Najnowsze

Najnowsze

Nie będzie VAT-u za używane mieszkanie

Szykują się zmiany w opodatkowaniu używanych nieruchomości. Projekt dużej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje, że wszystkie budynki i budowle lub ich części mają być objęte zwolnieniem z VAT gdy wprowadzi się juz pierwszy lokator - donosi "Gazeta Prawna".

Lidl-a sprzedam

Polska sieć firmy Lidl idzie na sprzedaż. Właściciela zmieni 260 sklepów, a wartość transakcji może sięgnąć nawet ćwierć miliarda euro – donosi Rzeczpospolita”. To kolejna sieć handlowa z kapitałem zagranicznym, która zdecydowała się na wyjście z polskiego rynku detalicznego.

Nie ma abolicji i co dalej?

Abolicja podatkowa miała być sposobem na uniknięcie podwójnego opodatkowania dla tych, którzy uzyskali przychody poza granicami kraju. Jednak pomysł nadal pozostaje projektem, który nie trafił jeszcze do laski marszałkowskiej. "Twój Brat PIT" radzi, w jaki sposób powinni się rozliczyć tacy podatnicy.

Alitalia uratowana... na razie

Rząd Romano Prodiego podjął we wtorek decyzję o przyznaniu pożyczki w wysokości 300 milionów euro pogrążonym w głębokim kryzysie finansowym liniom Alitalia. Ustępujący premier podkreślił, że pożyczka została przyznana w trosce o porządek publiczny.

Kogo obejmie abolicja?

Polacy pracujący za granicą nie będą musieli płacić w Polsce podatku od uzyskanych tam dochodów - zapowiedział premier Donald Tusk. Resort finansów zakończył pracę nad ustawą o abolicji podatkowej dla Polaków wracających z emigracji zarobkowej. O tym, kogo obejmie abolicja i jak do tego czasu mają się rozliczać emigranci będziemy rozmawialiśmy na antenie TVN CNBC Biznes z Jerzym Paluchem, doradcą podatkowym.

Program prywatyzacji GPW

Cena warszawskiego parkietu jest na razie nieznana, ale znany jest sam plan prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych. To jedna z 740 spółek, które znalazły się na liście do prywatyzacji w ciągu następnych 4 lat. Program prywatyzacji zatwierdził i ogłosił we wtorek rząd. Czy plan się powiedzie?

Makroekonomiczne wzloty czy upadki?

Z polską gospodarka jest jak z tegoroczna wiosną. Niby wszystko wokół rośnie – ale jakby trochę wolniej. Optymizmu jednak nie brakuje przedsiębiorcom. Jednak choć rzeczywiście tendencje wzrostowe widać w całej gospodarce, to jednak marzec przyniósł osłabienie w niektórych sektorach - na przykład w przemyśle i handlu wewnętrznym. Dobrych informacji też nie brakuje. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w porównaniu z ubiegłorocznym marcem spadła o ponad pół miliona. I na optymizmie się zatrzymajmy.

Paragony - zaprzeszłe kartki?

Każdy bochenek chleba, każdy litr mleka i każdy kawałek sera. Na wszystko musi być papier, czyli paragon fiskalny, a każdy sklep ma obowiązek przechowywania paragonów przez 5 lat. Jednak możliwe, że niedługo doczekamy się reform - prawdopodobnie już od czerwca przedsiębiorca będzie mógł przechowywać kopie paragonów na płytach CD lub DVD.

Współpraca z Irakiem dzisiaj

Polskie kontakty gospodarcze z Irakiem praktycznie ustały, choć wcześniej było nawet sporo wizyt i politycznych deklaracji współpracy. Ale mimo wojskowej obecności teraz niebezpieczeństwo jest tak duże, że polskie firmy nawet nie wystartowały w ostatnim przetargu na koncesje na wydobycie ropy.

Kosztowny koniec przechowywania paragonów

Według rozporządzenia resortu finansów uciążliwy dla podatników obowiązek przechowywania papierowych paragonów fiskalnych zostanie zniesiony. Jednak jest pewien istotny szczegół. Z obowiązku będą zwolnieni tylko ci przedsiębiorcy, którzy kupią kasę fiskalną pozwalającą na elektroniczny zapis kopii paragonów. A to może być kosztowne.

"POsezonowa wyprzedaż majątku"

- To co zaproponował rząd, to posezonowa wyprzedaż majątku - tak w Magazynie "24 Godziny" poseł PiS Marek Suski skomentował plan prywatyzacji spółek skarbu państwa, jaki przedstawił dzisiaj rząd Donalda Tuska. - To będzie wreszcie uczciwy i przejrzysty proces - ripostował Tadeusz Aziewicz z PO.

Prezes Samsunga zrezygnował

Szef jednej z największych światowych spółek odchodzi w atmosferze skandalu. Prezes południowokoreańskiego Samsunga zrezygnował ze stanowiska po tym, jak został skazany za uchylanie się od płacenia podatków i nadużywanie zaufania inwestorów.

Rosjanie cofnęli do Polski 20 ton mięsa

Około 20 ton polskiej wołowiny nie wjechało do obwodu kaliningradzkiego. -Część ładunku była przeterminowana, a przewożono go na podstawie sfałszowanych dokumentów - poinformowała Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego.

Jak rozliczają się więźniowie?

Pomagamy rozliczyć się z fiskusem między innymi osobom, które obok działalności rolniczej uzyskują dochody z innego źródła. Pytamy także o to w jaki sposób rozliczają się więźniowie i żołnierze.

Kolejny rekord cen ropy

Cena ropy naftowej pobiła kolejny rekord. Baryłka surowca na giełdzie w Nowym Jorku zdrożała we wtorek do 118,05 dolarów. Na wzrost ceny wpływa przede wszystkim malejąca podaż ropy i słabnący dolar.

Tusk: prywatyzacja dla ludzi

Rząd zamierza niemal zupełnie pozbyć się państwowych przedsiębiorstw. Zapowiedź wyprzedaży udziałów w ponad siedmiuset firmach premier ogłosił na warszawskiej Giełdzie. Jak mówił Donald Tusk - prywatyzacja ma służyć ludziom i ograniczyć "urzędniczą arogancję".

Z PIT-em idź w tym tygodniu

W najgorętszym okresie rozliczeń z fiskusem będą protestować jego urzędnicy. Na początku przyszłego tygodnia, gdy większość Polaków wybierze się ze swymi PIT-ami, pracownicy administracji skarbowej zamierzają wziąć wolne.

Niebezpieczne tunele Europy

Po raz dziesiąty niemiecki automobilklub ADAC przedstawia raport o bezpieczeństwie europejskich tuneli drogowych. Co trzeci spośród 31 skontrolowanych budzi zastrzeżenia ekspertów. Najgorzej wypada Cernobbio nad jeziorem Como we Włoszech.

Kolejny zwiastun gospodarczego ochłodzenia?

Sprzedaż nadal wysoko, choć poniżej oczekiwań analityków. Spadają za to zamówienia. W marcu sprzedaż detaliczna wzrosła o 15,7 procent (w ujęciu rocznym) - podał Główny Urząd Statystyczny.

Iracka ropa uciekła nam przez polityków i niewiedzę

- PKN Orlen nie ubiegał się o licencje na wydobycie ropy w Iraku z powodu braku doświadczenia oraz niebezpiecznych warunków, które tam panują - powiedział w TVN24 rzecznik koncernu Dawid Piekarz. - Brakowało wsparcia politycznego, które jest niezbędne przy tego typu projektach - dodał ekspert rynku paliwowego Andrzej Szczęśniak.

Tąpnięcie na Wschodzie

Główny wskaźnik chińskiej giełdy, Shanghai Composite Index, stracił połowę swojej wartości od czasu swego rekordu osiągniętego w październiku 2007 roku. Wtorkową sesję zakończył z 3-procentową stratą wobec poniedziałku.

Coraz mniej bezrobotnych

Bezrobocie w marcu spadło do 11,1 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. W lutym wskaźnik wynosił 11,5 procent. Tylko co szósty bezrobotny ma prawo do zasiłku.

Alitalia nad przepaścią

Rzymski dziennik "La Repubblica" pisze we wtorek, że rezygnacja Air France z przejęcia linii Alitalia w praktyce oznacza koniec włoskiego przewoźnika.

Kto nam wywindował ceny mieszkań?

W ubiegłym roku co piąte nowe mieszkanie w Warszawie miało zagranicznego nabywcę - wylicza "Gazeta Prawna". Zdaniem dziennika rosnący kurs złotego zniechęca juz inwestorów z zagranicy do kupna nieruchomości w Polsce.

Jak PIT płaci więzień, a jak żołnierz z Iraku

Jak mają się rozliczać podatnicy, który świadczą swoją pracę w niecodziennych warunkach, tacy jak np. żołnierze, czy więźniowie? Beta Kuszewska z firmy Kuszewska i Wspólnicy wyjaśniała to w podatkowym cyklu w "Twój brat PIT" w TVN CNBC Biznes.

Koniec reform?

Idąc do władzy obiecywała reformy a nawet gospodarczy cud. Teraz Platforma Obywatelska musi borykać się z dymisją wiceministra Stanisława Gomułki i sporami o to, co i jak właściwie reformować. Czy obecnej ekipie udało się coś osiągnąc w gospodarce?

Skype - nowy system rozmów

Skype już dawno zaczął być traktowany jak telefon. Teraz Skype wypuścił na rynek nową ofertę - za niewielki abonament, na przykład dwunastozłotowy, rozmowy bez ograniczeń z telefonami stacjonarnymi w dowolnym miejscu w Polsce. Za czterdzieści złotych - w kilkudziesięciu krajach świata. Choć taka oferta mogłaby rzeczywiście zrewolucjonizować polski rynek, zdaniem ekspertów skorzystają z niej tylko nieliczni...

Opodatkowane aukcje internetowe

Niewiele osób wie, że z transakcji internetowych należy się rozliczać. I warto o tym pamiętać, bo termin rozliczania PIT-ów już się zbliża. W przypadku transakcji internetowych podatek płacony jest od zysku z transakcji. Osoby fizyczne dochód z transakcji internetowych rozliczają na formularzu PIT-36. Według doradców podatkowych osoby prowadzące nieświadomie wielobranżowe second-handy wyprzedając na aukcjach internetowych domowe szpargały coraz częściej mogą spodziewać się kontroli fiskusa. Dlatego powinny rozważyć zgłoszenie działalności gospodarczej.

Rosja ma zbić fortunę na... wodzie

- Za pięć lat woda mineralna będzie kolejnym narodowym surowcem strategicznym - zapowiada przewodniczący rosyjskiej Dumy, Boris Gryzłow. Polityk podpiera się opiniami naukowców, którzy prognozują, że w związku z efektem cieplarnianym wody będzie coraz mniej, a kosztować będzie krocie.

Polska nie chce zarabiać na irackiej ropie

Irackie ministerstwo ropy opublikowało listę 35 zagranicznych firm, które będą mogły w tym kraju pracować na polach naftowych i gazowych. Jak dowiedziało się RMF FM, na liście nie ma ani jednej polskiej firmy. Powód? - Żadna się nie zgłosiła o przyznanie licencji.