzymania

Produkt Krajowy Brutto Chin w 2007 roku może wzrosnąć o ponad 11 proc. - podał w czwartek bank centralny Chin w kwartalnym raporcie. Będzie to już piąty z kolei rok, gdy wzrost chińskiego PKB jest dwucyfrowy.

Gdańska Stocznia dla Donbasu?

- Ukraińska Grupa Donbas może przejąć Stocznię Gdańsk - zdecydował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Przejęcie nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku - stwierdził Urząd.

Woda w Pekinie pod nadzorem

Władze stolicy Chin do końca tego roku zainstalują 3,5 tys. urządzeń monitorujących ujęcia wody i system jej dystrybucji. Jest to kolejna faza przygotowań Pekinu do zaplanowanych na sierpień 2008 roku igrzysk olimpijskich.

"Smaczne" inwestycje

Polacy coraz częściej jedzą i piją na mieście. I płacą coraz większe rachunki - pisze "Rzeczpospolita". - Zidentyfikowaliśmy branżę gastronomiczno-rozrywkową jako jedną z tych o znaczącym potencjale wzrostu - mówi Grzegorz Golec, prezes NFI Progress. Inni podzielają jego zdanie.

PKP Cargo oddaje pole konkurencji

Pomimo, że prywatne koleje towarowe wolą umacniać swoją pozycję za granicą, to coraz więcej rynki zyskują też na polskich torach - czytamy w "Rzeczpospolitej". PKP Cargo, które powoli oddaje rynek konkurencji zapowiada, że łatwo się nie podda.

Gigant ma 39 mld dol. strat

General Motors - największy koncern motoryzacyjny świata - w swojej historii był niejednokrotnie pod kreską, ale nigdy aż tyle. III kwartał roku zakończył się aż 39 mld straty i spadkiem środowego kursu akcji o 5,5 proc. - pisze "Rzeczpospolita".

Składka rentowa emeryta wbrew konstytucji?

Każdy z ponad 370-tysięcznej rzeszy emerytów, którzy dodatkowo pracują, musi płacić wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne, w tym składkę rentową, chociaż z tego świadczenia nigdy nie skorzysta - zauważa "Super Express". Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Średni tydzień "Polski"

Wprowadzenie przez Polskapresse nowego ogólnopolskiego dziennika nie podniosło zbytnio ogólnej sprzedaży gazet wydawanych przez grupę. Średnia sprzedaż "Polski" - 368 tys. egz. - była w pierwszym tygodniu tylko ponad 50 tys. egz. większa, niż średnia sprzedaż w pierwszym półroczu br. gazet, które tworzą trzon projektu "Polska".

Monopol TP SA hamuje telekomunikacyjne inwestycje

Zła regulacja rynku umożliwiająca byłym monopolistom utrzymanie uprzywilejowanej pozycji, za czym idzie zamknięcie na konkurencję, to główny powód tego, że Polska jest na końcu pod względem inwestycji w telekomunikacji - wynika z raportu ECTA.

ARiMR: Wszyscy rolnicy mają szansę na pieniądze

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapowiada, że przyjmie wszystkie wnioski od rolników dotyczące modernizacji gospodarstw rolnych i wszystkie mają szansę na dofinansowanie. Rolnicy od kilku dni tworzą społeczne kolejki przed oddziałami ARiMR w myśl zasady "kto pierwszy ten lepszy.

(Nie)partyjny klucz PO w zamkach instytucji i spółek

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapowiedział przyjęcie przez nowy rząd regulaminu określającego zasady wyboru członków zarządów i rad nadzorczych spółek skarbu państwa, aby uniemożliwić zasiadanie w nich politykom. Jak na razie, korzystając z większości w sejmikach, obsadza stanowiska agencji samorządowych.

W czwartek staną niemieckie pociągi towarowe

- W czwartek w południe rozpocznie się 42-godzinny strajk w niemieckim towarowym transporcie kolejowym - poinformował przewodniczący Związku Niemieckich Maszynistów Kolejowych (GDL) Manfred Schell.

Prezydent nie rozwiąże parlamentu

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński zapewnił w środę, że prezydent Lech Kaczyński nie zamierza rozwiązywać parlamentu, jeśli nie dostanie w terminie do podpisu ustawy budżetowej na 2008 roku. - Prezydent nie uważa, aby wybory co parę miesięcy miały jakikolwiek sens - tłumaczy Kamiński.

Od marca wyższe emerytury i renty

- Wracamy do corocznej waloryzacji emerytur i rent - zapowiedział na antenie TVN CNBC Biznes prezes ZUS Paweł Wypych. Emeryci i renciści mogą się spodziewać od 3,5 proc. do 5,5 proc. podwyżki.

Platforma boi się "budżetowego szantażu" PiS

- Apelujemy do premiera, aby jak najszybciej przesłał do Sejmu projekt budżetu - mówi Zbigniew Chlebowski (PO). - Nie zamierzamy tego robić - odpowiada były rzecznik rządu Jan Dziedziczak.

Cena ropy bije kolejny rekord

Ponad 98 dolarów - aż tyle trzeba dzisiaj zapłacić za baryłkę ropy na giełdzie w Nowym Jorku. Główne przyczyny tego wzrostu to rekordowo niski poziom dolara i... sztorm na Morzu Północnym, który zmusza producentów do ewakuacji platform.

Giełdowy boom na torach

Kolej poczuła zapach giełdy. Dziś na parkiecie zadebiutuje pierwsza spółka z branży - Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego z Łap. Przygotowania w następnych firmach już się rozpoczęły - donosi "Puls Biznesu".

Produkcja Chevroletów może stanąć

Rozpoczęta wczoraj na Żeraniu produkcja Chevroletów, stoi pod znakiem zapytania. Związki zawodowe domagają się zagwarantowania układu zbiorowego i grożą przerwaniem pracy - donosi "Rzeczpospolita".

Miliardowe straty Polski

W ciągu trzech miesięcy Polska straciła ponad 10 mld zł z 67,7 mld euro unijnej pomocy jaką dostanie w latach 2007-2013. Winny jest umacniający się złoty: w sierpniu 1 euro kosztowało ok. 3,8 złotego; obecnie - 3,63 zł - informuje "Gazeta Prawna".

Rekordowe ceny ropy w Nowym Jorku i Londynie

Ceny ropy szybują w związku z ewakuacją i zamknięciem platform na Morzu Północnym przez koncerny BP oraz ConocoPhillips. Inwestorzy spekulują również, iż zapasy surowca spadły w USA, bo rafinerie zwiększyły moce przerobowe przed zbliżającą się zimą.

Mattel wycofuje kolejne zabawki

Kolejną partię zabawek wycofuje ich największy na świecie producent, firma Mattel. Tym razem jest to 155 tysięcy zabawek wyprodukowanych w Meksyku. Powtarzające się przypadki trefnych produktów mogą zakończyć się embargiem na zabawki.

RN LOT: przewoźnik może wchodzić na giełdę

Rada nadzorcza PLL LOT przychyliła się do decyzji zarządu o rozpoczęciu przygotowań do wprowadzenia akcji spółki na giełdę. Zgodę na upublicznienie akcji firmy musi wyrazić jeszcze Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.

Unia walczy z terroryzmem

Numery lotów, kart kredytowych, telefonów, adresy, e-maile oraz kilkanaście innych danych może już wkrótce być przedmiotem wymiany pomiędzy krajami Unii. KE chce stworzyć unijny system wymiany danych o pasażerach latających do i z Unii. Ma ją to chronić przed terroryzmem.

Pierwszy chevrolet zjechał z taśmy na Żeraniu

6 listopada to dzień, gdy historia zatoczyła koło. Tego dnia w 1928 roku na warszawskiej Woli rozpoczęła działalność montownia chevroletów - hitu tamtych lat. Dokładnie 79 lat potem FSO zaczęła produkcję chevroleta aveo.

Holandia "wchodzi" w Gazociąg Północny

Rosyjski Gazprom i holenderski Gasunie zawarły we wtorek w Moskwie porozumienie w sprawie włączenia tego drugiego do budowy Gazociągu Północnego po dnie Morza Bałtyckiego.

Jastrzembski: Polska oszukała KE w sprawie mięsa

Specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji ds. rozwoju kontaktów z Unią Europejską Siergiej Jastrzembski zarzucił Polsce, że ta oszukała Komisję Europejską i uniemożliwiła uregulowanie problemu polskiego mięsa.

Nieważne jakie, ważne za ile

95 proc. z nas sprawdza cenę produktów, a dla 80 proc. z nas jest ona jest najważniejszym kryterium zakupu - wynika z badania TNS OBOP, na które powołuje się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ropa znów drożeje, OPEC uspokaja

Ceny ropy na giełdach w Nowym Jorku i Londynie wzrosły na fali spekulacji, że zapasy surowca spadły trzeci tydzień z rzędu, bo rafinerie zwiększyły moce przetwórcze. Jednak OPEC, który zrzesza największych eksporterów ropy zapewnia, że jej cena nie przekroczy 100 dol. za baryłkę.

Prywatyzację czas zacząć...

PO i PSL chcą zwolnić hamulce, jakie na prywatyzacji zacisnął rząd PiS. Zapał Platformy jest większy niż ludowców, ale obie partie zapowiadają prywatyzacyjne przyspieszenie, skrócenie listy spółek strategicznych i odpolitycznienie zarządów firm z państwowym udziałem - pisze "Dziennik".