Najnowsze

Najnowsze

Dom za 150 milionów funtów

Rosyjski miliarder Roman Abramowicz, znany dotąd jako nabywca klubów sportowych i jachtów, zamierza sprawić sobie najdroższy prywatny dom w Wielkiej Brytanii - donoszą brytyjskie media.

"Eureko liczy na porozumienie ze Skarbem Państwa"

- Naszym celem jest odnalezienie polubownego rozwiązania, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron - zapewnił Gerard van Olphen, wiceprezes Eureko. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" biznesmen ocenił, że zarząd Jaromira Netzla był nieprofesjonalny i zapewnił, że kierowanie największym polskim ubezpieczycielem będzie odbywać się z Warszawy.

Deszcze uratują nasze portfele?

Wiosenne deszcze ratują nasze pieniądze - uważają eksperci. Dzięki wiosennym opadom tegoroczne zbiory powinny być wyższe niż przed rokiem - oceniają specjaliści od produkcji żywności.

Wakacje drożeją

Nawet o 200 złotych może nieoczekiwanie podrożeć wycieczka, za którą już zapłaciliśmy. Biura podróży domagają się od swoich klientów dopłat do rezerwowanych podróży. Tłumaczą, że oni też dopłacili - liniom lotniczym, które wydają coraz więcej na wciąż drożejące paliwo - informuje "Rzeczpospolita".

Trichet troszczy się o inflację strefy euro

Europejski Bank Centralny za najważniejsze w swojej polityce monetarnej, przy ustalaniu stóp procentowych, uważa zachowanie stabilności cen - stwierdza prezes EBC Jean-Claude Trichet.

Mieć komórkę w PKO BP

PKO BP operatorem komórkowym? Tak, i to już niedługo: drugi co do wielkości polski bank w ciągu trzech najbliższych lat chce zgromadzić nawet 200 tysięcy abonentów uruchamianej przez siebie sieci komórkowej - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Minister Rostowski wie, jak reformować finanse

MF ma projekt reformy finansów publicznych. Wśród propozycji jest m.in. likwidacja części zakładów budżetowych oraz gospodarstw pomocniczych - pisze "Rzeczpospolita". Ministerstwo zapowiada, że z reformą będą wiązać się raczej wydatki niż oszczędności - przynajmniej w pierwszym okresie.

Niemcy wybierają się na zakupy

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów na maj niespodziewanie wzrósł do 5,9 pkt z 4,8 pkt w kwietniu (po korekcie) - podała niemiecka grupa badań rynkowych GfK.

Polska piłka będzie warta krocie?

Nawet 5 miliardów złotych może być warta polska piłka nożna za 7 lat. Na razie jednak żaden klub Orange Ekstraklasy nie przynosi zysków - wszystkie drużyny ratują pieniądze otrzymywane od sponsorów. Finansową stronę polskiej piłki sumuje "Rzeczpospolita".

Wykuwa się "duża" ustawa medialna

Zniesienie abonamentu, powołanie w jego miejsce funduszu misji publicznej oraz przejęcie ośrodków regionalnych mediów publicznych przez samorządy - to niektóre ze zmian, jakie ma wprowadzić tzw. duża ustawa medialna. Jej projekt przygotowuje minister Kancelarii Premiera Rafał Grupiński - informuje "Dziennik".

Rosyjskie namowy do gazowego kartelu

Do pomysłu stworzenia organizacji państw eksporterów gazu będą podczas poniedziałkowej konferencji w Teheranie przekonywać jej uczestników Rosjanie – podaje „Rzeczpospilta”. Gdyby negocjacje poszły po myśli Moskwy, poważnie zagrożone byłyby interesu krajów uzależnionych od importu surowca.

W Wielkiej Brytanii brakuje paliwa

Produkcja brytyjskiego paliwa może spaść nawet o połowę. Strajk pracowników szkockiej rafinerii w Grangemouth spowodował zamknięcie rurociągu, którym płynie ropa z Morza Północnego. Tysiąc dwustu robotników walczy tam o wyższe emerytury.

Jak rozliczyć zysk z funduszu?

Większość podatników inwestujących w polskie fundusze inwestycyjne nie musi wypełniać PIT-ów - zapewnił w programie "Twój brat PIT" Piotr Baraniak z firmy doradztwa podatkowego Ożóg i Wspólnicy. Jak tłumaczy, fundusz sam za inwestora odprowadza zryczałtowany 19-procentowy podatek.

Słowackim mediom zamknięto usta

Prezydent Słowacji Ivan Gasparovic podpisał krytykowaną przez dziennikarzy i wydawców ustawę regulującą rynek mediów. Teraz gazety będą musiały publikować wszystkie odpowiedzi i polemiki z artykułami otrzymane od opisywanych przez nich osób czy instytucji. Nawet, jeśli informacje były rzetelne i prawdziwe.

Cezary Mech doradcą prezesa NBP

Cezary Mech doradcą prezesa NBP. Przeciwnik euro, krytykujący obecną politykę pieniężną, znajdzie się w samym sercu banku centralnego. Jaką odegra tam rolę na razie nie wiadomo, ale jego nominacja wywołała dużo emocji w świecie finansów.

Inwestuj w Kongo, dostaniesz ulgę

Ulgi podatkowe i specjalne traktowanie obiecał polskim przedsiębiorcom, którzy zechcą zainwestować w Kongo przewodniczący Senatu tego kraju Leon Kengo wa Dondo. W piątek spotkał się on z ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem.

Rynek stoi, ceny rosną...

Największy polski deweloper JW Construction sprzedał w I kwartale tego roku zaledwie 200 mieszkań wobec ponad 600 rok wcześniej. Choć na rynku panuje zastój, deweloperzy wierzą, że jest on tylko chwilowy i nie planują na razie obniżenia cen. Według ich wyliczeń przez kolejne 5 lat ceny mieszkań będą rosły o średnio 5 proc.

"Uwaga! Mamy globalny kryzys żywnościowy"

Rosnące ceny żywności to już ogólnoświatowy kryzys - ocenił sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon. Na azjatyckich rynkach ceny ryżu wzrosły do rekordowych poziomów - prowadzi to do niepokojów społecznych, zamieszek i strajków.

Audyt wyciekł. TVP zawiadomi ABW

TVP zapowiada, że złoży zawiadomienie do prokuratury i ABW, w związku z opublikowaniem przez Radio Zet informacji z audytu przeprowadzonego w telewizji. Rozgłośnia twierdzi, że dotarła do wniosków, jakie stawiają audytorzy z firmy Ernst & Young.

Polskie owce na plusie

Polskie owce muszą uratować polskie góry! Po tym, jak hodowla owiec stała się nieopłacalna - jedynym ratunkiem stały się dopłaty do tej hodowli. W województwie śląskim ruszył program "Owca plus" i - wygląda na to, że odniesie spory sukces.

Zamieszanie wokół 1 procenta

Burza wokół jednego procenta - burza, którą uspokajać musiał sam premier. Ministerstwo finansów musiało wycofać zalecenie, w którym nakazywało urzędom skarbowym, by jeden procent przekazały tylko gdy podatnik rozliczy się w terminie i w terminie - czyli do 30 kwietnia - opłaci podatek. To zalecenie spowodowało spore zamieszanie i wywołało niepokój wśród tych, którzy swój 1 procent już przekazali.

Zastój w mieszkaniówce?

Kupić - czy nie kupić, sprzedać - czy może jeszcze poczekać. Czy mieszkania będą tańsze, czy jednak wciąż będą drożeć. Największy polski developer ma problemy ze sprzedażą wybudowanych przez siebie mieszkań. Stara się więc zrobić wszystko, by sprzedaż wzrosła - do tego stopnia, że sam oferuje kredyty tym, którzy mają kłopoty z uzyskaniem pożyczki w banku.

PO: PiS w NBP robi stajnię dla b. polityków

Stanowisko doradcy prezesa Narodowego Banku Polskiego obejmie w poniedziałek Cezary Mech. - Sławomir Skrzypek tworzy z NBP stajnię byłych polityków PiS - ocenił tę nominację szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.

Przygarnęli oszusta stulecia

Francuski makler Jerome Kerviel, podejrzewany o spowodowanie miliardowych strat w banku Societe Generale, nie jest już bezrobotny - od tygodnia pracuje jako konsultant ds. informatyki.

Ukradli dziennikarzom Bentleya

Redakcji wrocławskiego miesięcznika "Auto Motor i Sport" ukradziono wartego milion złotych białego Bentleya Continentala GT Speed - jednego z serii sprowadzonych na inaugurację tej marki w Polsce. Samochód zniknął kilkanaście godzin po sprowadzeniu go z Niemiec.

Honda stawia na nogi

Honda szykuje się do prezentacji eksperymentalnego modelu urządzenia wspomagającego chodzenie, które może pomóc osobom starszym lub z osłabionymi mięśniami nóg. Obecnie projekt wchodzi w fazę oceny wykonalności.

Niemcy wstrzymują Polaków

Niemiecka koalicja rządowa zapowiedziała, że planuje całkowicie otworzyć rynek pracy dla obywateli nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej, w tym dla Polaków, dopiero w 2011 roku - pisze dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Początkowo niemiecki rynek pracy miał być w pełni dostępny już w 2009 roku.

Żywność wyczyści nam portfele?

Wzrost cen podstawowych produktów rolnych do połowy roku, czyli do nowych zbiorów, jest niemal pewny - czytamy w "Gazecie Prawnej". Najbardziej zdrożeją chleb, oleje i ryż.

Fiskus dybie na 1 proc. dla potrzebujących

Jeśli masz zaległości wobec fiskusa, to 1 procent twojego podatku nie trafi do potrzebujących - alarmuje "Rzeczpospolita". Wszystko za sprawą nowego zalecenia Ministerstwa Finansów.

Jak fiskus karze za spóźnienia

30 kwietnia o północy mija termin rozliczenia się z urzędem skarbowym. Co jednak, jeśli do tego czasu nie uda nam się tego zrobić? - Urząd może nałożyć na nas karę lub mandat - mówiła w podatkowym cyklu "Twój brat PIT" w TVN CNBC Biznes Maria Kukawska z Accero Taxand.