Najnowsze

Najnowsze

Rekompensaty nie dla wszystkich

Warszawiacy poszkodowani dekretem Bieruta z 1945 r. odzyskają swoje dawne grunty albo otrzymają odszkodowania - wynika z projektu reprywatyzacji przygotowanego przez stołeczny ratusz, do którego dotarło "Życie Warszawy". A jednak, nie wszyscy.

Śmierdzi? Zapłaci

Przedsiębiorcy, których działalność powoduje uciążliwe zapachy dla okolicznych mieszkańców, będą płacić kary. Chyba, że przestaną śmierdzieć - informuje "Gazeta Prawna".

Więcej chemii w polskiej żywności

Minister rolnictwa planuje nowelizację prawa żywnościowego - donosi Rzeczpospolita. Obniżenie limitów dla pestycydów i innych chemicznych substancji, mają ochronić interesy polskich rolników.

Podatek od 1 proc. podatku?

Jeśli fundacja, która uzyskała pieniądze z tzw. 1 procenta, odda je konkretnej osobie, to ta osoba będzie musiała zapłacić podatek od darowizny. Wynika tak z interpretacji przepisów przez jedną z Izb Skarobwych - informuje "Gazeta Prawna".

"Sztuka totalna" na stacjach 2. linii metra

Ściany pokryte ogromnymi telewizorami, na których co kilkanaście sekund litery będą wyjeżdżać tuż za hamującym pociągiem. Kolorowe obrazki. Falujące sufity. Tak mają wyglądać przystanki drugiej linii metra.

Ceny benzyny biją rekordy

Ceny benzyny i diesla na największym na świecie rynku amerykańskim biją rekordy. Cena ropy natomiast w piątek wynosiła 110 dolarów za baryłkę, czyli jedynie o dwa dolary mniej niż środowy rekord wszechczasów.

Jak się rozliczyć z umowy o dzieło lub zlecenia?

- Zatrudnieni na umowę - zlecenie lub umowę o dzieło podlegają innym zasadom rozliczania kosztów uzyskania przychodu - mówiła w cyklu podatkowym "Twój Brat PIT" w TCN CNBC Biznes Dominika Dragan-Berestecka z kancelarii podatkowej Ożóg i Wspólnicy i mówiła, jak w takiej sytuacji rozliczać się z fiskusem.

Internetowa epidemia

Internet jeszcze nigdy nie był tak niebezpieczny. W sieci grasuje już ponad milion typów wirusów i innych szkodliwych programów, a ich liczba ciągle rośnie. Co więcej - rośnie coraz szybciej - donosi "Rzeczpospolita."

PKO BP ma nowego prezesa

Jerzy Pruski, były wiceprezes NBP, został nowym prezesem PKO BP - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Rada nadzorcza wybrała go jednogłośnie, spośród 12 kandydatów.

Lepiej kupować niż wynajmować

Mieszkania w centrum miasta ciągle w cenie. Choć w ostatnim czasie najbardziej wzrosły ceny działek budowlanych, to osoby z większą ilością gotówki decydują się kupić mały dom. Zaś prawdziwi bogacze korzystają ze stabilnych cen i inwestują w zakup dużego mieszkania – tak wynika z „Raportu Szybko.pl i Expandera”.

Zakup kontrolowany

Ile jest cegły... w cegłach? Być może już tej jesieni odpowiedzi na takie pytanie szukać będą Inspektorzy Nadzoru Budowlanego. Ministerstwo Infrastruktury chce dać im nową broń do walki z nieuczciwymi producentami - zakup kontrolowany.

Jak dobrze i tanio wybudować dom

Osoby decydujące się na budowę własnego domu często stają przed dylematem, jaką metodą to zrobić: samemu, czy przez dewelopera. - Samemu, czyli tzw. metodą gospodarczą bywa taniej i mamy większą kontrolę nad tym co budujemy - mówił w "Pełnym Portfelu" w TVN CNBC Emil Szweda, analityk Open Finance, prezentując "za" i "przeciw" każdej z metod.

Koniec KRUS dla "lipnych" rolników

- System rolniczego ubezpieczenia emerytalno-rentowego ma być tylko dla osób, które faktycznie prowadzą działalność rolniczą - zapowiedział minister rolnictwa Marek Sawicki.

Droższy gaz, to droższe...wszystko

Zatwierdzona przez URE podwyżka cen gazu w wysokości 14,4 proc. przełoży się bezpośrednio na wzrost inflacji nawet o 0,2-0,5 proc. w skali roku - uważają ekonomiści. Ale wcześniejsze scenariusze zakładały jeszcze wyższą podwyżkę. To, że do niej nie doszło, jednych smuci, innych cieszy.

Platforma daje rządowi władzę nad Telewizją Publiczną

- Minister skarbu będzie mógł odwoływać i powoływać władze mediów publicznych - taką poprawkę do nowelizacji ustawy medialnej, z której PO wycofała się w Sejmie, wprowadzili senatorowie tej partii. W sumie przyjęli kilkadziesiąt poprawek.

Twój Brat PIT - koszty uzyskania przychodu

Jesteś aktorem? Dziennikarzem? A może twórcą patentu? Możesz sobie odliczyć wyższe koszty uzyskania przychodu. O tym, jakie limity obowiązują pracowników zatrudnionych na umowę o dzieło i umowę zlecenie, mówi Paweł Nocznicki, doradca podatkowy z Accreo Taxand.

Gaz drożeje o 14 procent

URE zatwierdził 14,4-procentowy wzrost cen gazu sprzedawanego przez PGNiG. - Proponowana przez PGNiG podwyżka na poziomie 34 proc. była nieuzasadniona i URE się na nią nie zgodził. Jednak uwzględniając zmiany cen gazu na rynkach międzynarodowych zgodziliśmy się na podwyżkę w wysokości 14,4 procent - stwierdził prezes URE Mariusz Swora.

Poczta będzie mogła zbankrutować

Sejmie zajął się sprawami gospodarczymi. Posłowie w piątek decydowali m.in. o poszerzeniu zakresu zadań dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, nowelizacji ustawy o prawie atomowym i o dopuszczeniu możliwości upadłości Poczty Polskiej. Podwyższyli też wysokość zwrotu VAT dla rolników z 5 na 6 proc.

Gigantyczne zwolnienia w Krośnie

Słaby dolar i drogi gaz spowodowały, że Huta Szkła Krosno zwolni jeszcze w tym roku 1/3 swojej załogi. 1200 osób na własnej skórze wyjątkowo boleśnie odczuje problemy, które nękają światową gospodarkę.

Warszawa drugim Amsterdamem

Bierzesz rower ze stojaka w jednym miejscu miasta, a zostawiasz w innym - tak może być w stolicy. Warszawa bierze przykład z europejskich metropolii i chce wprowadzić system rowerów publicznych - zapowiada "Życie Warszawy".

SKOK-i pod nadzór bankowy

Platforma Obywatelska chce zmienić ustawę o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych. Zmiany zmierzać mają spowodować objęcie kas nadzorem państwowym - piszą "Gazeta Wyborcza" i "Nasz Dziennik". Obecnie nadzór nad SKOK-ami sprawuje jedynie Kasa Krajowa SKOK.

Ważą się losy wcześniejszych emerytur

OPZZ chce zachować przywileje emerytalne dla 1,2 mln osób. Może to kosztować państwo nawet 40 mld zł do 2030 r. Rząd jest przeciw, ale czy posłowie PO i PSL odważą się zadrzeć z nauczycielami, kolejarzami, leśnikami? - zastanawia się "Gazeta Wyborcza".

Rolniku, pokaż dochody

Polscy rolnicy będą musieli zarejestrować swoją działalność i wyliczać dochody. Taki scenariusz zakłada projekt reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - podaje "Gazeta Wyborcza".

Rządowy pomysł na reprywatyzację

Rząd przyspieszył prace nad prywatyzacją odebranych po wojnie majątków. Do końca kwietnia Ministerstwo Skarbu Państwa opracuje tezy do przepisów, które uregulują procedurę przyznawania rekompensat dla byłych właścicieli - zapowiada "Gazeta Prawna". Określi się też wartość majątku będącego w dyspozycji państwa, z którego można stworzyć fundusz przeznaczony na wypłatę rekompensat.

Prąd zdrożeje dramatycznie

W ciągu kilku lat Polaków czeka dramatyczny wzrost cen energii - pisze "Rzeczpospolita". Z jakiego powodu? Wzrostu wydatków elektrowni na modernizację i limitów emisji dwutlenku węgla.

Trzymaj "kwity" dla fiskusa!

Składając nasze rozliczenie podatkowe w urzędzie skarbowym nie musimy załączać żadnych dokumentów, które zobowiązują nas np. do ulgi. - Pamiętajmy jednak, że obowiązek podatkowy wygasa dopiero po pięciu latach i przez ten czas powinniśmy trzymać wszystkie dokumenty, które uwzględniamy w naszym formularzu PIT - mówił w podatkowym cyklu "Twój brat PIT" w TVN CNBC Biznes Andrzej Kulmatycki z Izby Skarbowej w Warszawie.

Jak oszczędzać energię?

Rosnące rachunki za prąd czy gaz mogą zjeżyć włosy na głowie, ale - jak sprawdził Marek Klapa - wystarczy bardzo niewielki wysiłek, by zaoszczędzić setki złotych pomagając przy okazji środowisku.

Szczecin po największej powojennej katastrofie energetycznej.

Zamiast pomocy bezsensowna porada i to kosztująca 100 złotych - to może zdarzyć się każdemu, kto zapragnie skorzystać z bankowej infolinii. Bo zamiast fachowców porad udzielają amatorzy. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Sprawdzał Wojciech Kowalik.

Enea nie chce płacić za szczecińską awarię

Spółka Enea zapewnia, że rozpatrzy wszystkie reklamacje poszkodowanych w wyniku awarii prądu w Szczecinie i jego okolicach. Jednak uprzedza, że ponieważ przyczyną awarii była tzw. siła wyższa, to może nie być podstaw do wypłaty odszkodowania.